Brahmi
Drcená bylina

Indický strom známý pro své účinky úzce spojené s mozkovou činností. Používá se již po tisíce let. Proč? Celý popis
  = 100g        
  = / dávka

Bacopa monnieri, Bacopa brahmi, nebo zkrátka jen Brahmi - to je název pro drobnou bylinku rostoucí původně v Indii. Zde také nalezl své nejvýznamnější použití. Indie je totiž domovem tak zvané Ájurvédské medicíny, která sahá až do Védské doby. Brahmi, které v překladu znamená "kosmické vědění" je v této medicíně používáno již více jak 3000 let. To samo o sobě svědčí o účincích a vlivech, o kterých si povíme za okamžik. Brahmi totiž funguje jako mozkový nutrient.

 

Postupem času se dostalo Brahmi z Indie i do ostatních zemí světa. Můžeme na něj tak narazit například v Africe, Asii, Austrálii, ale i Americe. Této 10-30 centimetrů vysoké plazivé bylině nejvíce vyhovují vlhká a bahnitá podloží nejlépe v záplavových oblastech, nebo tekoucích vodách. Má vstřícné listy, obvejčitého až vejčitého klínového tvaru o délce 0,5 - 2,5 centimetru a šířce do 8 milimetrů. Květy jsou světle modré, výjimečně bílé. Příjemný vzhled této bylinky si můžeme dopřát i my. Rostlinka je nenáročná, proto přežije i u nás. musíme však myslet na to, že by teploty neměly klesnout pod 18 stupňů celsia.

 

Co Brahmi obsahuje?

Kdybychom se podívali na chemické rozbory této bylinky, našli bychom spoustu aktivních látek, které jsou farmakologicky podstatné. Patří mezi ně například alkaloidy, herpestin, saponiny, ale také bacosid. Z těch známějších si můžeme zmínit beta-sitosterol, flavonoidy a řadu dalších minerálních látek. Hlavní účinky však způsobují právě saponiny, které zvyšují přenos nervových impulzů.

Bacopa a její léčivé účinky

Mezi uznávané a všeobecně známé účinky patří stimulace organismu. Brahmi je silným antioxidantem, díky čemuž je schopno bojovat proti volným radikálům v našem těle. Tím se stimuluje imunitní systém a vzrůstá obranyschopnost. Hlavní efekt má však Brahmi na náš mozek. I zde působí jako stimulant, zlepšuje paměť, působí proti nespavosti, ale i proti dalším problémům a onemocněním.

Jak Brahmi dávkovat?

Drcená bylina má danou denní dávku mezi 5 až 15 gramy. Je však lepší, začít na nižší indikaci, kterou můžeme následně zvyšovat. Jak však tuto dávku užívat?

Způsob užití Bacopa monnieri

Nejlepším možným využitím formy drcené byliny je pochopitelně odvar. K tomu nám postačí horká voda a samotná bylina. Jak vše připravit?

Odvar z Brahmi

Forma odvaru je skutečně nejlepší možností pro využití této zázračné byliny. Postačí nám k tomu 5-15 gramů drcené bylinky a horká voda. Brahmi zalijeme horkou vodou a necháme 3-7 minut louhovat. Odvar je prospěšný pro naše tělo. První účinky bychom měli cítit již po dvou až třech týdnech.

Nežádoucí účinky

Užívání Brahmi je považováno za všeobecně bezpečné. V případě osob trpících nízkým krevním tlakem, těhotných či kojících žen, by užívání mělo být konzultováno s lékařem. Nedoporučujeme kombinovat Brahmi s Ginkgo bilobou, nebo Piracetanem.

Bacopa Monnieri, Autor: Forest a Kim Starr Obrázek užit pod licencí CC BY-SA 3.0

Země původu
UPOZORNĚNÍ

Doplněk stravy, není náhrada pestré a vyvážené stravy a zdravého životního stylu. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Ukládejte mimo dosah dětí.
Skladujte v suchu, chraňte před teplem a přímým slunečním světlem.

Na základě ustanovení Evropského parlamentu nemůžeme u tohoto produktu uvádět více informací. Více informací najdete na externích zdrojích. Děkujeme za pochopení.

Jiné názvy produktu

Bylinku můžete znát i pod cizojazyčnými nebo chybnými názvy. Bacopa monnieri, Bacopa monniera, Bacopa drobnolistá, Gratiola monnieria, Coastal Waterhyssop, Brahmi, Thyme-leafed gratiola

Podobné zboží