Guarana
Extrakt ze semínek s 22% kofeinu v kapslích

BESTSELLER
Skvělý stimulant s vysokým zastoupením kofeinu Celý popis
  = 40kap.        
  = 640 mg        
  = / dávka

Legenda kmene Sateré-Maué praví o spokojené vesnici, kterou postihla nešťastná událost. Nelidská entita v podobě hada zabila milované dítě. To se obyvatelům vesnice samozřejmě nelíbilo a začali se bouřit. Aby je utišil, vzal jeden z bohů oči dítěte a zasadil je do země. Pravé oko bylo zasazeno do vesnice a levé do džungle. Ve vesnici vyrostla zdomácnělá forma Guarany, která je užívána dodnes, z levého forma divoká. Kmen byl s účinky Guarany spokojený. Ačkoli může působit legenda jakkoli drasticky, má své opodstatnění. Ony zasazené oči jsou totiž ekvivalentem pro vzhled semen Guarany. Pojďme si o tom povědět více.

Paulinie nápojná, nebo také latinsky Paullinia cupana jsou další názvy pro Guaranu. Stejně tak můžeme zmínit i brazilská Guarana, nebo brazilské kakao. Vše se týká jedné a té samé, popínavé rostliny, vyskytující se převážně v Brazílii. V období kdy nekvete je nenápadná - dorůstá do výšky 12 metrů a má licho-zpřežené listy oválného tvaru. V období květenství nás zaujme hezkými bílými až nazelenalými květy s červeným plodem. Nejzajímavější je Guarana po odkvětu. Obal červeného plodu praskne a odhalí tak tom čemu se říká - Oči džungle. Semena hnědé, až černé barvy jsou totiž obalena bílou dužnatou slupkou, celé to tak připomíná oči. Dle názorů je toto důvod, který dal počin ke vzniku legendy kmene Sateré-Maué.

Pro kmeny žijící v Brazílii a ostatních oblastech, kde se Guarana vyskytuje, jsou semena uctívána jako vzácná až posvátná. Zdejší ji využívají pro její účinky jak při lovu, tak i normálním životě. Pomáhá jim udržovat vitalitu, soustředěnost a energii, která často chybí. Ze semene de dělají tradiční nápoje, ale i přípravky, které se využívají po celém světě. Aby to bylo možné, bylo potřeba nejdříve Guaranu pro civilizovaný svět objevit.

Samotné kmeny, žijící v těchto oblastech používají Guaranu po stovky let. Pro nás však byla skryta. To se změnilo v 17. století, kdy si misionář Joao Felipe Bettendorf všiml něčeho zajímavého. Působil v misii na břehu řeky Maués. Zdejší obyvatelé nebyli jako ti ostatní. Jevili známky nadměrné vitality, energie a chuti do života. Při bližším zkoumání narazil Joao na popínavou rostlinu, která byla za vše zodpovědná. Na konci tohoto století podal o rostlince podrobnou zprávu, kde určuje její účinky na lidské tělo. Díky tomu se dostala do rukou botaniku Theodoru von Martiusovi. Ten ji začal ihned zkoumat a kolem roku 1700 se mu povedlo izolovat bílou krystalickou látku. Nazval ji Guaranin podle jména rostliny - Guarana a kmene, který v okolí řeky žil - Guarani. Látka byla později přejmenována na Kofein, a tak ji známe i dnes. Když už známe tyto informace, měli bychom si povědět i něco exaktnějšího.

Jaké je složení Guarany?

Při pohledu na látky obsažené v Guaraně si můžeme říci několik, které jsou farmakologicky podstatné. Můžeme vynechat obsahy typu tuky, cukry, bílkoviny a podobné. Guarany v extraktu se totiž užívá tak málo, že jsou tyto hodnoty zanedbatelné. Co nás ale zajímá je Kofein, známý alkaloidy a stimulant. Další stimulační látky jsou tak zvané kardiostimulanty. Mezi ně patří teobromin a teofylin. Neměli bychom ani zapomenout na ty méně známé - jedná se především o třísloviny, škroby a pryskyřice, které taky v obsahu nalezneme. Co to dohromady způsobuje?

