Banisteriopsis caapi

Caapi

Ayahuasca, Yagé, Yajé, Ayahuasceliane, Goldranke, Kaapistrauch, Seelenliane, Ambi-huasca, Sachahuasca, Camárambi, Yaxé, Rao, Bejuco de Oro, Ayge, Cají, Kahi, Netema, Nishi, Sheati, Ocoyagé
Kategorie:
Etnobotanika
Původ:
Brazílie
Vhodné kombinace:
 
V Jižní Americe roste jedna zvláštní rostlina liájovitého typu jménem Banisteriopsis caapi. My bychom ji znali spíše pod jednodužším a známějším názvem Caapi. Můžeme na ni také narazit pod označením Ayahuasca, což v překladu znamená “liána duše”. Toto označení je trochu zmatečné, jelikož název Ayahuasca označuje jak samotnou rostlinu, tak i lektvar, který se z ní připravuje, ale i rituál, při kterém se nápoj používá. Zvláštní, že? Caapi roste především v oblastech Brazílie a okolí. Zdejší kmeny jej využívaly k přípravě již zmíněného nápoje. Tento nápoj byl nedílnou součástí jejich tradiční medicíny. Užíval se při náboženských obřadech, jako projímadlo, halucinogen, ale především - pro věštění. Jeho užívání sahá hluboko do předkolumbovské doby. Užívání můžeme zaznamenat i v Kolumbii, kde se užívá v obřadu přechodu chlapce v muže. Chivarové věří, že jim Ayahuasce pomáhá odpoutat se od svého těla a volně se pohybovat. Jak je jistě vidět, má tato rostlina velký význam pro tamnější obyvatelstvo. Samotná příprava byla po dlohou dobu neznámá. Šamani kmenů si ji střežili, jako své největší tajemství. Dnes již víme, jak se Ayahuasca připravuje. Kůra se máčí ve vodě a vaří až několik dní. Jako přídady slouží další rostliny s obsahem DMT. Pojďme si povědět, jak Caapu vlastně vypadá.
 
Caapi je liánovitá rostlina, která přímo touží po slunečním svitu. Proto šplhá po stromech, aby se dostala až do jejich korun. Občas se může stát, že svým počínáním strom zahubí. Caapi má vejčité kopinaté listy dlouhé až 18 centimetrů a široké kolem 5-8 centimetrů. Kvete růžovými květy, které vyrůstají v latách. Z těchto kvetů se postupem času stanou dlouze křídlaté nažky.
 
Pěstování v České republice je možné, avšak pouze ve skleníku. Pokud se tak rozhodneme, musíme počítat s drobnou komplikací. Vlivem touhy Caapi po světle, se roztáhne po celém stropu skleníku, čímž odřízne od světla ostatní rostliny.
 
Složení
Zmínili jsme si halucinogenní aktivitu, kterou má Caapi na náš organismus. Za toto působení mohou především b-karbolinové alkaloidy harmin, harmalin, tetrahydromarmin, harmol a další.
 
Účinky Caapi
Hlavním účinkem Caapi je tedy halucinogenní působení na náš mozkový systém. Tyto účinky jsou známi již pár minut po perorálním požití. Tyto účinky zpravidla působí 3-4 hodiny. Během těchto hodin se dostává zostření sluchu a hlubokého spánku, doprovázeného barvitými vněmy. Mohou se projevit i tak zvané yagové vize na psychiku. Převládající barvy během nich jsou modrá, purpurová a šedá. Může se objevit i zářivě žlutá.
 
Nežádoucí účinky
Pokud budeme dodržovat dávkování, nemělo by se projevit žádné nežádoucí působení. Vlivem vysokého osahu tříslovin může zřídka dojít ke zvracení. Pokud bychom nedodržovali doporučenou dávku, může dojít ke zvýšení srdečního tepu a krevního tlaku. Pokud chceme užívat Caapi, neměli bychom konzumovat například - proteinové nápoje, mléčné výrobky a další.
 
Dávkování
0,6-0,8g, kůra se může buď žvýkat, nebo se z ni vaří odvar - namočí se na několik dnů do studené vody, nebo se hodinu povaří.
 
 
Kvetoucí Banisteriopsis caapi, Autor: Vojtěch Zavadil Obrázek užit pod licencí CC BY-SA 3.0