Ašvaganda
Kořen

Ašvaganda je indická rostlina známá pro své účinky. Ty potvrzuje i její používání v tak zvaném ajurvédském léčitelství. Celý popis
  = 50g        
  = / dávka

Zdravotní účinky

 • Podporuje kognitivní funkce
 • Oddaluje pocit únavy
 • Zlepšuje duševní zdraví
 • Zvyšuje kvalitu relaxace
 • Podporuje normální činnost kardiovaskulárního systému
 • Dodává energii
 • Dodává vitalitu
 • Podporuje reprodukční systém
 • Normalizuje funkci dýchacího systému
 • Zlepšuje stav pokožky

Vhodné pro

 • Osoby s nízkou vitalitou
 • Osoby trpící problémy s dýchacím systémem
 • Osoby s problémy s kardiovaskulárním systémem

Ašvaganda, indická rostlina známá snad po celém světě. Můžeme jí také vídat pod jejím latinským jménem Withania somniferum, nebo českým Vitánie ašvaganda. Z botanického hlediska se jedná o středně vysoký keř dorůstající výšky až dvou metrů. Má dřevnaté větvě poseté řapíkatými listy o délce 3-10 centimetrů a šířce 2-7 centimetrů. Větve působí, že mají šedou barvu, za což mohou jemné chloupky. V období květenství bychom poznali Ašvagandu bezpečně. Její větve totiž zdobí krásné pětičetné květy žlutozelené barvy. Po odkvětu zůstane po květech pouze plod. Tím je menší lesklá kulička žluté barvy ukrytá ve stálém kalichu. Ano, dobře ji známe. Jistě jsme ji někdy registrovali na nápojích, nebo v jídle jako ozdobu. Velmi zdravou ozdobu, nutno podotknout. Je to právě díky jejím účinkům na náš organismus - Ašvaganda se rychle rozšířila po celém světě. Původem je jí však stále Indie, kde se stala součástí tak zvané Ajurvédy. Jedná se o tradiční indické léčitelství sahající až do védského období - cca 5000 let zpět. Její účinky jsou velmi podobné Ženšenu. Spadá do kategorie stimulantů, ale i afrodiziak. Na rozdíl od Ženšenu však nemá tolik vedlejších účinků, proto je vhodnější pro vyšší procento lidí. Do Evropy se Ašvaganda dostává během 16. století spolu s obchodníky a cestovateli z Asie.

Určitě nás napadlo, jestli si můžeme tento přínosný keř vypěstovat na naší zahrádce. Můžeme - nejvhodnější doba pro výsadbu je květen. Během něj už nehrozí nízké noční teploty. Semínka jen položíme na půdu a jemně je zatlačíme. Pro lepší podmínky bychom je měli překrýt fólií. Půda musí být neustále vlhká a dobře hnojená. Na konci srpna bychom měli přesunou rostlinku do tepla domova, jelikož špatně snáší zimu - velmi rychle by uhynula. Pojďme si povědět něco k samotnému složení a účinkům.

Účinné složky v Ašvagandě

Ašvaganda obsahuje především mnoho alkaloidů, mezi které patří i withanolidy (pojmenované po Ašvagandě samotné). Dále bychom narazili na ostatní tropanové alkaloidy, laktony, glykosidy, aminokyseliny, vitamíny, antioxidanty, ale i minerály. Jak je vidět, obsažených látek je opravdu mnoho. Co vše způsobují?

Jak Vitánie účinkuje?

Jak jsme již zmínili, účinky jsou velmi podobné Ženšenu. Ašvaganda tak působí nejen na naše tělo, ale i na naši duši. Může účinkovat na libido, paměť, také na imunitní systém. Za to jsou zodpovědné především aminokyseliny, antioxidanty a vitamín C. Stimuluje se tak i vytváření kolagenu a dochází ke stabilizaci našeho metabolismu. Člověk je tak méně náchylný na únavu. To jsou samozřejmě jen některé z mnoha účinků.

Dávkování Ašvagandy

Abychom mohli co nejlépe využít účinky Ašvagandy, musíme ji umět správně úžívat. S tím je spojena i denní dávka. U drti z kořene za ni považujeme 3 - 5 gramů, což je 3-5 našich odměrek 1 g.

Jak připravit drť

Drcený kořen bychom měli umět správně připravit. Můžeme z něj vytvořit odvar. Stačí dávku povařit ve vodě, nebo v mléce po dobu 5 - 7 minut. Odvar užívejme 2x denně.

Možné kombinace

I u Ašvagandy narazíme na kombinace s ostatními rostlinkami. Vzhledem k účinkům se hodí Maca peruánská a Ženšen pravý. V obou případech dochází k zesílení účinků. Pokud bychom chtěli účinky situovat jen na metabolismus, můžeme nakombinovat s Guaranou.

Vedeljší účinky užívání Ašvagandy

Užívání této rostliny je považováno za bezpečné. Jediné skupiny, u kterých je nutna konzultace s lékařem jsou těhotné, kojící ženy, děti do 6 let a osoby s nízkým krevním tlakem.

Withania Somnifera, Autor: JMK Obrázek užit pod licencí CC BY-SA 3.0

Nevhodné pro

 • Kojící ženy
 • Děti
 • Těhotné ženy
Země původu

Další formy produktu

UPOZORNĚNÍ

Doplněk stravy, není náhrada pestré a vyvážené stravy a zdravého životního stylu. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Ukládejte mimo dosah dětí.
Skladujte v suchu, chraňte před teplem a přímým slunečním světlem.

Na základě ustanovení Evropského parlamentu nemůžeme u tohoto produktu uvádět více informací. Více informací najdete na externích zdrojích. Děkujeme za pochopení.

Jiné názvy produktu

Bylinku můžete znát i pod cizojazyčnými nebo chybnými názvy. Withania somnifera, Withanie opojná, Vitánie snodárná, Ashwagandha, withania somnifera

Podobné zboží