Sortiment
Epimedium sagittatum (Škornice šípolistá)

Epimedium sagittatum

Škornice šípolistá

Yin Yang Huo, Epidemium, Škornice šípovitá, Rowdy Lamb Herb, Barrenwort, Bishop's Hat, Fairy Wings, Horny Goat Weed, Bylina prostopášného kozla, Herba Epimedii, Aceranthus sagittatus
Kategorie:
Afrodiziakum
Původ:
Čína
Vhodné kombinace:
Gotu Kola, Withania Somnifera, Ginkgo Biloba
 
Škornice šípolistá je trvalka původem z jihovýchodní Číny, zde ji objevil pastýř koz, který si při pasení všiml, že kozlové po konzumaci této bylinky vykazují zvýšenou sexuální aktivitu. V Číně bylinku přezdívají “bylina prostopášného kozla”. V Angličtině se přezdívá “goatweed”. V Japonsku je zase populární rostlinkou v zahradnictví. Rostlina vyrůstá z podzemního oddenku, květy jsou malé a bílé. Listy jsou drobné. Původně je tedy z Číny, dnes je ale rozšířena do všech klimatických pásem. Ideální je vlhká půda bohatá na humus a stinné stanoviště. Ideální je tedy skalka. Může vyrůst do výšky70 cm, je pořeba aby se měla po čem pnout. Jelikož je mrazuvzdorná až do - 35 stupňů, není potřeba se o ni bát, je jen nutno ji asi 5 cm zastřihnout.
 
Co Epimedium sagittatum obsahuje?
Hlavní účinnou látkou je přírodní flavonoid ikariin. Dalšími látkami jsou vitamin E, polysacharidy, steroly, kyselina palmitová a tanin.
 
Jaké má Škornice na naše tělo účinky?
Látka ikariin, funguje velice podobně jako většina léčiv používaných k léčbě erektilní dysfunkce (např. Viagra). Dle tradiční medicíny škornice vyhání vnitřní chlad a posiluje vitální sílu (čchi). Tím že prokrvuje a okysličuje svalstvo je užívána při svalové ztuhlosti, bolesti a při nedokrvenosti dolních končetin. V lidové medicíně jihovýchodní Asie je užívána při hypertenzi, srdečních potížích, při onemocnění jater a ledvin, jako analgetikum a antiflogistikum při revmatickém onemocnění, při bronchitidě či jako imunostimulant při AIDS. Je také doporučována při sníženém zájmu pohlavní aktivity. Má i vliv na tvorbu spermií, má tedy význam při mužské impotenci a mužské i ženské neplodnosti. Tradiční čínská medicína říká, že je vhodná při fyzické i psychické únavě. Ikariin také dokáže zmírnit proces osteoporózy, nebo ke snížit cholesterol. Další přínosné účinky se prokázaly u lidí závislých na nikotinu a u silných kuřáků, u těch se doporučuje hlavně jako prevence proti nedokrvování končetin.
 
A jak je na tom Škornice s vedlějšími účinky?
Při dodržení denní dávky se žádné vedlejší účinky nedostavují. Neměly by ji užívat těhotné a kojící ženy.
 
Dávkování
Drť
5 - 10g Škornice šípolisté se přeleje vroucí vodou a dále vaří 10 minut
 
0,6g - 1 odměrka 0,5g, denně
 
 
Užívání
Drcené listy Dávka škornice šípolisté se přeleje vroucí vodou a dále vaří 10 minut
Extrakt z listů s 20% Icariinu Rozmícháme ve vodě, nebp přimícháme do jídla
 
 
Autor článku
Lukáš Rojek
Copywriter, Specialista na bylinky a zdravou výživu, Velkoobchodní manažer