Mozek pracuje, i když spíme a zaslouží si dovolenou. Využijte 30% slevu na BrainUP

Celastrus paniculata (Celastrus)

Celastrus paniculata

Celastrus

Bavangi, Černý olej, Strom černého oleje, Jyotismati, Maner Tiga, Pigavi,Velo, Intellect tree, Malkanguni
Kategorie:
Léčivé byliny
Původ:
Afrika
Vhodné kombinace:
Toto zboží již nenabízíme
 
Kdybychom hledali Celastrus, nalezli bychom ho na území Asie, ale také Austrálie. Ne vždy tomu bylo tak - původem je Celastrus z Indie. Z botanického hlediska se jedná o liánovitou dřevinu. Svou stavbou se velmi podobá vinné révě. Uskupení je tvořeno stonky o šířce cca 10 centimetrů, které dorůstají až 6 metrů. Celastrus paniculata, jak se latinsky označuje, má velké oválné listy a nenápadného tvaru s elipsoidním zakřivením. Jeho využití je velmi široké. Botanik M. Daniel uvádí ve své knize, že se semena používají ke zlepšení paměti ve světoznámé ájurvédské medicíně. Jen pro představu - Ajurvéda je stará několik tisíc let, sahá až do Védského období. Krom ní se používá Celastrus i v Řecko-arabské medicíně a dalších. Jeho účinky způsobují především látky v něm obsažené. Jaké to jsou?
 
Co Celastrus obsahuje?
Celastrus paniculata je bohatý na látky, účinkující na náš nervový systém. Jedná se o tak zvané alkaloidy - nejvíce však celastrine a panucilatin (pojmenované přímo po rostlince). Dále bychom narazili na velké zastoupení olejů a ostatních živin. Veškeré tyto podstatné látky, se nachází v semenech. Díky tomu jsou považovány za nejcennější část rostlinky. Nyní by nás nejspíše zajímalo, co tyto látky způsobují. Pojďme si to povědět.
 
Účinky Celastrusu
Jak jsme si již pověděli - Celastrus účinkuje především na náš mozek. S ním jsou spojeny i chemické látky naší nervové soustavy - dopamin, serotonin a norepinerfin. Co s nimi Celastrus dělá? Zpomaluje jejich zpětné vstřebávání, díky čemuž jich v mozku zůstává podstatně více. Dopamin je neuropřenašeč. Zvyšuje soustředěnost, elán a zanícení se pro danou věc. Spojuje se s duševní energií a tělesným potěšením. Serotinin vytváří pocit spokojenosti a klidu. Velmi zajímavá je přítomnost norepinerfinu, který je považován za důležitou součást mechanismu "Fight or flight", tedy "Bojuj, nebo uteč". Urychluje tedy metabolismus v buňkách, díky čemuž umožňuje rychlé rozhodování ve stresových situacích. V laboratorních testech bylo zjištěné, že Celastrus zvyšuje přítomnost enzymu acetylcholinesterázy. Jedná se o enzym spojený s paměťovými funkcemi.
 
Celastrus je tedy tak zvané mozkové tonikum. Popisuje se příjemný nárůst duševní energie a to již krátce po začátku užívání. Krom toho funguje velmi dobře jako stimulant. Popisují se dokonce i účinky, známé jako "lucidní snění". Jedná se o snový stav, kdy si uvědomujeme, že sníme. Nad sny máme tedy sporadickou kontrolu. Sny jsou barvité, plné příběhu a především - jsme schopni si je zapamatovat. V neposlední řadě je nutno zmínit účinky na zvýšení mužského libida.
 
Dávkování Celastrusu
Celé plody se dávkují velmi jednoduše, stačí 7-20 plodů denně.
 
Jak užívat?
Sušené plody můžeme buď přidat do pokrmu, nebo zapít dostatečným množstvím vody - cca 250 ml.
 
Nežádoucí účinky
Užívání Celastrusu je považováno za bezpečné (při dodržování denní dávky). U těhotných a kojících matek je na místě konzultace s lékařem.
 
 
Autor článku
Lukáš Rojek
Copywriter, Specialista na bylinky a zdravou výživu, Velkoobchodní manažer
Produkty obsahující Celastrus paniculata (Celastrus)