Epimedium sagittatum

Škornice šípolistá

Yin Yang Huo, Epidemium, Škornice šípovitá, Rowdy Lamb Herb, Barrenwort, Bishop's Hat, Fairy Wings, Horny Goat Weed, Bylina prostopášného kozla, Herba Epimedii, Aceranthus sagittatus
Kategorie:
Afrodiziakum
Původ:
Čína
Vhodné kombinace:
Gotu Kola, Withania Somnifera, Ginkgo Biloba
 
Škornice šípolistá je trvalka původem z jihovýchodní Číny, zde ji objevil pastýř koz, který si při pasení všiml, že kozlové po konzumaci této bylinky vykazují zvýšenou sexuální aktivitu. V Číně bylinku přezdívají “bylina prostopášného kozla”. V Angličtině se přezdívá “goatweed”. V Japonsku je zase populární rostlinkou v zahradnictví. Rostlina vyrůstá z podzemního oddenku, květy jsou malé a bílé. Listy jsou drobné. Původně je tedy z Číny, dnes je ale rozšířena do všech klimatických pásem. Ideální je vlhká půda bohatá na humus a stinné stanoviště. Ideální je tedy skalka. Může vyrůst do výšky70 cm, je pořeba aby se měla po čem pnout. Jelikož je mrazuvzdorná až do - 35 stupňů, není potřeba se o ni bát, je jen nutno ji asi 5 cm zastřihnout.
 
Co Epimedium sagittatum obsahuje?
Hlavní účinnou látkou je přírodní flavonoid ikariin. Dalšími látkami jsou vitamin E, polysacharidy, steroly, kyselina palmitová a tanin.
 
Jaké má Škornice na naše tělo účinky?
Látku ikariin, funguje velice podobně jako většina léčiv používaných k léčbě erektilní dysfunkce (např. Viagra). Dle tradiční medicíny škornice vyhání vnitřní chlad a posiluje vitální sílu (čchi). Tím že prokrvuje a okysličuje svalstvo je užívána při svalové ztuhlosti, bolesti a při nedokrvenosti dolních končetin. V lidové medicíně jihovýchodní Asie je užívána při hypertenzi, srdečních potížích, při onemocnění jater a ledvin, jako analgetikum a antiflogistikum při revmatickém onemocnění, při bronchitidě či jako imunostimulant při AIDS. Je také doporučována při sníženém zájmu pohlavní aktivity. Má i vliv na tovrbu spermií, má tedy význam při mužské impotenci a mužské i ženské neplodnosti. Tradiční čínská medicíne říká, že je vhodná při fyzické i psychické únavě. Ikariin také dokáže zmírnit proces osteoporózy, nebo ke snížení cholesterolu. Další přínosné účinky se ukázaly u lidí závislých na nikotinu a u silných kuřáků, u těch se doporučuje hlavně jako prevence proti nedokrvenosti končetin.
 
A jak je na tom Škornice s vedlějšími účinky?
Při dodržení denní dávky se žádné vedlejší účinky nedostavují. Neměly by ji užívat těhotné a kojící ženy.
 
Dávkování
5 - 10g Škornice šípolisté se přeleje vroucí vodou a dále vaří 10 minut
 
0,6g - 1 odměrka, denně
 
 
Užívání
Drcené listy Dávka škornice šípolisté se přeleje vroucí vodou a dále vaří 10 minut
Extrakt z listů s 20% Icariinu Rozmícháme ve vodě, nebp přimícháme do jídla
 
 
Produkty obsahující Epimedium sagittatum (Škornice šípolistá)