Chaga, sibiřská čaga, chaga mushroom, rezavec šikmý nebo Inonotus obliquus jsou rozdílné názvy jedné a té samé houby. Tu najdeme v chladnějších oblastech severní Asie a Evropy. A jak už název napovídá, skvěle se jí daří hlavně na Sibiři. Výskyt rezavce šikmého v ČR ale také není úplnou vzácností.
Čaga je víceletá dřevokazná houba s poměrně nezaměnitelnou černou barvou na povrchu, kterou získala díky vysokému obsahu pigmentu melaninu. Roste pod kůrou listnatých stromů, nejčastější ji najdeme na břízách. Dovnitř stromu se dostane skrz poranění a rozrůstat se tam může bez povšimnutí i desítky let. Časem proroste celým kmenem a její plodnice, ze kterých získáváme ceněný extrakt, mohou dorůstat až do velikosti několika metrů. Začínají se tvořit až v době, kdy strom začíná odumírat a podhoubí se nachází téměř v celém kmeni. Rezavec tvoří dva typy plodnic - dokonalé a nedokonalé. Jednoleté dokonalé plodnice se vyskytují pouze v období od července do listopadu a jsou mnohem větší než víceleté nedokonalé, které dorůstají maximálně 50 cm.
V severních oblastech Číny znali obyvatelé Čagu už před několika tisíci lety a zmínky o ní byste našli i v Mezopotámii. Postupně se její obliba rozšířila do oblastí Sibiře a Uralu, kde se z houby připravoval čaj k šamanským rituálům i k dennímu popíjení. Časem si houba našla cestu i do zbytku světa a její obliba v posledních letech raketově roste. Už není potřeba si připravovat čaj, stačí denně užít kapsli s extraktem této jedinečné houby a zapít ji sklenkou vody.
Složení této poměrně vzácné houby je velmi zajímavé. Našli byste v ní na 200 různých biologicky aktivních látek. Nejvíce zastoupené jsou polysacharidy v čele s betaglukany a heteroglukany. Pozornost si zaslouží i obsažené polyfelonické látky a triterpenoidy, jako jsou inotodiol, obliquol, betulin a betulinová kyselina. Poslední dvě zmíněné složky získává houba pouze z hostitelského stromu - z břízy. Proto je Čaga rostoucí na břízách nejvíce ceněná. Dále byste v ní našli steroly, lipidy, alkaloidy a celou řadu dalších látek, jejichž účinky na zdraví věda stále zkoumá.
Houba obsahuje také řadu minerálů jako jsou hořčík, sodík, vápník, železo, měď, zinek, mangan nebo germanium. Také obsahuje vitamín D a vitamíny ze skupiny B.
Užívání a dávkování
Užívejte 1 až 2 kapsle Čagy denně a zapijte ji sklenkou vody. Pokud máte problémy s polykáním kapslí, vyzkoušejte jednoduchý trik: části kapsle oddělte od sebe a prášek rozmíchejte ve vodě nebo smoothie. Prášek také můžete přidat do různých kaší. Po 4 týdnech užívání si udělejte 1 týden pauzu, případně po 3 měsících užívání udělejte pauzu 1 měsíc.
Vedlejší účinky
U Čagy nejsou známy žádné vedlejší účinky, přesto její užívání proberte s ošetřujícím lékařem v případě těhotenství, v době kojení, nebo pokud máte nějaké zdravotní potíže.