Sortiment
Andrographis paniculata (Právenka latnatá)

Andrographis paniculata

Právenka latnatá

Měkýn latnatý, Kalmegh
Kategorie:
Adaptogen
Původ:
Indie
Vhodné kombinace:
 
Právenka latnatá (Andrographis paniculata) je léčivá bylina pocházející z rodu Acanthaceae. Původně pochází z Indie a Srí Lanky. V jižní a jihovýchodní Asii kde roste dodnes. Rostlina se štíhlím stonkem vysoká do 110 cm. Listy mají 8 cm na délku a 2,5 cm na šířku. Květy rostou v trsech. Tobolka o délce 2 cm a šířce jen nekolik máli milimetrů je plodem. Ta po dozrání obsahuje malá, žlutohnědá semínka. Vyžaduje slunné stanovistě a dostatek tepla. Lze ji vypěstovat v záhoně, nádobě či ve skleníku. V zimě chce přesunout do chladnější místnosti s dostatkem světla. Při pěstování je důležité rostlinu nepřelít a zalévat když substrát vyschne.
 
Dlouhá historie právenky sahá až do asijských kultur. Užívání jako takové pochází z Ajurvédy a zmiňují se o ní ve staré čínské medicíně i v Indickém lékopisu. Právenka byla i klinicky zkoumána a je potvrzeno, že má podobné účinky jako Echinacea, někteří i tvrdí, že je lepší. Posiluje imunitní systém, pomáhá tělu při boji s infekcí a brání ji se v budoucnu objevit znovu. Navíc vykazuje protinádorové aktivity, má adaptogen, je to antioxidant a chrání játra. V Indii a Číně se užívá při spoustě druhů infekcí: gastrointestinální potíže, infekce hrdla, herpes a hepatitida. Ve Skandinávii je užívána k léčbě chřipky, infekci horních cest dýchacích, při běžném nachlazení či jako prevence. Bylinka má velmi výraznou hořkou chuť, která v ústech dlouho přetrvává.
 
Často je nazývána jako širokospektrální přírodní antibiotikum.
 
Co Právenka latnatá obsahuje?
Droga je bohatá na hořčiny-deoxyandrographolidy, andrographolidy, neoandrographolidy.
 
Jaké má Andrographis paniculata účinky?
Ve většině případů má Andrographis vědecké podklady. Pro své blahodárné účinky ve velké míře Své využití má při mnoha onemocněních jako je infekční hepatitida typu B, u různých forem dyspepsií, po otravě léky či jinými látkami a virového onemocnění horních cest dýchacích. Některé sloučeniny, které obsahuje účinkují jako hypoglykemikum (snižují hladinu cukru v krvi), analgetikum, antipyretikum (snížení horečky) a antitrombotikum. Njevýznamějším účinkem je “signál snímače” - dokáze zastavit neregulovaný růst buněk, který je způsoben viry. Díky tomu je zlepšení u nemocných HIV. Extraktantihepatitidní, antityphoidní, hepatoprotektivní, antibiotickou, antimalariickou, antithrombogenickou, antipyretickou, antimykotickou a protizánětlivou aktivitu.
 
Nežádoucí účinky
Úplně by se měly konzumaci vyhnout kojící a těhotné ženy, protože bylina obsahuje látky vyvolávající potrat. Ojedinělě se může dostavit bušení srdce, neplodnost a závratě. Také může vyvolat alergickou reakci, zvracení, průjem nebo trávicí potíže.
 
Dávkování
Extrakt s 10% Andrographolide
Ve fytoterapii se užívá 300mg - 600mg extraktu 1x až 3x denně.
 
 
Způsob užití
Extrakt s 10% Andrographolide Dávku rozmícháme ve vodě a vypijeme
 
 
Autor článku
Lukáš Rojek
Copywriter, Specialista na bylinky a zdravou výživu, Velkoobchodní manažer