Cola nitida

Kolovník lesklý

Kolovník lesklý, Africký kolový ořech, Cola nut, Bissy nut, Goora nut, Gbanja kola, Bitter cola, cola, kola, Gourou, Ombéné, Nangoué, Kokkorokou, Kolabaum, Kolatier, Colatero
Kategorie:
Stimulant
Původ:
Afrika
Vhodné kombinace:
Gotu Kola, Withania Somnifera, Ginkgo Biloba
 
 
Cola nitida nebo také Kolovník lesklý je velmi užitečný africký strom nejen pro své léčivé účinky, ale i pro zdejší muslimy. Muslimové považují Colu nitidu za posvátný strom, jelikož nesmí požívat alkohol, žvýkají plody pro povzbuzující účinky. Zahání pocit žízně, čehož využívají lidé při putování pouští. V některých částech Afriky slouží Cola nitida jako platidlo a domorodci ji považují za symbol pohostinnosti. V západní Africe používají kolové ořechy k vítání cizinců. Druhým nejrozšířenějším druhem koly je Cola acuminata.
 
 
V 19. století lékárník John Stith Pemberton z Atlanty vymyslel nový, velmi účinný nápoj Coca-Cola, který byl nejdříve nápojem alkoholickým, a tvořily ho tři základní složky. Výtažky z kokainovníku, víno a Cola nitida. Postupně se do Coca-Coly přestávalo přidávat víno a Coca-Cola byla čistě nealkoholický nápoj, který se prodával v lékárnách. Pemberton ji propagoval jako posilující prostředek proti bolesti hlavy, břicha, pro posílení ducha a při rekonvalescenci po chřipce. Poté byly prokázány narkotické vlastnosti kokainu, a tak se i tato přísada přestala do pití přidávat. Nakonec se upustilo i od Coly nitidy a ta je nahrazována levnějším kofeinem. Nynější podoba tohoto nápoje nemá tedy nic společného s tou původní. Nyní se ořechy kolovníku přidávají do energetických nápojů a do povzbuzujících tabletek.
 
Pěstování
Kolovník se pěstuje v tropických oblastech, převážně v Africe. Roste v deštných pralesech od Nigerie až po Sierru Leone a v některých částech Brazílii. Cola Nitida je 15 až 20m vysoký strom, který je stále zelený. Jeho listy jsou lesklé, kožovité a oválného tvaru. Květy jsou světle žluté a ukrývají 4 – 12 semen, která se označují jako semenné ořechy, které byly předmětem obchodu v severní a západní Africe. Semena jsou pokryta slizovým obalem, který se při sklizni odstraňuje a zůstává jen jádro, což je kolový oříšek. Tato rostlina obsahuje škrob, barvivo, kterému se říká kolová červeň a vitamíny B a C. Dále purinové deriváty – teobromin a kofein, kofein tvoří 1/3 objemu ořechu a je zde přibližně 3x více kofeinu než je u kávových zrn.
 
Složení
Kofein je alkaloid a patří do skupiny purinových methylových derivátů. Je to bílá, krystalická hořká látka, která se vyskytuje skoro ve všem, v limonádách, energetických nápojích nebo kafi. Vyskytuje se v kávových bobech, listech čajovníku, v produktech z ořechu koly. Dalšími rostlinami jsou Yerba maté a bobule Guarany. Kofein příznivě působí na naši centrální nervovou soustavu a oddaluje únavu. Stimuluje srdeční činnost a respirační systém, čímž pomáhá lidem postiženým astmatem. Je to pravděpodobně nejužívanější stimulant na světě. Jeho množství v ořechu koly se může lišit. To záleží hlavně na druhu. Koncentrace 2 - 3,5 % kofeinu jsou známé v ořeších jak Coly nitidy, tak Coly acuminaty, které jsou těmi nejkonzumovanějšími.
 
Užívání
Výborná je kombinace Coly nitidy a Guarany. Jelikož mají obě bylinky pozoruhodné stimulační účinky, jejich spojení dodá tělu ještě více energie. Je známo, že Cola nitida má rychlý nástup, ale účinek přibližně po 2 hodinách odezní. Naopak Guarana má pomalejší nájezd, ale její účinky trvají velmi dlouho. Z toho vyplývá, že kombinace těchto rostlinek dodá rychlý přísun energie, který vydrží na dlouhou dobu.
 
 
Spojením fyzické aktivity a Coly nitidy můžete spálit tuky, Cola také potlačuje pocit hladu. Cola nitida se doporučuje místo ranní kávy a doporučuje se pro lidi, kterým hrozí přepracovanost, protože kolovník zvyšuje psychickou i fyzickou odolnost. V kombinaci s kakaem, Guaranou, mlékem a cukrem tvoří chutný povzbuzující a silně afrodiziakální nápoj.
 
 
Chuť prášku je výrazně zemitá, vhodná pro dochucení. Její pach je lehce zatuchlý. Přesto si kolu snadno oblíbíte a možná si ji po čase vychutnáte stejně, jako šálek oblíbeného čaje. Příprava – ve vroucí vodě s cukrem a mlékem rozmíchat 2 - 3g prášku. Podle chuti dosladit medem či cukrem. Příprava 10:1 extraktu je stejná, jen do vroucí vody přimícháte pouze 0,5 - 1g.
 
Dávkování
Extrakt z plodů 10:1 prášek
0,5-1g - 1-2 odměrky
 
Extrakt z plodů 10:1 kapsle
1 tableta, 1 denně
 
Prášek z plodů
2-3g