Mozek pracuje, i když spíme a zaslouží si dovolenou. Využijte 30% slevu na BrainUP

Eclipta alba

Neshodice

Eclipta prostrata
Kategorie:
Léčivé byliny
Popis rostliny Neshodice
Jednoletou bylinu Neshodice byste nalezli také pod alternativním názvem Eclipta prostrata. Dorůstá výšky 30 až 100 cm a z poléhavé, rozvětvené, mírně ochlupené lodyhy vyrůstají podlouhlé, vejčité nebo kopinaté listy s délkou 2 až 10 cm. Neshodice patří do čeledi hvězdnicovitých. Její květy jsou bílé, vyrůstají jednotlivě a při prvotním pohledu vám mohou připomínat sedmikrásky. A kde se tato bylina běžně vyskytuje? Narazili byste na ni v indické části Himalájí a v subtropickém a tropickém pásmu. Daří se jí na vlhkých stanovištích a podél vodních toků. Bylina našla své uplatnění v tradiční čínské a ajurvédské medicíně a postupně si nachází místo i v našich lékárničkách. Z rostliny jsou nejúčinnější listy, ale k léčebným účelům se používá celá drcená rostlina.
Složení Neshodice
Tak jako každá bylina, i Neshodice obsahuje zdraví prospěšné látky, které si poradí s celou řadou zdravotních neduhů. Vyzkoušejte ji na různé zdravotní potíže, o nichž si povíme více v dalších řádcích. Neshodice je bylinou nabitou cennými antioxidanty. Ty bojují proti volným radikálům, které způsobují stárnutí organismu a mutaci buněk. Díky antioxidantům bude Váš organismus ve skvělé fyzické kondici. O antioxidantech hovoříme jako o flavonoidech. Vyskytují se ve všech zelených potravinách a právě i v bylinách. Posilují imunitní systém a zamezují rakovinovému bujení. Flavonoidy se nacházejí ve všech částech rostliny, nejvíce však v horních vrstvách rostlinných tkání. Kromě antioxidantů jsou v Neshodici zastoupeny také alkaloidy, triterpeny a glykosidy, které rovněž přispívají k pevnějšímu zdraví.
Jak Neshodice účinkuje?
Neshodice si poradí s jaterními chorobami, žlučníkovými potížemi a ledvinovými problémy. Doporučuje se při chudokrevnosti (anémii) i jako podpůrný prostředek při horečnatých stavech. Účinkuje na různé typy bolestí a jako přírodní projímadlo. Vyzkoušejte ji při zánětech průdušek, na posílení imunity, na vysoký krevní tlak a zvýšenou hladinu cholesterolu. Pomáhá s poruchami paměti, se soustředěním a koncentrací a odstraňuje stavy úzkosti a nespavost. Neshodice je oblíbená lidmi, kteří chtějí zlepšit růst a kvalitu vlasů a předcházet jejich vypadávání. Zároveň zamezuje svědění pokožky hlavy a tvorbě lupů a dodává vlasům sílu a lesk. Tato bylina je rovněž vhodná na kožní choroby, vředy a rány. Neshodice je zajímavá ještě jiným způsobem: vyrábí se z ní modročerné barvivo, které se používá v Indii k barvení vlasů a k tetování.
Nežádoucí účinky Neshodice
U Neshodice nebyly prokázány žádné vedlejší účinky. I přes toto pozitivní tvrzení nedoporučujeme bylinu těhotným a kojícím ženám. Osoby se zdravotními problémy by vždy měly zkonzultovat užívání Neshodice se svým ošetřujícím lékařem.
Dávkování
Drť
Zaujala Vás tato bylina a chtěli byste na vlastní kůži zjistit, jak účinkuje? Dopřejte si denně 2 gramy Neshodice. Zpočátku můžete doporučenou denní dávku snížit a podle potřeby ji navyšte až na maximální množství. Tělo si na bylinu zvykne a Vy poznáte, jaká dávka Vám dělá dobře.
Užívání
Drť
V našem e-shopu se můžete setkat s drcenou formou byliny. Nasypejte Neshodici do konvičky, přelijte ji vroucí vodou a nechte ji 10 minut odstát. Odvar sceďte a popíjejte po douškách.
Autor článku
Radka Kelichová
Copywriterka
Produkty obsahující Eclipta alba (Neshodice)