Cesta čaje z Číny do Evropy
Není nad to vychutnat si šálek kvalitního sypaného čaje. První zásilka čaje se do Evropy dostala z Číny v sedmnáctém století a od té doby jeho obliba neustále rostla. V současnosti máme na výběr čaje z čajovníku čínského, ovoce, bylin a dalších rostlin.
Čajové země
Na světě existují více jak 3 tisíce druhů čajů zpracovávaných převážně v Číně, Indii, Japonsku, Cejlonu, Nepálu, Indonésii, Thajsku, Keni a Malawi. V každé zemi se pěstuje trochu jiný čaj a odráží se v něm tamní kultura.
Pravé čaje
Základní druhy čajů se vyrábí z čajovníku čínského. Patří mezi ně čaj bílý, zelený, černý a Oolong čaj. Jednotlivé druhy čajů vznikají tzv. fermentací čajových lístků, čímž získávají svou nezaměnitelnou chuť a barvu.
Nečaje
Čaji jsou často označovány také sušené drti z dalších rostlin a kůr stromů. Známé jsou jako nečaje a řadí se pod ně rooibos, honeybush, maté, lapacho, ovocné čaje a bylinné čaje. Po smíchání několika sušených rostlin vznikne nápoj neobyčejné chuti a vůně.
Příprava a chuť čaje
Každý čaj se připravuje jiným způsobem a na zalití se používá voda o teplotě 70 až 100 stupňů. Čaje se mohou dochutit přírodními sladidly, jako je třtinový cukr, sirup z agáve nebo med. Obecně nejjemnější chuť má bílý čaj a nejvýraznější čaj černý.
Aktivní látky v čaji
Čaje jsou nejen potěšením pro smyslové buňky, ale i přínosem pro organismus. Obsahují řadu prospěšných látek, z nichž jsou nejvýznamnější antioxidanty proti předčasnému stárnutí, aminokyseliny pro psychickou pohodu nebo katechiny pro zdravé srdce a cévy.
Pozitivní účinky na zdraví
Čaje mohou pomoci s léčbou zdravotních problémů a předejít lehčím nemocem. Celodenní popíjení čaje má povzbuzující účinky, podporuje činnost orgánů, přispívá k detoxikaci organismu a zrychluje metabolismus.
Skladování čaje
Čaj si udrží svou čerstvost a aroma pouze správným skladováním. Doporučuje se uchovávat ho v plechové krabičce na suchém a temném místě o teplotě do dvaceti stupňů. Naopak nevhodné jsou papírové sáčky a blízkost aromatických látek (koření).