Sortiment
Guarana - Extrakt ze semínek s 22% kofeinu v prášku
Guarana - Extrakt ze semínek s 22% kofeinu v prášku
Guarana - Extrakt ze semínek s 22% kofeinu v prášku
Guarana - Extrakt ze semínek s 22% kofeinu v prášku

Guarana
Extrakt ze semínek s 22% kofeinu v prášku

Paullinia cupana, Guarana, Paulinie nápojná, Paullinia cupana, Brazilské kakao, Quarana
Produkt z Brazílie

Odpovědí na kávu je právě Guarana, která je zdravější a účinnější. Celý popis
Přihlašte se a získejte lepší cenu
Zapojte se do věrnostního programu.
Přihlásit se
Uvnitř jihoamerických deštných pralesů existuje rostlina, k níž se váže velmi zajímavá legenda. Kdysi dávno, v těchto končinách, existovala jedna spokojená vesnice tamějšího kmene. Jednoho dne se však stalo něco hrozného. Nelidská entita v podobě hada zabila milované dítě. Domorodci se okamžitě začali bouřit. Aby je uklidnil, zasadil jeden z bohů oči dítěte do země. Levé do džungle a pravé do vesnice. Z pravého vyrostla zdomácnělá forma rostliny, z levého naopak forma divoká. Je zvláštní, že legenda praví zrovna o očích že? Vše má svůj význam, mluvíme zde totiž o Guaraně (nebo také brazilské Guaraně), jejíž semena se často přezdívají - Oči džungle. Proč je tomu tak? Guarana, neboli Paulinie nápojná (čeština) a Paullinia cupana v latině, je popínavá rostlina vyskytující se převážně v Brazílii. Dorůstá výšky až 12 metrů, má licho-zpřežené listy oválného tvaru, které zdobí bílé či nazelenalé květy. Uvnitř tohoto květu se nachází červený "plod", nevelkých rozměrů. Po odkvětu tento obal praskne a na svět vykoukne černé, nebo hnědé semeno v bílém dužnatém obalu. V tomto stavu vypadá skutečně jako oko - od toho Oči džungle.
Guarana je pro tamější obyvatele, především tedy domorodce z kmenů Sataré-Maué a Guarani, velmi důležitá. Považují ji za posvátnou, uctívají ji a používají pro běžný život, ale i při lovu po stovky let. Dokáže udržet jejich ostražitost a dodat energii, která je při lovu kriticky důležitá. Vzhledem k výskytu na novém kontinentu, byly její účinky pro civilizovaný svět skryty. To se změnilo s příchodem kolonizace.
V 17. století působil v jedné misii na břehu řeky Maués misionář Joao Felipe Bettendorf. Všiml si, že domorodci vykazují až nezvyklou vitalitu a energii. Začal se po zdroji této vitality pídit, až ho nakonec našel. Na konci tohoto století podává písemnou zprávu, kde popisuje účinky neznámé rostlinky. Kolem roku 1700 se dostává Guarana do ruky botaniku Theodoru von Martiusovi. Po pár pokusech a krátkém výzkumu se mu podařilo extrahovat ze semen bílou krystalickou látku, kterou nazval po rostlině - Guaranin. Asi nám název nic neříká. Tato látka byla však později přejmenována na kofein, což už pro nás známé je. Pojďme si nyní povědět něco o látkách a účincích.
Co brazilská Guarana obsahuje?
Jelikož se v tomto případě jedná o extrakt, můžeme vzhledem k nízké dávce, pominou nutriční hodnoty a vrhnout se na aktivní látky. Mezi ty nejdůležitější patří tak zvané alkaloidy. Jejich představitelem je v tomto případě velmi dobře známý Kofein. Krom něj obsahuje Guarana i tak zvané kardiostimulanty. Jsou jimi teobromin a teofylin. Další podstatné jsou například třísloviny, škroby a pryskyřice. Takhle rozkouskované nám to nedá moc informací o tom, jak vlastně Guarana účinkuje, že?