Vše to hezky účinkuje

za účinky vděčí Guarana především kofeinu a kardiostimulantům. Dohromady tvoří účinek, který můžeme pochopit jen tak, že si to hezky rozkouskujeme. Kofein se zaměřuje na náš mozek, centrální nervovou soustavu a metabolismus. Dokáže stimulovat tyto tři části tak, že výsledkem je podpora vnímání, myšlení, paměť a především - oddálení pocitu únavy. Urychlení metabolismu dodává tělu více energie vitality. Kardiostimulanty jsou zaměřené naopak na náš kardiovaskulární systém. Skvěle dokáží zvýšit srdeční tep, čímž dochází k lepšímu prokrvení organismu a zvýšení krevního tlaku. Ostatní účinky jsou teprve ve stádiu objevování. Komerční využití přišlo až ve 20. století, výzkumy se tedy o ni teprve začínají zajímat. Jedno však víme s jistotou.

Stop únavě

Nejznámějším účinkem je právě ono oddálení pocitu únavy, který často máme. Někdy se zkrátka poštěstí, že únava přijde v okamžiku, kdy to nejméně potřebujeme. Ať už za volantem, v zaměstnání, nebo při učení, musíme se s ní nějak vypořádat. K tomu nám postačí jedna dávka Guarany. Únava totiž zpomaluje náš metabolismus, stejně tak i mozkovou činnost, čímž se dostáváme do stavu, ve kterém nemáme náladu, vitalitu, ani energii. Aktivní látky, tedy kofein, teobromin, a teofylin, dokáží proces zvrátit a oddálit tak pocit únavy. Urychlí metabolismus, mozkovou činnost a zvýší srdeční tep. I proto je Guarana hojně oblíbena u studentů, kteří se často učí celou noc a potřebují si tak posunout spánek na někdy jindy.

Hubnutí a Guarana

Velkým otazníkem je informace, že Guarana způsobuje hubnutí. Bohužel to není pravda. Guarana pouze urychluje a ustaluje funkci metabolismu, což ve správné míře se zdravou stravou a pohybem, může přinést snadnější hubnutí. Nemužeme si však myslet, že budeme užívat Guaranu a při tom i hubnout. Takhle to bohužel nefunguje. Hlavní úděl je vždy na nás, my musíme nastavit pestrou, vyváženou a zdravou stravu, přidat pohyb a až poté se můžeme obracet na doplňky typu Guarana. Takže pomáhá, ale nezpůsobuje ho.

Na co si dát pozor

Podobně jako u ostatních produktů, můžeme i u Guarany čekat nějaké nepříjemné vedlejší účinky. Ty má na svědomí především kofein. Předávkování kofeinem není zas tak neobvyklá záležitost. Pokud bychom nedodržovali denní dávky, může k tomu dojít velmi rychle. Hlavními příznaky jsou především nespavost, poruchy spánku, ale také změny nálad, nebo bolesti hlavy. Při těchto příznacích bychom měli Guaranu vynechat a nastavit vyšší hydrataci. Guaranu by, vzhledem k přítomnosti kofeinu, neměly užívat především těhotné a kojící ženy. Stejně tak to platí i u osob s kardiovaskulárními problémy, vysokým krevním tlakem, nebo pokud se jedná o děti.

Jaká je ideální denní dávka?

Za ideální denní dávku můžeme považovat jednu kapsli. Neměli bychom ji brát nalačno.

Jak nejlépe užívat Guaranu?

Kapsle mají jednu hlavní výhodu - jsou dobře uchovatelné a jejich užívání je zkrátka hračka. Stačí je zapít cca 200 mililitry vody.

Jak nejlépe kombinovat a s čím

Tato guarana má 22% kofeinu, což je opravdu velké množství. Jen pro představu - kavá má jen 2%. Navzdory tomu má Guarana pomalý nástup, který trvá často až hodinu. Cola nitida a Cola acuminata jsou na tom opačně. Rychle nastoupí a rychle vymizí - jejich kombinace je tedy více než vhodná. Skvěle se doplní a poskytnou komplexní povzbuzení našeho organismu.

Země původu
UPOZORNĚNÍ

Doplněk stravy, není náhrada pestré a vyvážené stravy a zdravého životního stylu. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Ukládejte mimo dosah dětí.
Skladujte v suchu, chraňte před teplem a přímým slunečním světlem.

Na základě ustanovení Evropského parlamentu nemůžeme u tohoto produktu uvádět více informací. Více informací najdete na externích zdrojích. Děkujeme za pochopení.

Jiné názvy produktu

Bylinku můžete znát i pod cizojazyčnými nebo chybnými názvy. Paullinia cupana, Paulinie nápojná, Guarana, Paullinia cupana, Brazilské kakao, Quarana

Podobné zboží