Citronová tráva - Drcená stébla trávy
Citronová tráva - Drcená stébla trávy
Citronová tráva - Drcená stébla trávy
Citronová tráva - Drcená stébla trávy

Citronová tráva
Drcená stébla trávy

Cymbopogon citratus, Cymbopogon citratus, vousatka citrónová, citronová tráva, cha de Dartigalongue, Hierba Luisa, Gavati Chaha, citronela
Produkt z Thajska

Rostlinka známá jako Citronová tráva má mnoho využití spojených jak s dekorací, tak i kulinářstvím. Celý popis
Doručíme v pondělí 31.7.
Přihlašte se a získejte lepší cenu
Našim věrným zákazníkům dáváme lepší ceny.
Přihlásit se
Citronová tráva je rostlina původem z Asie, avšak pěstuje se i v Africe nebo Americe. Vyhovuje jí tropické podnebí plné slunce a tepla. Z botanického hlediska se jedná o vytrvalou tropickou trávu z čeledi lipnicovitých. Narazili byhcom na ni i pod jejím latinským názvem Cymbopogon citratus, nebo českým - voňatka citronová. Pojďme si představit rostlinku jako takovou.
Citronová tráva vytváří mohutné trsy jednotlivých listů šedozelené barvy. Listy jsou obvykle dlouhé necelý metr a široké 2,5 centimetru s elegantně svěřenými špičkami. Roslinka může dorůst výšky až 1,5 metru s průměrem trsu kolem 1,2 metru. Problém nastává u množení se. Rostlinka tvoří semena jen zřídka, proto je odsouzena na vegetativní množení. Jistě nás napadne - dá se pěstovat i u nás?
Citronou trávu můžeme skutečně pěstovat i na území České republiky. Jedná se však o přenosnou rostlinku. V létě by měla být na přímém slunci, s podzimem byhcom jí měli uklidit do tepla domova. Rostlinka totiž není schopna překonat mráz. Nejvíce jí vyhovuje propustná hlinito-písečná zemina.
Lístky mají po rozdrcení, nebo nařezání, silné, citronové aroma. Krom estetiky můžeme zaznamenat i jiné druhy použití. Často se používala například v kulinářství, nebo pro výrobu aromatických lázní.
Obsažené látky
Za farmakologicky podstatné můžeme u citronové trávy považovat především citral, nerol, limonen a linaloon. Dále bychom narazili na flavonoidy, vitamíny a další.
Lázeň z Citronové trávy
Jedním z možných využití je příprava vonné lázně. K tomu nám postačí cca 20-30 gramů drcených stébel. Vložíme je do pytlíku, který umístíme do horké lázně. Po chvilce se příjemně rozvoní, což přináší úlevu naší duši, ale i tělu.