Mozek pracuje, i když spíme a zaslouží si dovolenou. Využijte 30% slevu na BrainUP

Andrographis paniculata (Právenka latnatá)

Andrographis paniculata

Právenka latnatá

Měkýn latnatý, Kalmegh
Kategorie:
Adaptogen
Původ:
Indie
Vhodné kombinace:
 
Právenka latnatá (Andrographis paniculata) je léčivá bylina pocházející z rodu Acanthaceae. Původně pochází z Indie a Srí Lanky. V jižní a jihovýchodní Asii kde roste dodnes. Rostlina se štíhlým stonkem vysoká do 110 cm. Listy mají 8 cm na délku a 2,5 cm na šířku. Květy rostou v trsech. Tobolka o délce 2 cm a šířce jen několik málo milimetrů je plodem. Ta po dozrání obsahuje malá, žlutohnědá semínka. Vyžaduje slunné stanoviště a dostatek tepla. Lze ji vypěstovat v záhonu, nádobě či ve skleníku. V zimě chce přesunout do chladnější místnosti s dostatkem světla. Při pěstování je důležité rostlinu nepřelít a zalévat když substrát vyschne.
 
Dlouhá historie právenky sahá až do asijských kultur. Užívání jako takové pochází z Ajurvédy a zmiňují se o ní ve staré čínské medicíně i v Indickém lékopisu. Právenka byla i klinicky zkoumána a je potvrzeno, že má podobné účinky jako Echinacea, někteří i tvrdí, že je lepší. Posiluje imunitní systém, pomáhá tělu při boji s infekcí a brání ji se v budoucnu objevit znovu. Navíc vykazuje protinádorové aktivity, má adaptogen, je to antioxidant a chrání játra. V Indii a Číně se užívá při spoustě druhů infekcí: gastrointestinální potíže, infekce hrdla, herpes a hepatitida. Ve Skandinávii je užívána k léčbě chřipky, infekci horních cest dýchacích, při běžném nachlazení či jako prevence. Bylinka má velmi výraznou hořkou chuť, která v ústech dlouho přetrvává.
 
Často je nazývána jako širokospektrální přírodní antibiotikum.
 
Co Právenka latnatá obsahuje?
Rostlina je bohatá na hořčiny-deoxyandrographolidy, andrographolidy, neoandrographolidy.
 
Jaké má Andrographis paniculata účinky?
Ve většině případů má Andrographis vědecké podklady. Pro své blahodárné účinky se ve velké míře využívá při mnoha onemocněních jako je infekční hepatitida typu B, u různých forem dyspepsií, po otravě léky či jinými látkami a virového onemocnění horních cest dýchacích. Některé sloučeniny, které obsahuje účinkují jako hypoglykemikum (snižují hladinu cukru v krvi), analgetikum, antipyretikum (snížení horečky) a antitrombotikum. Nejvýznamnějším účinkem je “signál snímače” - dokáže zastavit neregulovaný růst buněk, který je způsoben viry. Díky tomu je zlepšení u nemocných HIV. Extraktantihepatitidní, antityphoidní, hepatoprotektivní, antibiotickou, antimalariickou, antithrombogenickou, antipyretickou, antimykotickou a protizánětlivou aktivitu.
 
Nežádoucí účinky
Úplně by se měly konzumaci vyhnout kojící a těhotné ženy, protože bylina obsahuje látky vyvolávající potrat. Ojediněle se může dostavit bušení srdce, neplodnost a závratě. Také může vyvolat alergickou reakci, zvracení, průjem nebo trávicí potíže.
 
Dávkování
Extrakt s 10% Andrographolide
Ve fytoterapii se užívá 300mg - 600mg extraktu 1x až 3x denně.
 
 
Způsob užití
Extrakt s 10% Andrographolide Dávku rozmícháme ve vodě a vypijeme
 
 
Autor článku
Lukáš Rojek
Copywriter, Specialista na bylinky a zdravou výživu, Velkoobchodní manažer
Produkty obsahující Andrographis paniculata (Právenka latnatá)