Ašvaganda - Prášek z kořene
Ašvaganda - Prášek z kořene
Ašvaganda - Prášek z kořene
Ašvaganda - Prášek z kořene

Ašvaganda
Prášek z kořene

Withania somnifera, Withanie opojná, Ashwagandha, Indický ženšen, withania somnifera
Produkt z Indie

Vitánie Ašvaganda, nebo také jen Ašvaganda, je Indická rostlinka používaná v ajurvédské medicíně. Celý popis
Přihlašte se a získejte lepší cenu
Našim věrným zákazníkům dáváme lepší ceny.
Přihlásit se
Withania somnifera je vytrvalý bohatě větvený keř s žlutozelenými květy, nejčastěji dorůstající výšky jednoho metru. Rostlina patří do čeledi lilkovitých. Porůstá červenými bobulovitými plody přezdívanými starými Asyřany „harhumbašír” nebo také „červený korál”. Pěstuje se v Indii, kde je tradičně součástí ájurvédské medicíny, buď jako všelék s magickou mocí nebo jako ingredience v nápojích lásky při tantrických rituálech. Do Evropy dorazila v 16. století. Volně roste v Nepálu, Pákistánu, Bangladéši a na Srí Lance.
Ašvaganda je rozšířenou bylinou v tropech a subtropech od západní Afriky až do Indie. Roste pouze na vyprahlých, často kamenitých místech. Vhodné podmínky poskytují polopouště a křovinaté savany. Plodem je červená bobule, která zůstává zcela ukryta a dříve se jí přezdívalo „červený korál“. Z byliny se využívá kořen, který je malého vzrůstu, měří 3 až 10mm.
Účinky
Withania somnifera je snadno zaměnitelná s podobně učinkujícím ženšenem pravým, populárním adaptogenem původem z Číny. Může zapříčinit lepší funkvi všech mentálních funkcí, může způsobit zlepšení paměti, podobně jako guarana nebo ginko biloba. Je prokázáno, že kladně působí na některé funkce mozku jako je získávání a uchovávání informací. Whitania je jedním z nejznámějších antioxidantů.
Složení
Působí v ní celá řada alkaloidů (withanin, withananin, somniferin, somniferinin, tropin, pseudotropin, anaferin, nikotin), z nichž například somniferin vykazuje hypnotické vlastnosti. Alkaloidy účinkují tedy převážně sedativně. Withanolidy (withaferin A, sitoindosidy) mají zase sílu léčivou, podobnou ginsenosidům v ženšenu.
Dávkování
Optimální dávka je 3-5g denně, Kořen se rozdrtí a povaří se v mléce nebo vodě a doporučuje se přidat trochu medu. Odvar by se měl užívat 2x denně.
Withania Somnifera, Autor: JMK Obrázek užit pod licencí CC BY-SA 3.0