Guarana
Celá semínka

Oči džungle již od přírody obdařené kofeinem a spoustou dalších látek Celý popis
  = 100g        
  = / dávka

Oči džungle. Tak by šly popsat plody Guarany, která se stává čím dál tím oblíbenější. Mohli bychom ji pojmenovat i jejím českým, nebo latinským názvem - v češtině tedy Paulinie nápojná a latině Paullinia cupana. Oba názvy se spíše slučují s odbornou terminologií - v normálních sférách vždy narazíme na jméno Guarana. Podle čeho se tak jmenuje a co je vlastně zač? Prakticky se jedná o popínavou rostlinu vyskytující se převážně v Brazílii - také se jí říká brazilská Guarana. Dorůstá výšky okolo 12 metrů, má licho-zpřežené listy oválného tvaru. Zatím jsme si to nepověděli, ale proč tedy oči džungle? Toto přirovnání se týká plodů Guarany - květ je sice bílé, nebo nazelenalé barvy, ale samotný plod je červený. Po odkvětu obal praskne a objeví se černé semeno obalené v dužnaté bílé slupce. V tomto stavu vypadají semena jako oči - od toho oči džungle. K podobě semen se váže poměrně zajímavé legenda kmenu Sateré-Maué, který obývá břeh řeky Maués. Legenda praví, že jednoho dne zabila nelidská entita v podobě hada milované dítě tohoto kmene. Lidé se rozbouřili, aby je uklidnil, vzal jeden z bohů obě oči dítěte. Pravé zasadil ve vesnici a levé v džungli. Ve vesnici vyrostla zdomácnělá Guarana a v pralese Guarana divoká. Vesničané byli vděčni a tak nastal opět mír. Proč by měli vlastně být vděčni za rostlinu? Mohou za to především její účinky.

Guarana je používána domorodými kmeny po stovky let. Poprvé si účinků všiml v 17. století misionář Joao Felipe Bettendorf. Ten působil v misii nalézající se na pobřeží řeky Maués. Domorodí lidé projevovali nevídané známky vitality a tělesné aktivity. Na konci století podal zprávu civilizovanému světu, kde popisuje účinky Guarany. V roce 1700 se k ní dostal botanik Theodor von Marius. Po pár pokusech izoloval ze semen látku, kterou nazval guaranin. To nám asi moc neřekne. Každopádně byla tato látka později přejmenována a dnes ji známe jako Kofein. Toho nalezneme v Guaraně 4-8%, což je velmi slušný poměr. jen pro představu - káva obsahuje cca 1,5-2,5% kofeinu.

Semena tak byla užívána jak domorodci, kteří s jejich pomocí byli aktivnější, tak i zbytkem civilizovaného světa. Díky tomu tak můžeme užívat Guaranu i my dnes. K čemu je dobrá a co nám nabídne?

Jaké jsou aktivní látky?

Abychom lépe pochopili účinky a co vlastně Guarana způsobuje, měli bychom nejdříve znát její látky a zastoupení nutričního hodnot. Jelikož se jedná o celá semena, můžeme si zmínit i důležité obsahy jinak relativních složek. Nejzajímavější je poměr vlákniny, které mají semena40%. Co se týká účinných látek, nejdůležitější jsou alkaloidy v čele s kofeinem. Dalšími látkami jsou tak zvané kardiostimulanty - theobromin a theofylin. Neměli bychom zapomenout ani na třísloviny, pryskyřice, a ostatní látky. U některých se dají účinky hravě odvodit, celkový efekt je však věc druhá...

Skvělá kombinace

Účinky Guarany jsou naprosto jasné - povzbuzení těla i ducha. Jak to dokáže? Za tento efekt jsou přímo zodpovědné tři látky - kofein, teobromin a teofylin. Kofein je známý alkaloid, který dokáže stimulovat centrální nervovou soustavu a urychlovat metabolismus. Tím oddaluje projevy ospalosti, pomáhá v koncentraci a vrací ztracenou vitalitu a energii. Teobromin s teofylinem jsou kardiostimulanty - zvyšují srdeční činnost. K čemu to může být dobré? Především se zvyšuje prokrvení našeho těla a urychlení metabolismu. Tyto účinky se skvěle hodí pro řidiče, osoby trpící zvýšenou spavostí, ale také studenty. Ti často potřebují mozek přesvědčit, že není čas na spánek, ale na učení. V tom jim Guarana může skvěle pomoci. I domorodci používali semena ke stejnému účelu. Je však i něco dalšího, co bychom si mohli zmínit.