Guarana a její účinky
Guarana by se dala považovat za celkový stimulant. Za to jsou zodpovědné především tři hlavní látky v ní - kofein, teobromin a teofylin. Jak to tedy probíhá? Kofein účinkuje na náš mozek - stimuluje centrální nervovou soustavu. Tím dokáže odvrátit mentální pocity únavy, zbystřit mysl, ale také zlepšit paměť. Účinkuje však i na náš metabolismus, který zvyšuje, stoupá tak i krevní tlak a tělo se navrací ztracená energie a vitalita. Účinky jsou samozřejmě mnohem širší - přidává se totiž působení oněch kardiostimulantů. Teobromin a teofylin účinkují na náš kardiovaskulární systém. Dokáží tak zvýšit srdeční činnost, čímž dochází k lepšímu prokrvení našeho těla. Spolu s kofeinem tedy poskytují to, čemu se říká - celkové povzbuzení organismu. Teofylin má navíc protizánětlivé schopnosti. Nesmíme však zapomínat ani na účinky tříslovin, škrobů a pryskyřic.
Únava? Guarana!
Stimulační schopnosti mají nejlepší účinky právě proti únavě. Při ní klesá mentální aktivita, která je zodpovědná za snížené vnímání, poruchy soustředění a podobné potíže. Stejně tak působí únava i na naše tělo. Člověk je jakoby zpomalený, vitalita a energie jsou pryč. Vzhledem k přítomnosti kofeinu a kardiostimulantů dokáže Guarana proti únavě bojovat. Díky tomu je oblíbená především u řidičů, lidí s vyšší zátěží, ale také u studentů. Ve zkouškovém období, nebo před maturitou, je třeba se zkrátka učit a soustředit více, než obvykle. To vzhledem k potřebám těla spát, je občas poměrně náročné. Guarana se svými účinnými látkami dokáže oddálit pocit únavy, čímž dává prostor pro soustředění, učení a ostatní aktivity. Je však i jeden účinek, který se setkává s lehkou kontroverzí.
Hubnutí s pomocí Guarany
Mnoho lidí si myslí, že Guarana přímo způsobuje hubnutí. Není tomu tak. jediné co, tak může s hubnutím nepřímo pomoci. Jak to dokáže? Jde opět o účinky kofeinu a kardiostimulantů. Klíč k hubnutí se skládá z pohybu a zdravé, vyvážené stravy. Pokud to budeme splňovat, můžeme doplnit naši stravu o Guaranau. Kofein s ostatními látkami urychlí metabolismus, což způsobuje lepší odbourávání tuků. Funkce metabolismu je při hubnutí velmi důležitá. Pokud by nefungoval správně, můžeme se se zdravým hubnutím rozloučit. Guarana tedy nezpůsobuje hubnutí, ale může v něm nepřímo pomoci. Pamatujme však, že to hlavní je na nás.
Pozor na vedlejší účinky
Vedlejší účinky jsou u Guarany způsobovány především ze strany kofeinu. Jak dobře víme, můžeme si moc vysokou dávkou způsobit tak zvané předávkování, které není nic příjemného. Za těchto okolností dochází k poruchám spánku, nespavosti, podrážděnosti, bolestem hlavy a podobným problémům. Pokud bychom zaznamenali tyto účinky, musíme zvýšit hydrataci. Užívání Guarany je nevhodné pro následující skupiny lidí - těhotné a kojící ženy, osoby s kardiovaskulárními problémy, osoby s vysokým krevním tlakem a děti. Vždy bychom měli dodržovat denní dávku, ale jaká to je?
Doporučené dávkování Guarany
Forma extraktu je výhodná hned v několika směrech. Především je extrakt silnější, proto ho stačí brát jen malé množství. Nemusíme s sebou proto nosit zbytečně velké krabičky s Guaranou. Za ideální denní dávku se považuje množství 0,4 - 0,7 gramu denně (1 odměrka 0,5g). To představuje jedna naše odměrka. Guaranu bychom měli brát vždy na plný žaludek, nikdy ne nalačno. Stejně tak bychom neměli užívat po 17 hodině, pokud chceme jít normálně spát.
