Čínské čaje

Rozšiřte svou čajovou sbírku o vytříbené čaje z čínských provincií a pozvedněte přípravu nápoje na slavnostní rituál. Popíjení čaje se stane požitkem.

Podkategorie a filtr

Pěstování a zpracování čínského čaje

Čína je kolébkou čaje a má více než pětitisíciletou tradici v jeho pěstování. V současnosti se čaj vyskytuje v různých oblastech po celé zemi, zejména v provinciích Yunnan, Anhui, Hangzhou, Shandong a Fujian. Čína je největším pěstitelem a vývozcem černého, zeleného a bílého čaje, oolong čaje a kvetoucího čaje. Číňané zpracovávají čaje různými způsoby. Zatímco černý čaj se fermentuje pro dosažení tmavé barvy, bílý čaj se pouze suší a dále nepraží.

Pozitivní účinky na organismus

Čínské čaje léčí řadu zdravotních neduhů a předchází v rozvoji některých onemocnění. Léčivé účinky čajů jsou rozmanité, ale mají jedno společné: na organismus mají pozitivní vliv a obohacují ho o cenné antioxidanty. Čínské čaje upravují cholesterol, uklidňují ztrápenou duši, harmonizují zažívání, podporují látkovou výměnu v těle, usnadňují hubnutí, osvěžují mysl, zlepšují imunitu, detoxikují organismus, posilují zubní sklovinu a jsou prevencí před rakovinným bujením.

Příprava a chuť čínských čajů

Čínské čaje mají specifickou nasládlou chuť a při delším louhování až trpkou a nahořklou. Nejjemnější chuť mají bílé čaje, nejvýraznější černé čaje. Kvalitní čajové lístky se mohou zalévat i vícekrát, aniž by utrpěla jakost čaje. Na zalití se používá voda o teplotě 70 až 100 stupňů. Potěchou pro oko jsou kvetoucí čaje, které se v horké vodě rozvinou do barevného květu. Čínské čaje se mohou dochutit přírodním sladidlem, jako je stévie, med nebo třtinový cukr.

Aktivní látky v čínských čajích

Čínské čaje obsahují kromě zdraví prospěšných antioxidantů také třísloviny pro lepší zažívání, kofein pro déletrvající energii, aminokyselinu L-theanin pro klidnou mysl a spánek, enzymy pro podporu trávení, silice pro ochranu proti bakteriím, saponiny pro urychlení hubnutí, vitamíny B, C a E a minerály mangan, draslík a vápník.