Echinacea purpurea

Třapatka nachová

Echinacea, třapatka nachová, třapatka nachová východní, třepatka, echinacea purpurea, rudbekie, rudbekie, terčovka nachová, purple coneflower, hadí kořen, ježek
Kategorie:
Léčivá bylina
Vhodné kombinace:
Gotu Kola, Withania Somnifera, Ginkgo Biloba
 
Účinky
Echinacea se tradičně užívala již severoamerickými indiány, kdy bylinu žvýkali při bolestech a rány si obkládali listy. V 17. století se bylina dostala do Evropy, kde už zdomácněla. Má antibakteriální a antivirové účinky. Zmírňuje příznaky alergie a výrazně posiluje imunitní systém. Užívá se při onemocnění horních dýchacích cest, gynekologických obtížích a při zánětech močového měchýře. Užívá se jako podpůrný prostředek při psychickém i fyzickém vyčerpání. Efektivně působí na záněty v dásních a na afty. Dokonce může pomoci i stimulovat bílé krvinky. Organismus se pak může lépe bránit nemocem z nachlazení, pomáhá při nejrůznějších infekcích (především močových a pohlavních cest) a dokonce nálev této byliny může pomoci i proti plísním. Může působit také jako významný antioxidant. Nejnovější laboratorní výzkumy naznačují i možné pozitivní působení proti vzniku rakoviny. Echinacea pomáhá v boji proti nadměrné únavě a škodlivému stresu. Účinné látky v této bylině si mohou poradit i s hnisavými procesy a záněty. Echinacea nemá žádné zaznamenané vedlejší účinky, proto ji mohou užívat i těhotné a kojící ženy. Nedoporučuje se ale u dětí do jednoho roku věku, které ještě nemají dostatečně rozvinutý imunitní systém. Zevně lze odvar z echinacey použít k potírání špatně se hojících ran, popálenin a ekzémů. Třapatka může příznivě působit i proti autoimunitním onemocněním (např. lupence, roztroušené skleróze). Jako kloktadlo může pomáhat léčit afty, záněty dásní a může pomáhat bojovat proti onemocnění dýchacích cest. Rostlina echinacei je léčivá vlastně úplně celá. Od květů až po kořeny. Zdaleka nejvíc účinných látek ale obsahují právě kořeny, takže přípravky z nich jsou nejvyhledávanější. První zmínky o léčivých účincích echinacei pocházejí z roku 1762 z knihy Flora Virginica. Moderní výzkumy odhalily hned několik účinných látek. Jsou to především glykosidy echinakosid a echinacin, silice s obsahem humulonu, flavonoidy, polysacharidy, polyacetyleny a velké množství vitamínu E.
 
Dávkování
Konzumance Echinacei ve formě prášku z kořene je velice jednoduchá . Obvykle se připravuje nápoj, který slouží převážně k pití, ale také ke kloktání nebo k potírání postižených míst. Připravuje se přelitím potřebného množství horkou vodou s 15ti minutovou dobou louhování. Výhodou tohoto produktu je výrazně nižší dávkování při zachování stejného obsahu účinných látek – v porovnání s drtí z celé rostliny. Dávkování je značně individuální a liší se především podle zamýšleného užití. K možnému potlačení onemocnění dýchacích cest užíváme první den dávku 2 gramů přelitou šálkem vody každé 4 hodiny. I v noci. Další den dávku snížíme na 1,5 g a užíváme opět co 4 hodiny. Následující dny užíváme přes den nápoj z 0,5 g rostliny. Kloktadlo připravíme ze 4 g rostliny přelité 250 ml horké vody. Kloktáme 4-5x denně. Podobně připravíme i odvar k zevnímu potírání pokožky, do kterého namáčíme čisté plátno a přikládáme na postižená místa 5-6 x denně. Obvyklé užívání Echinacei by nemělo přesáhnout dobu deseti dní, poté je nutná dvoutýdenní pauza.
 
 
Extrakt z Echinacei se dávkuje 2x denně 0,2 – 0,4 gramu. Tento extrakt můžete užívat jeden měsíc, pak by se měla udělat minimálně jeden týden pouza, aby nedošlo k toleranci. Extrakt z Třapatky by neměly užívat těhotné a kojící ženy ani děti.
 
Dávkování
Extrakt 20:1
0,4g - 1odměrka 2x denně
 
0,5 - 2g - přelít horkou vodou