Ašvaganda - Extrakt z plodů 10:1 v prášku
Ašvaganda - Extrakt z plodů 10:1 v prášku
Ašvaganda - Extrakt z plodů 10:1 v prášku
Ašvaganda - Extrakt z plodů 10:1 v prášku

Ašvaganda

Withania somnifera, Withanie opojná, Ashwagandha, Indický ženšen, withania somnifera
Produkt z Indie

Ašvaganda je původem indická bylina používající se v tak zvané Ajurvédě. Pro její účinky je dnes známa po celém světě Celý popis
Objednejte do 16:00 a doručíme ve čtvrtek 27.4.
Přihlašte se a získejte lepší cenu
Našim věrným zákazníkům dáváme lepší ceny.
Přihlásit se
O Ašvagandě (latinsky Withania somniferum, ale také česky Vitánie ašvaganda) asi moc z nás neslyšelo. Je to celkem škoda, jelikož se jedná o velmi užitečnou rostlinku, která si našla své místo i v tak zvané Ajurvédě. Co to je? Ajurvéda je označení pro indickou tradiční medicínu, pocházející až do védského období, které je datováno cca 5000 let zpět. Ajurvéda se používá po celém světě, narazíme na ní opravdu všude, dokonce i u nás. Ale zpět k Ašvagandě samotné.
Ašvaganda je slovo složené ze dvou základních výrazů - Ašva, značící koně a Ganda, sílu. Doslovně bychom tak mohli slovo přeložit, jako síla koně. To je celkem přijatelné, jelikož se jedná o stimulant a částečně i afrodiziakum. K účinkům a obsaženým látkám se ještě dostaneme. Mohlo by nás zajímat, že se Ašvagandou také někdy nahrazuje klasický Ženšen pravý, který nemusí být pro každého. Ašvaganda má mnohem mírnější účinky, díky čemuž se užívá čím dál tím více často.
Mohlo by nás zajímat, jak vlastně tato rostlinka vypadá. Jedná se o keř dorůstající až 200 cm. Jeho větve jsou hustě porostlé jemnými chloupky, díky čemuž mají našedlou barvu. Na větvích bychom nalezli řapíkaté listy s vejčitými čepelemi. Listy jsou dlouhé od 3 do 10 centimetrů a široké až 7 centimetrů. Jednou do roka zdobí větve krásné pětičetné, žlutozelené květy na krátkých stopkách. Plodem je oranžová, kulovitá 5 až 8 milimetrů velká bobule obalená vytrvalým kalichem.
Z hlediska pěstování se jedná o nenáročnou rostlinku. Nejlépe uděláme, když ji vysadíme během května, abychom ji zbytečně neohrozili nízkými teplotami. Zrna jsou natolik malé, že se nezakopávají. Naopak se jen položí na zeminu, zatlačí do ní a překryjí fólií. Nejdéle by měla Ašvaganda zůstat venku do konce srpna. Nesmíme ji vystavit nízkým teplotám, jinak by zahynula. Na podzim bychom ji tedy měli přesunout do tepla domova.
To snad k úvodu stačilo. Pojďme si nyní povědět něco zajímavějšího.
Co Ašvaganda obsahuje?
Za hlavní účinnou látku považujeme withanolidy, nejsou však sami. Ašvaganda dále obsahuje i laktony, tropanové alkaloidy, glykosidy, volné aminokyseliny, ale i minerály, vitamíny a další podstatné látky, které naše tělo potřebuje.
Účinky Ašvagandy
Co bychom mohli jednoznačně o Ašvagandě říci? Snad to, že její užívání je univerzální. Má mnoho účinků, které jsou prospěšné pro naše tělo. Například její obsah vitamínu C celkově přispívá imunitními systému, napomáhá ve tvorbě kolagenu, ale také vyrovnává náš energetický metabolismus. Díky tomu nepociťujeme tolik projevy únavy. To je samozřejmě jen velmi málo účinků jinak skvělé rostlinky s názvem Ašvaganda.
Dávkování
Abychom byli schopni vychutnat si všechny její účinky, musíme znát denní dávku. U extraktu v prášku se tato hodnota pohybuje od 0,5 do 1 gramu denně. Je lepší však začít na nižší hodnotě, aby si naše tělo plynule zvyklo na účinné látky.
Jak správně užívat?
Nejjednodušší je rozmíchat prášek ve vodě. Začne se tak vstřebávat už přes sliznici, což zaručuje lepší a rychlejší nástup účinků.
Nežádoucí účinky
Užívání Ašvagandy je považováno za bezpečné. Nemusíme se tedy bát. Jediní, kdo by měl konzultovat užívání s lékařem jsou těhotné, kojící ženy a děti do 6 let.
Dá se kombinovat?
Tak tato otázka je velmi častá. Odpověď je jednoznačné - ANO. Velmi vhodné jsou adaptogeny Maca peruánská a Ženšen pravý. Dochází k umocnění účinků. Můžeme však nakombinovat i s Guaranou, díky čemuž dojde k lepším funkcím metabolismu.
Withania Somnifera, Autor: JMK Obrázek užit pod licencí CC BY-SA 3.0