Cymbopogon citratus

Citronová tráva

Cymbopogon citratus, vousatka citrónová, citronová tráva, ostnatá tráva, hedvábná hlavička, voňatka, citronela, cha de Dartigalongue, horečnatá tráva,Hierba Luisa, Gavati Chaha
Kategorie:
Léčivá bylina
Vhodné kombinace:
Guarana, Cola nitida, Theobroma Cacao
 
Účinky
emongrass byl mnoho let užíván ve formě aromatického oleje, který se používal v látkách určených k aromatizaci parfumerie a bylinné medicíny. Laboratorní studie prokázaly, že Citrónová tráva má antioxidační, protiplísňové a protizánětlivé vlastnosti. Dále podporuje funkci jater a žlučníku, snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi a posiluje srdce. Napomáhá při alergiích a problémech se žlučníkem. Odstraňuje vaginální kandidózy a rozšiřuje a pročišťuje cévy. Kladně působí na centrální nervový systém a podporuje celkovou obranyschopnost organismus. Může napomoci v boji proti příznakům chřipky a nachlazení, může mít dokonce antipyretické a analgetické působení (obzvláště může být účinná na bolesti hlavy a migrénu, bolesti břicha a žaludku a artritidu). V aromaterapii se užívá jako účinný repelent proti komárům. Je součástí i tradiční asijské kuchyně. Na Filipínách se tradičně vonné listy používají při vaření zejména na pečené kuře. Dále je přidávaná do salátů, polévek, jako dochucovadlo do omáček. Citrónovou trávu lze upravit na všechny způsoby. Může se zmrazit, sušit, vařit nebo dusit. Pro své aromatické účinky se přidává snad do všech jídel.
 
Dávkování
Čaj připravíme tak, že 1 polévkovou lžíci, což odpovídá 2 - 2,5 gramům zalijeme 1 litrem horké voudy a necháme vylouhovat. Výhoda trávy je ta, že ji nemusíme scedit, protože sama klesne ke dnu. Podle chuti můžeme osladit medem nebo cukrem.
 
Dávkování
Drcené listy
2-2,5g - zalijeme 1 litrem horké vody a necháme vylouhovat