Damiánu bychom mohli pod českým názvem najít jako Pastalu rozprostřenou. Z botanického hlediska se jedná o keř z čeledi mučenkovitých. Vyskytuje se převážně na jihu Severní Ameriky. Konstrukčně připomíná vinnou révu - je silně větvená s malými, oválnými listy a žlutými květy. Zajímavé je, že právě květy připomínají vůní heřmánek. Z květů se postupem času stanou malé tobolky, chutí podobné fíkům.
Krom Severní Ameriky, se Damiána pěstuje i v Africe. Její rozšíření mají na svědomí především účinky. Již původní obyvatelé oblastí výskytu si uvědomovali afrodiziakální působení na náš organismus. Po příchodu španělských konquistadorů, kteří si působení povšimli, se Damiána dostává i do Evropy. Její pěstování zde je však poměrně složité. Damiána totiž vyžaduje specifické podmínky pro život.
Účinné látky
Kdybychom si chtěli vyjmenovat účinné látky obsažené v Damiáně, měli bychom začít s arbutinem, který je také v brusinkách. Jedná se o tak zvaný močový dezinficiens. Dále bychom narazili na éterické oleje, antioxidanty, glykosidy, beta-sitosterol, beta-karoten, flavonoidní látky a další.
Dávkování drcených listů
Drcené listy jsou na rozdíl od extraktu méně účinné, což můžeme dohnat hodnotou dávky. Zde je ideálních 5-30 gramů.
Jak listy užívat?
Nejspíše jedinou možností je tvorba odvaru. Dávku listů převaříme v pijeme 2-4x denně.
S čím Damiánu kombinovat?
Celkem existují 2 možnosti, jak Damiánu kombinovat. Buď s Kola nitida, kdy dochází k urychlení metabolismu a rychlejšímu nástupu účinků, nebo s Ginkgo bilobou a Gotu Kolou - lepší působení na mozek.
Vedlejší účinky
Při požívání Damiány nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky. U osob s vysokým krevním tlakem, kardiovaskulárními problémy, těhotných a kojících žen se doporučuje konzultace s lékařem.
Jiné názvy produktu
Bylinku můžete znát i pod cizojazyčnými nebo chybnými názvy. Turnera diffusa, Herba de la pastora, Turnera diffusa, Turnera aphrodisiaca, Damiana