Chia - Semínka
Chia - Semínka
Chia - Semínka
Chia - Semínka

Chia
Semínka

Salvia hispanica, Šalvěj Hispánská, Chia
Produkt z Argentiny

Kouzelná semínka, která jsou po staletí užívány domorodými kmeny. Celý popis
Doručíme v úterý 27.3.
Přihlašte se a získejte lepší cenu
Našim věrným zákazníkům dáváme lepší ceny.
Přihlásit se
Šalvěj hispánská (Salvia hispanica) běžně známá jako Chia se poslední dobou stává jednou z nejpopulárnějších rostlin na trhu se zdravou výživou. Slovo „chia“ lze volně přeložit jako mastná, což dokazuje i fakt, že obsahují omega – 3 mastné kyseliny, které podporují správnou funkci mozku. Již pro staré Aztéky byla Šalvěj hispánská důležitým zdrojem potravy, který si brali na vojenské výpravy, aby si udrželi fyzickou kondici a měli dostatek energie. Chia pro ně byla natolik hodnotnou rostlinou, že ji používali jako platidlo, či jí užívali k uctění bohů.
Šalvěj hispánská je jednoletá bylina, která dorůstá do výšky jednoho metru. Listy mají zelenou barvu, jsou vstřícné a na délku měří 4 – 8 cm a na šířku 3 – 5 cm. Květy mají fialovou nebo bílou barvu. Chia je pěstována už více jak 4000 let v oblastech Jižní a Střední Ameriky, konkrétně v Mexiku, Bolívii, Argentině a Ekvádoru. Chia je náročná na pěstování, což zvyšuje její cenu, jelikož nemůže být pěstována všude.
Složení
Chia semena jsou skutečnou pokladnicí důležitých minerálů a jiných složek, která jsou základem pro zdravé fungování lidského těla. Chia semena obsahují zinek, železo, hořčík, draslík, fosfor a vlákninu, která tvoří jednu třetinu hmotnosti semene. Dále mají vysoký obsah proteinů, boronů, vápníku (x více než se ho nachází v pasterizovaném mléce) a omega-3 a 6 mastné kyseliny (9x více než obsahuje sója a ostatní semena). Z vitamínu jsou to vitamín A, B (dokonce i unikátní vitamín B 17), C a E
Užívání
Semínka chia se konzumují i vcelku, Šalvěj hispánská je chlorofylní rostlina, která na sebe dokáže vázat vodu a tím pádem v žaludku vytvoří gel, který slouží jako fyzická bariéra mezi sacharidy a trávicími enzymy. Chia semena mohou konzumovat diabetici, sportovci i lidi, kteří dodržují diety. Pro lepší příjem všech živin, které nám tato superpotravina přináší, je lepší semínka rozdrtit. Chia semena jsou přírodním zdrojem vápníku, který ocení především kojící ženy, kterým značně padají vlasy nebo se lámou nehty. Chia semena nejsou závadná a proto je mohou konzumovat těhotné ženy i děti, které dostanou do těla důležité minerály a vitamíny a navíc si upevní imunitu.
Jak užívat
Nejjednodušším způsobem je přidávat je úplně do všeho – do salátů, toastů, omáček, jogurtů, pudingů, prostě do všeho, na co zrovna máte chuť. V Americe si lidé dokonce semínky posypávají i zmrzlinu. Semena jsou skoro bez chuti, takže nebudou ovlivňovat chuťový profil vašeho pokrmu.Optimální denní dávka by neměla přesáhnout max. 15g semínek.
Jsou oblíbeným doplňkěm pro sportovce, odtud se jim říká runnerfood. Vhodné jsou také pro lidi, kteří se potýkají se zvýšeným vypětím psychických sil. Dále jsou nedílnou součástí vegetarianské a veganské stravy. Tato semena si opravdu zaslouží být označována jako superpotravina.