Mezi dobře známé Zelené potraviny patří i Chlorella. Tato zelená sladkovodní řasa původem z Asie, patří mezi jednobuněčné. Tato skupina je známa od roku 1890, kdy ji popsal mikrobiolog M. W. Beijerinck. Je zajímavé, že organismy známé jako Acritarcha (od chlorelly nerozeznatelné) žily na naší zemi již před 1,5 miliardy let. Název chlorella je odvozený od latinských slov chloros - zelený a ella - malá, proto tedy chlorella. V posledních letech je chlorella velmi diskutována. Vyšlo o ní mnoho knih, studií a článků. Nejdříve se však podívejme na účinné látky.
Složení
Nejvýznamnější je na chlorelle její obsah esenciálních aminokyselin, chlorofylu, beta-karotenu, vitamínů, nenasycených mastných kyselin a minerálních látek. Chlorella je nejbohatším přírodním zdrojem chlorofylu na světě. Její obsah bílkovin je až dvojnásobný vůči luštěninám.
Účinky
Kdybychom si chtěli popsat celkové účinky Chlorelly, byli bychom tu velmi dlouho. O tom svědčí množtví knih a odborných studií, které se tomuto tématu věnují. Chlorella má celkově velmi prospěšné účinky na naše tělo. Působí blahodárně na celý náš organismus. Je doporučována jako každodenní doplněk stravy k udržení zdravého životního stylu. Mohou za to především aktivní látky, které jsme si zmiňovali v předchozím odstavci. Hodí se jak při redukční dietě, tak i při normální stravě. Mohou ji užívat jak sportovci, tak i tvrdě pracující jedinci, zkrátka každý.
Vedlejší účinky
Užívání Chlorelly se semnou nenese žádné vedlejší účinky. Mohou se dostavit během prvních pár dní užívání průjmy. Ty jsou v souvislosti s detoxikací normální. Pokud by do týdne neustaly, doporučujeme snížit dávku.
Dávkování
Doporučené dávkování se pohybuje kolem 4g (4x odměrka 1g) denně pro ženy a 5g denně pro muže. Prášek v ideálním případě rozmícháme v 300 ml vlažné vody. Můžeme přidat i do jídla.
Jiné názvy produktu
Bylinku můžete znát i pod cizojazyčnými nebo chybnými názvy. Chlorella pyrenoidosa, Chlorella pyrenoidosa, Chlorella, Chlorella vulgaris