Pomůže s hubnutím?

Mnoho lidí si myslí, že Guarana pomáhá s hubnutím. Není to až tak pravda, spíše bychom mohli říci, že nepřímo napomáhá hubnutí. Jak je to myšleno? Přeci jen se kofein s kardiostimulanty zasluhují o zvýšení metabolismu. Správná funkce metabolismu je jeden ze základních kamenů hubnutí. Rychlejší metabolismus dokáže lépe pracovat s tukovými buňkami a cukrem v krvi. Doplníme-li tak zdravý pohyb s vyváženou a zdravou stravou o Guaranu, budeme nejspíše mile překvapeni.

Guaranou proti únavě

Jak jsme si již zmínili, je Guarana skvělá proti únavě. Mohou za to opět kofein, teobromin a teofylin. Jejich stimulační schopnosti zabraňují zpomalení metabolismu vlivem únavy. Tím se posouvá mez a my jsme schopni fungovat. Dalo by se říci, že je Guarana nejlepší možnost, jak bojovat proti vyčerpání. Obsahuje totiž nejvíce kofeinu - až 8%, což je oproti kávě 2% nebo zelenému čaji 3,5% celkem dost. Mnoho lidí by si mohlo myslet, že je to špatné, jelikož stačí káva. Jde ale i o kardiostimulanty, které dopomáhají k příjemnějšímu nástupu a průběhu užívání Guarany.

Vedlejší účinky Guarany

Za vedlejší účinky se především považují projevy kofeinu. Jak dobře víme, je jeho působení stimulační. Pokud bychom si vzali Guarany moc, můžeme se jím předávkovat. Následovaly by poruchy spánku s občasnou nespavostí, výkyvy nálad, podrážděnost a další. Na pozoru by se měly mít především těhotné a kojící ženy. Pro ně není vzhledem k obsahu kofeinu Guarana vhodná. Stejně tak to platí i u osob s vysokým krevním tlakem, kardiovaskulárními problémy. V případě, že bychom pociťovali příznaky předávkování, je nutné navýšit hydrataci.

Jak nejlépe dávkovat Guaranu?

Abychom předešli nežádoucím účinkům, měli bychom znát doporučenou denní dávku. u semínek ji představuje 5 g (počet semen záleží na jejich velikosti).

Způsob užití semen

Semena jsou poměrně tvrdá, proto je nedoporučujeme žvýkat. Mohli bychom si na nich vylámat zuby. Můžeme je buď podrtit a udělat z nich odvar, nebo prášek přidat do libovolného nápoje či pokrmu.

Guarana Čaj

Abychom použili správnou terminologii, je třeba zvolit výraz odvar. Ten je zde přesnější, jelikož nebudeme používat čajové lístky. Guaraně se sice přezdívá brazilské kakao, ale ne kvůli jeho účinkům. Odvarem ze semínek nebo prášku získáme ranní nápoj, který sice nemusí být pro každého chutný, zato bude účinný. Je mnohdy lepší, než káva. Je účinnější, zdravější a především má lepší a přirozenější průběh.

Kombinace s Guaranou

Jako jediná a nejvhodnější možnost připadá kombinace s Cola nitida, nebo Cola acuminata. Jak je známo, Cola má stejné účinky jako Guarana, jen přichází dříve a rychleji vyprchají. Přesněji řečeno, měly by vyprchat v okamžiku, kdy už nastoupily účinky Guarany. Tím se zlepší efekt i naše spokojenost.

Země původu
UPOZORNĚNÍ

Doplněk stravy, není náhrada pestré a vyvážené stravy a zdravého životního stylu. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Ukládejte mimo dosah dětí.
Skladujte v suchu, chraňte před teplem a přímým slunečním světlem.

Na základě ustanovení Evropského parlamentu nemůžeme u tohoto produktu uvádět více informací. Více informací najdete na externích zdrojích. Děkujeme za pochopení.

Jiné názvy produktu

Bylinku můžete znát i pod cizojazyčnými nebo chybnými názvy. Paullinia cupana, Paulinie nápojná, Guarana, Paullinia cupana, Brazilské kakao, Quarana

Podobné zboží