Epimedium sagittatum

Škornice šípolistá

Yin Yang Huo, Epidemium, Škornice šípovitá, Rowdy Lamb Herb, Barrenwort, Bishop's Hat, Fairy Wings, Horny Goat Weed, Bylina prostopášného kozla, Herba Epimedii, Aceranthus sagittatus
Kategorie:
Afrodiziakum
Původ:
Čína
Vhodné kombinace:
Gotu Kola, Withania Somnifera, Ginkgo Biloba
 
Účinky
Čínská lidová medicína ji doporučuje i pro lepší prokrvení mozku a periferních částí těla, revmatu, artritidě, bolestech kloubů, onemocnění dýchacích cest, zeleném zákalu, vysokému krevnímu tlaku a problémech s ledvinami, uklidňuje nervy a posiluje imunitní systém. Moderní medicína doporučuje užívání škornice jako účinný štít proti vedlejším účinkům užívání kortikoidů a přisuzuje jí i významné místo v prevenci osteoporózy. Škornice šípolistá je velmi účinné afrodiziakum a proto se jí lidově říká „přírodní viagra“. Pozitivně působí na všechny sexuální oblasti: používá se jako afrodiziakum, působí proti mužské i ženské neplodnosti, potlačuje předčasnou ejakulaci, podporuje tvorbu spermatu, zlepšuje smyslové cítění a zvyšuje vnímání orgastickým stahů (účinně stimuluje nervová zakončení v kůži). Účinky škornice jsou vlastně založeny na efektivním uvolňování testosteronu, který přirozeně zvyšuje sexuální sílu a vytrvalost. Intenzitu účinků můžete výrazně zesílit zvýšeným dávkováním, nelze to ovšem doporučit. Pomáhá při léčbě impotence, mužské i ženské neplodnosti nebo frigiditě. Působí také jako nervové tonikum a podporuje správnou činnost imunitního systému. Je prokázáno, že Epimedium příznivě podporuje tvorbu červených krvinek a zlepšuje prokrvení mozku, čímž odstraňuje nedostatečnou mozkovou cirkulaci krve, která se nejčastěji projevuje zhoršením paměti. Studie na zvířatech prokázaly, že obsažený ikarin stimuluje činnost kožní tkáně, což se v nejbližší době využije při léčbě osteopózy.
 
Dávkování
Škornice šípolistá se obvykle užívá ve formě čaje. 5-10 g sušené bylinky (množství zvolte podle očekávané intenzity účinku) se přelije vroucí vodou a na mírném plameni se vaří ještě deset minut. Odvar se poté přecedí a okamžitě vypije. Extrakt Škornice z listů s 20% Icariinu se dávkuje 1x denně 0,2 – 0,5 gramu dvě hodiny před požadovaným efektem jednou denně. Doporučujeme začít s nejnižší dávkou a postupem času začít zvyšovat. Nikdy nepřekračujte povolené množství denně. Extrakt nesmějí užívat těhotně a kojící ženy ani děti.
 
Dávkování
5 - 10g Škornice šípolisté se přeleje vroucí vodou a dále vaří 10 minut
 
Extrakt 20%
0,6g - 1 odměrka, denně