Způsob dávkování
Prášek nabízí jednu hlavní možnost, kterou je rozmíchání ve vodě. Můžeme přidávat i do jogurtu, nebo různých nápojů.
Jak kombinovat?
Nástup je u Guarany pomalejší, než u kávy. Na druhou stranu však nabízí extrakt 22% kofeinu oproti kávě, která má kolem 2%. Pomalý nástup, který však déle vydrží můžeme kompenzovat doplnění o další produkt. Cola nitida a Cola acuminata jsou ideální možností pro kombinaci s Guaranou. Jejich nástup je velmi rychlý, avšak stejně rychle i vyprchají. Skvěle tak zaplní mezeru, kterou pomalý nástup Guarany způsobuje.
 
Výživový poradce radí - 11 tipů pro kvalitní detoxikaci těla
21.června 2018
Když se řekne detoxikace organismu, řada lidí si představí hladovění. Přitom je to pouze o tom, abychom odlehčili náš jídelníček a zařadili do něj detoxikační potraviny. Jak provést účinnou a úspěšnou detoxikaci a pročistit nadlouho své tělo? Zobrazit více
Nemůžete spát? Víme, jak na zdravý spánek!
16.března 2018
Spánek je neodmyslitelnou součástí našich životů. Dostatečný spánek nám dodá spoustu energie a pozitivní nálady. Pokud Vás ale trápí neustálá únava a nemůžete večer usnout, přečtěte si, jakou dodržovat spánkovou hygienu a jaké bylinky působí na nespavost! Zobrazit více
Bojujte proti únavě efektivně a zdravě
12.února 2018
Jak se vzepřít únavě a nabudit svůj organismus k lepšímu výkonu? Bojujte proti nedostatku energie přírodní silou a vyzkoušejte povzbuzující stimulanty z kvalitních bylin, které zaženou ospalost, navrátí Vám chuť do života a sexuálně Vás nabijí. Účinek se dostaví během chvíle! Zobrazit více
Jak skladovat bylinky
12.února 2018
Bylinky používáme k dochucování jídel, léčbě různých zdravotních neduhů a posílení těla a ducha. Víte ale, jak bylinky správně skladovat, aby neztratily své aroma, prvotřídní jakost a léčivé vlastnosti? Zobrazit více
Postupy sušení potravinových doplňků
12.února 2018
Potravinové doplňky dodávají organismu živiny, které nepřijme v dostatečné míře z běžné stravy. Příznivě ovlivňují naše zdraví a mohou působit jako prevence před onemocněním nebo podpořit stávající léčbu. Přemýšleli jste ale nad tím, jak se takové potravinové doplňky vyrábí? Používají se k tomu různé metody sušení, jež jsou šetrné k účinným látkám. Prozradíme vám, na jakém principu fungují jednotlivé postupy. Zobrazit více
Zatočte s bolestí přírodní cestou – bylinkami!
24.ledna 2018
Bolest nás dokáže ochromit a vyřadit z běžného provozu. Nenechte se jí ovládnout a vyzbrojte se bylinkami, které potlačí bolest a navrátí Vám ztracenou rovnováhu. Vyměňte chemické léky za bylinky s minimem nežádoucích účinků a zatočte s migrénou a různými bolestmi těla. Zobrazit více
Od baby kořenářky k moderním analytickým metodám
01.prosince 2017
Moderní doba je zvídavá a analytická. Nestačí jen zkušenosti našich babiček a moderních bylinkářů. Chceme vše vědět přesně. Zkoumáme, z čeho se byliny skládají, kolik a jakých látek obsahují a které z nich a v jakém množství jsou nám vlastně prospěné. Zobrazit více
Připravte se na ochlazení
24.října 2017
Imunitu v chladném období posílíte extraktem z Acai a Acerolou, která obsahuje přírodní vitamin C. Zobrazit více
Jak nejlépe zvládnout začátek školního roku?
20.října 2017
Začátek roku je pro studenty náročný. Se zapamatováním učiva a soustředěností jim pomohou byliny, které stimulují mozek a zvyšují pozornost. Zobrazit více