Corynathe yohimbe

Bujarník johimbe

Corynanthe yohimbe, Pausinystalia yohimbe, Bujarník johimbe, johimbe, johimbi, yohimbe bark, strom lásky, quebrachine, yohimbeherinde
Kategorie:
Afrodiziakum
Původ:
Čína
 
Účinky
Yohimbin působí hlavně na hypotalamus, který má na starost zvýšení libida a působí i v oblastech míchy, které ovládají erekci. Erekce je díky tomu prodloužená a dochází k snazší a větší ejakulaci. Tyto účinky nastupují asi po hodině a půl po požití a přetrvávají individuálně po dobu 2-4 hodin. Ve snížené míře lze ale působení yohimbe pozorovat až po dobu 24 hodin. Nástup účinku je u každého člověka individuální. Někdy ho provází svědění genitálií, pocení, zčervenání kůže nebo žaludeční nevolnost. Všechny tyto příznaky obvykle po pár minutách odezní a zůstává jen kýžený efekt. Yohimbe také zrychluje srdeční tep a rozšiřuje cévy. Rostlina má ale také celou řadu léčivých účinků, např. při horečce, kašli, malomocenství nebo jako podpůrný prostředek při redukci váhy. Významnou roli hraje také při léčbě chorob psychického rázu (deprese apod.) Odvar z yohimbe kůry se také používá k potírání mokvajících ran a ekzémů.
 
Užití
Yohimbe je k dostání ve formě prášku nebo jako drcená kůra. Drcená kůra se obvykle se pije ve formě čaje. V některých oblastech bývá přidávána i do tabákových směsí, ale kouření nemá takový účinek jako orální užití. Domorodé kmeny připravují afrodiziakální čaj tak, že kůru nasekají na drobné kousky, vhodí ji do vařící vody a několik minut vaří nad vysokým plamenem, poté oheň přidusí a nechají nápoj dalších několik minut louhovat. Čaj z kůry se v evropských podmínkách si připravuje tak, že 3 lžičky kůry, což odpovídá 3,5 gramům, přelijeme vroucí vodou, přikryjeme pokličkou a necháme 15 min louhovat. Poté odvar scedíme, a přidáme šťávu z čerstvého citrónu, jelikož vitamín C zvyšuje sílu přítomných alkaloidů. Na dochucení pak můžete použít med, cukr nebo Stévii sladkou dle libosti. Zajímavou chuť dodá i lžička kardamomu nebo skořice. Pijeme po malých doušcích. Jestliže chceme Yohimbe použít k léčebným účelům, přelijeme 4-5 lžiček, což odpovídá 4-5 gramům litrem vařící vody, přikryjeme a necháme 15 minut louhovat. Poté přecedíme a pijeme třikrát denně. Nejdéle však po dobu dvou týdnů, potom je nutná nejméně třítýdenní přestávka. U prášku je příprava jednodušší, stačí rozmíchat v tekutině a vypít. Dávkování může být o něco nižší z důvodu konzumace celého rostliného materiálu. Extrakt stači rozmíchat tekutině a vypít. Díky vysokému obsahu yohimbinu se dávka pohybuje mezi 0,3-0,6g.
 
Varování
Nadměrné a časté užívání yohimbinu může vést k nespavosti, neovladatelnému třesu, úzkosti, tachykardii a problémy s ledvinami a játry. Pacienti trpící těmito poruchami a kojící a těhotné ženy by tuto bylinku neměli užívat vůbec.
 
Dávkování
3-4 gramy přelít horkou vodou a nechat louhovat na 15 minut
 
2-3 gramy rozmíchat v libovolném nápoji
 
Extrakt
0.1-0.3g rozmíchat v libovolném nápoji