Mozek pracuje, i když spíme a zaslouží si dovolenou. Využijte 30% slevu na BrainUP

Citronová tráva
Drcená stébla trávy

Hodnocení (95 %)
Rostlinka známá jako Citronová tráva má mnoho využití spojených jak s dekorací, tak i kulinářstvím. Celý popis
  = 100g        
  = / dávka

Citronová tráva je rostlina původem z Asie, avšak pěstuje se i v Africe nebo Americe. Vyhovuje jí tropické podnebí plné slunce a tepla. Z botanického hlediska se jedná o vytrvalou tropickou trávu z čeledi lipnicovitých. Narazili bychom na ni i pod jejím latinským názvem Cymbopogon citratus, nebo českým - voňatka citronová. Pojďme si představit rostlinku jako takovou.

Citronová tráva vytváří mohutné trsy jednotlivých listů šedozelené barvy. Listy jsou obvykle dlouhé necelý metr a široké 2,5 centimetru s elegantně svěřenými špičkami. Rostlinka může dorůst výšky až 1,5 metru s průměrem trsu kolem 1,2 metru. Problém nastává u množení se. Rostlinka tvoří semena jen zřídka, proto je odsouzena na vegetativní množení. Jistě nás napadne - dá se pěstovat i u nás?

Citronovou trávu můžeme skutečně pěstovat i na území České republiky. Jedná se však o přenosnou rostlinku. V létě by měla být na přímém slunci, s podzimem bychom jí měli uklidit do tepla domova. Rostlinka totiž není schopna překonat mráz. Nejvíce jí vyhovuje propustná hlinito-písečná zemina.

Lístky mají po rozdrcení, nebo nařezání, silné, citronové aroma. Krom estetiky můžeme zaznamenat i jiné druhy použití. Často se používala například v kulinářství, nebo pro výrobu aromatických lázní.

Obsažené látky

Za farmakologicky podstatné můžeme u citronové trávy považovat především citral, nerol, limonen a linaloon. Dále bychom narazili na flavonoidy, vitamíny a další.

Lázeň z Citronové trávy

Jedním z možných využití je příprava vonné lázně. K tomu nám postačí cca 20-30 gramů drcených stébel. Vložíme je do pytlíku, který umístíme do horké lázně. Po chvilce se příjemně rozvoní, což přináší úlevu naší duši, ale i tělu.

Jiné názvy produktu

Bylinku můžete znát i pod cizojazyčnými nebo chybnými názvy. Cymbopogon citratus, Cymbopogon citratus, vousatka citrónová, citronová tráva, cha de Dartigalongue, Hierba Luisa, Gavati Chaha, citronela

Země původu

Recenze produktu

Kája N.
100 %
Na doporučení jsem vyzkoušela volnou lázeň. Krásně se rozvoní.
Eliška M.
96 %
Příjemné.
Johana B.
91 %
Svěží lehce citrusová chuť, mohu jen doporučit.
UPOZORNĚNÍ

Vzhledem k nařízením Evropské Unie a současné legislativě nesmíme u produktů uvádět některé informace. Mezi ně například patří účinky jiné, než schválené EU, zmínky o užívání u některých produktů, nebo dávkování a vědecké studie.

Výrobce: PlaBio s.r.o., Podzimní 37, 466 02 Jablonec nad Nisou, Česká republika, IČ: 03945294

Podobné zboží