Gotu kola
Drcené listy

Vytrvalá rostlinka původem z Číny, by a je užívána především v tradičních medicínách Celý popis
  = 100g        
  = / dávka

Gotu kola má mnoho rozličných názvů. Mohli bychom ji najít pod jejím latinským názvem Centella asiatica, ale také českým - Pupečník asijský. Jedná se o jednu z hlavních rostlinek prastaré čínské medicíny. Spolu s ní se také dostala bylinka i do Evropy, nebo Ameriky, kde její popularita stále roste. V Asii bychom mohli dohledat její užívání až několik tisíc let zpět.

Z botanického hlediska se jedná o vytvrvalou rostlinku, která za ideálních podmínek dokáže dorůst do výšky až 2 metrů. Její lístky jsou srdčitého tvaru. Jednou do roka se rostlinka ozdobí drobnými zelenými kvítky, které později naberou fialovou, až tmavě červenou barvu. Z těchto kvítků se časem stanou plody podlouhlého tvaru s tvdým povrchem. Nejvíce rostlince svědčí bažinaté oblasti v tropickém podnebí. Narazili byhcom na ni nejčastěji na Srí Lance, v Indonésii, Austrálii, ale také Jižní Americe.

Jistě nás zajímá, jaké látky jsou zodpovědné za účinky Gotu koly. Pojďme si to povědět.

Složení Gotu Koly

V Gotu kole bychom našli jak ty standardnější látky - vitamíny, minerály, stopové prvky, tak i mnohem zajímavější sloučeniny. Mezi ně patří například alkaloidy, steroly, glykosidy, sacharidy, glycin a další. Nyní si nastiňme, jaké mají tyto látky vlastně účinky.

Účinky Gotu Koly

Této léčivé rostlince bychom mohli přiřadit hned několik účinků. Díky obsaženým látkám působí na náš mozek. Dosahuje skvělých výsledků u zlepšování paměti, ale i celkové funkce mozku. Může zvyšovat soustředění, pomáhá s učením a pozorností. Stejně tak zlepšuje prokrvení periferií a pomáhá snižovat stavy depresí.

Správné dávkování

Je důležité užívat Gotu kolu v intervalech. Po každých třech týdnech užívání bychom si měli udělat týden pauzu. Dávka u drcených listů se pohybuje kolem 8 g.

Jak užívat Gotu kolu

Ideální pro drcené listy je odvar. Připravíme naprosto jednoduše. Určenou dávku zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 10-20 minut louhovat. Po uplynutí této doby celý obsah scedíme a pijeme. Maximální dávka je v tomto případě 3 šálky denně.

Nežádoucí účinky

V ojedinělých případech může nesprávné dávkování způsobit bolesti hlavy.

Dá se kombinovat?

Mnoho z nás je zvyklých kombinovat bylinky. To lze i u Gotu Koly. Nejlepší kombinace je Ašvaganda, která také zlepšuje mozkovou činnost.

Země původu
UPOZORNĚNÍ

Doplněk stravy, není náhrada pestré a vyvážené stravy a zdravého životního stylu. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Ukládejte mimo dosah dětí.
Skladujte v suchu, chraňte před teplem a přímým slunečním světlem.

Na základě ustanovení Evropského parlamentu nemůžeme u tohoto produktu uvádět více informací. Více informací najdete na externích zdrojích. Děkujeme za pochopení.

Jiné názvy produktu

Bylinku můžete znát i pod cizojazyčnými nebo chybnými názvy. Centella asiatica, Centella asiatica, Fo-ti-tieng, Pupečník asijský, Asiatic Pennywort, Gotu kola

Podobné zboží