Seznámení s rostlinou Brahmi
Tropická rostlina Brahmi (v překladu „kosmické vědění“) je hojně využívána již 3 000 let v ajurvédské medicíně, kde slouží k léčbě mužské a ženské neplodnosti. Daří se jí ve vlhkých a bahnitých subtropech Afriky, Asie, Austrálie a Ameriky. Rostlina je 10 až 30 cm vysoká a známá je zejména v Nepálu, na Srí Lance, v Číně, ve Vietnamu nebo na Tchaj-wanu. K léčebným účelům se využívá nať rostliny.
Složení Brahmi
Brahmi obsahuje mnoho aktivních látek, které jsou přínosem pro lidský organismus. Za své léčivé účinky vděčí flavonoidům, minerálním látkám, alkaloidům, saponinům, herpestinům a hlavně bacosidům.
Účinky Brahmi
Brahmi stimuluje mozkové funkce a podporuje paměť, čímž usnadňuje zapamatování si důležitých informací. Působí proti únavě a chrání organismus proti volným radikálům. Výborně účinkuje jako nervové tonikum a snižuje pocity úzkosti a neklidu. Brahmi navíc:
- pomáhá s neplodností
- zbavuje neklidu a stresu
- stimuluje imunitní systém
- zvyšuje duševní výkonnost a zdraví
- pomáhá léčit kožní problémy
Vedlejší účinky Brahmi
Brahmi je relativně bezpečnou rostlinou, kterou by však raději neměli užívat těhotné a kojící ženy a lidé s nízkým krevním tlakem. Osoby se špatným zdravotním stavem by měly zkonzultovat užívání Brahmi se svým ošetřujícím lékařem.
Dávkování Brahmi
Extrakt z byliny obsahuje koncentraci účinných látek, proto denně stačí užívat pouze 0,5 – 0,7 gramů Brahmi.
Způsob užití Brahmi
Extrakt z Brahmi rozmíchejte v 200 – 300 ml vody a vypijte. Prášek můžete také přidat do pokrmu nebo zamixovat do Smoothie.
Vhodné kombinace
Brahmi se dá skvěle kombinovat s ostatními bylinami, jako je Gotu kolou, Ašvagandou nebo Ginkgo bilobou.