Koupel pro relaxaci těla, mysli i duše
Dopřejte si příjemnou relaxační koupel, která je skvělým nástrojem pro práci se stresem, úzkostí i vztekem. Citronová tráva je díky své příjemné a dlouhotrvající vůni skvělým přírodním prostředkem, který z vaší koupele udělá nevšední zážitek, kterého se už nebudete chtít vzdát.
Jak na lázeň z citronové trávy
Příprava vonné lázně je velmi jednoduchá. Postačí vám 20-30 gramů drcených stébel, které vložíte do pytlíku a umístíte ho do horké lázně. Po chvilce se příjemně rozvoní, což přináší příjemnou úlevu vaší duši, ale i tělu.
Přírodou proti komárům a molům
Zatímco pro naše smysly je vůně citronové trávy velmi příjemná, pro otravný hmyz je tomu přesně naopak. Doslova ji nesnáší. Právě proto se citronová tráva používá jako přírodní prostředek proti otravnému hmyzu a často je součástí i běžně prodávaných repelentů.
Skvělý pomocník do kuchyně
Většina z nás má citronovou trávu spojenou s asijskou kuchyní, která by bez ní snad ani nemohla existovat. Nicméně v posledních letech se stala jednou z nejpopulárnějších bylinek po celém světě. Skvěle se hodí nejen k masu, ale i do zeleninových salátů, omáček a polévek. Skvěle se také hodí pro přípravu osvěžujícího čaje. Její unikátní vlastností je, že i z průměrného jídla dokáže vykouzlit fantastický gastronomický zážitek.
Citronová tráva a její blahodárné účinky
Asi vás nepřekvapí, že citronová tráva je po staletí po celém světě využívána pro své blahodárné účinky na naše zdraví. Bohužel kvůli současné legislativě vám nemůžeme napsat, jaké konkrétní účinky citronová tráva má. Odkážeme vás tedy na využití vyhledávačů a budeme rádi, když se k nám pro její nákup vrátíte.
O původu citronové trávy
Citronová tráva je rostlina původem z Asie, v současné době se ale pěstuje i v Africe a Americe. Vyhovuje jí tropické podnebí plné slunce a tepla. Z botanického hlediska se jedná o vytrvalou tropickou trávu z čeledi lipnicovitých. Narazili bychom na ni i pod jejím latinským názvem Cymbopogon citratus, nebo českým - voňatka citronová.
Botanické okénko
Citronová tráva vytváří mohutné trsy jednotlivých listů šedozelené barvy. Listy jsou obvykle dlouhé necelý metr a široké 2,5 centimetru s elegantně sevřenými špičkami. Rostlinka může dorůst výšky až 1,5 metru s průměrem trsu kolem 1,2 metru. Problém nastává u množení se. Rostlinka tvoří semena jen zřídka, proto je odsouzena k vegetativnímu množení.
Dá se pěstovat u nás?
Ano, citronovou trávu můžeme pěstovat i na území České republiky. Jedná se však o přenosnou rostlinku. V létě by měla být na přímém slunci, s podzimem bychom ji měli uklidit do tepla domova. Rostlinka totiž není schopna překonat mráz. Nejvíce jí vyhovuje propustná hlinito-písečná zemina.
Co obsahuje citronová tráva
Farmakologicky zajímavé jsou pro nás hlavně silice (citral, nerol, limonen, linalool a geraniol) a flavonoidy. Najdete v ní také vysoké množství vitaminu A a také vitaminy B1, B2, B3, B5, B6 a C. Dále je zdrojem draslíku, vápníku nebo hořčíku.
Jiné názvy produktu
Bylinku můžete znát i pod cizojazyčnými nebo chybnými názvy. Cymbopogon citratus, Cymbopogon citratus, vousatka citrónová, citronová tráva, cha de Dartigalongue, Hierba Luisa, Gavati Chaha, citronela, Lemon verbena