Arthrospira plantensis

Spirulina

Arthrospira plantensis, Blue-green algae, Spirulina Fusiformis, Spirulina maxima, Spirulina platensis
Kategorie:
Superpotravina
Původ:
Mexiko
Vhodné kombinace:
Gotu Kola, Withania Somnifera, Ginkgo Biloba
 
 
Spirulina se konzumuje po celém světě již po staletí. Poprvé ji v roce 1519 objevil Hernando Cortez v Lake Chad a Mexickém jezeru Texcoco, kde ji lidé sušili a konzumovali již od starověku. Cortez při návštěvě Lake Texcoco vypozoroval, že je Spirulina podávaná v tabletách. Její účinky pak ale objevil až badatel Pierre Dangeard, který si povšimnul, že plameňáci jsou schopni přežít pouze z těchto zelenomodrých řas. Poté, co botanik Jean Leonard podpořil Dangeardovy nálezy, byla Spirulinu komercializována.
 
Účinky
Spirulina často bývá řazená mezi řasy. Je to ale sinice, kterou byste hledali hlavně v subtropických a tropických jezerech Afriky, Jižní Ameriky a Asie, které mají vysoké pH a teplotu 29 – 44 °C. K tomu, aby rostla, jí postačí trocha slunce a vody. Je jednou z nejstarších žijících forem na zemi a již biliony let pomáhá v naší atmosféře produkovat kyslík.
 
Pěstování
Své jméno získala podle svého tvaru. Přezdívá se jí „superfood“ (superpotravina), to znamená, že je velmi prospěšná. Bojuje proti procesu stárnutí, dokáže zneutralizovat volné škodlivé radikály, snižuje chuť k jídlu a podporuje hubnutí. Podporuje zdravou funkci kardiovaskulárního systému, zlepšuje trávení a zdraví trávicího traktu, pomáhá tělu produkovat více červených a bílých krvinek, které zabíjejí mikroby a virusy.
 
 
Spirulina se vyznačila také jako účinný prostředek pro odstraňování toxinů z těla jako rtuti a radioaktivních látek (používala na léčbu dětí z Černobylu). Byla také používána na odstranění kadmia a čištění odpadních vod. Je opravdu bezpečná, protože nemá žádné vedlejší účinky. Obsahuje však jód.
 
 
Je také bohatá na vitamíny B1, B2, B3, B6, B9, vitamin C, vitamin D, vitamin A and vitamin E a karoteny. Stovky studií prokázaly, že obsahuje 60-70 % kompletních proteinů. Obsahuje dokonce více proteinů, než kuřecí a hovězí maso či sójové boby.
 
 
Vysoký obsah vitaminu B12 činí Spirulinu výjimečnou pro vývoj zdravého nervového systému a metabolismu. Ryby jsou zdravé, protože obsahují omega nasycené mastné kyseliny, které i ony získávají ze spiruliny. Omega kyseliny jsou nezbytné pro boj s onemocněním srdce, osteoporózu, snižují artritidu, diabetes, depresi a také jako snižují vysoký cholesterol. Spirulina je také známá svým vysokým obsah betakarotenu, který je přeměňován na vitamín A. Ten je nezbytným nutrientem potřebný pro zdravou imunitu, kosti, zuby, kůži, mukózní membrány a oči.
 
Složení
Vápník, jód, fosfor, draslík, zinek, vitamíny A, B, C, D, K, E, měď, chróm, hořčík, selen a je bohatá na železo a omega mastné kyseliny (3, 6, 9)
 
Užití
Čajová lžička prášku se rozmíchá v malém množství vody (štávy, džusu) a vypije. Pro maximální účinek je vhodné ji užívat 3x denně po dobu 3 týdnů. Dokonce jen 2-3 gramy denně mohou mít blahodárné účinky. Těhotné ženy by se měli nejprve poradit se svým lékařem.
 
Dávkování
1 čajová lžička, 3x denně