Mozek pracuje, i když spíme a zaslouží si dovolenou. Využijte 30% slevu na BrainUP

Artemisia absinthum (Pelyněk pravý)

Artemisia absinthium

Pelyněk pravý

Absinthium, Absinthe wormwood, Wormwood, Common wormwood, Grand wormwood, Stříbrník hořký
Kategorie:
Léčivá bylina
Původ:
Evropa
Vhodné kombinace:
Puškvorec obecný
 
Artemisia absinthium nebo-li Pelyněk pravý je léčivá bylina dobře známá již ve středověkém Egyptě a Řecku. Bez Pelyňku se neobejde žádná medicína, používá se zejména pro svou hořkost. V roce 1792 vynalezl francouzký lékař alkoholický nápoj jménem Absinth a Pelyněk byl jeho hlavní složkou. Nápoj byl nazýván “zelená víla” nebo “zelená bohyně”. Roku 1915 byla výroba zakázána, protože konzumanty doháněl až k alkoholovému šílenství. Absinht konzumovali básníci a umělci, což se také často odráželo na jejich práci. Připravoval se 10 - 14 denním vylouhováním 40 g pelyňku v půl litru silného alkoholu, to potom obsahovalo až 75% alkoholu. Dnešní Absint je jen napodobeninou a bez obashu thujonu z Pelyňku pravého.
 
Bylinku najdeme na kamenitém a skalnatém podkladu, na okraji cest i na skládkách. Nejlepším podkladem pro Artemisii je bohatá půda na dusík a vápník. Původ je připisován západní Asii, odsud se rozšířil po celé Evropě na sever Afriky, Nový Zéland, sever a jih Ameriky. U nás v republice ho najdeme jen v teplých oblastech.
 
Tato vytrvalá chlupatá rostlina se dorůstá okolo 50 - 150 cm. Plodem pelyňku je nažka. Lodyha je četně větvená. Řapíkaté listy zeleno-šedé barvy a trubkovité žluté květy. Kvete od července do srpna a sběr probíhá od června do srpna. Pro pěstování není náročný, potřebuje pouze mírnou zálivku a slunné místo.
 
Účinné látky Pelyňku pravého
Pelyněk obsahuje silice (0,5%), seskviterpenoidní hořčiny absinthin a anabsinthin. Další účinné látky jsou éterické oleje absintol s terpenickým alkoholem thujonem a thymolem.
 
Jaké jsou účinky Pelyňku pravého?
Odbourává nechutenství, zlepšuje trávení, působí protizánětlivě a má antiseptické účinky. Užíval se v době morové epidemie a k likvidaci střevních parazitů. Dále je užíván při zvracení, střevních a žaludečních kolikách, chcřipce, nachlazení nebo tuberkulóze. Pomáhá odstranit pocit nadýmání, pocitu plnosti a pálení žáhy. Ženy ho užívají ke zpevnění dělohy a srovnání nepravidelné menstruace. Člověk s problémy s trávením tučných jídel jistě ocení pelyněk a jeho rychlou stimulaci trávení. Pozitivně ovlivňuje žluč a žaludeční šťávy a pomáhá při nedostatečné funkci jater, žaludku a žlučníku. A pokud chce člověk docílit klidu a relaxovat, je pelyněk jako stimulant výbornou volbou.
 
Nežádoucí účinky
Velkým obloukem by se měly vyhýbat těhotné a kojící ženy! I lidé trpící žaludečními vředy by na Pělyněk měli zapomenout. Ve vyskokých dávkách může vyvolat křeče, bolesti hlavy, závratě a v horším případě i bezvědomí. Neměl by se užívat delší dobu, vždy jen přechodně. Po požití Pelyňku by člověk neměl řídit motorové vozidlo nebo obsluhovat stroje.
 
Dávkování
Prášek
Pelyněk pravý - extrakt z listů 10:1
 
 
Způsob užití
Pelyněk pravý - extrakt z listů 10:1 Extrakt zalijeme vodou a pijeme
 
Vhodné kombinace
Puškvorec obecný užívá zejména při nejrůznějších žaludečních potížích, podporuje totiž látkovou výměnu nebo-li metabolismus, tvorbu trávicích šťáv, zklidňuje křečovité bolesti a současně působí i desinfekčně a močopudně.
 
 
Autor článku
Lukáš Rojek
Copywriter, Specialista na bylinky a zdravou výživu, Velkoobchodní manažer
Produkty obsahující Artemisia absinthium (Pelyněk pravý)