Erythrina mulungu

Mulungu

Mulungu, Coral Flower, Mulungu, Corticeira, Murungu, Muchocho, Murungo, Totocero, Flor-de-coral, Amerikadeigo, Ceibo, Chilichi, Chopo
Původ:
Brazílie
Vhodné kombinace:
Gotu Kola, Withania Somnifera, Ginkgo Biloba
 
Účinky
Kůra rostliny má hned několik léčivých účinků. Domorodé kmeny v Amazonii ji používají jako sedativum, stabilizuje nervovou soustavu a podporuje zdravý a klidný spánek. Ve stresovém období člověka uklidňuje. Erythrina pomáhá při depresích, pocitech úzkosti nebo panice. Používá se na zmírnění astmatu, bronchitidy, zánětu dásní a sleziny. Bylina se používá také jako antioxidant a posiluje funkci jater. V Brazílii a Peru je to hojně užívaný lék na epilepsii. Dále se používá jako hypnotické sedativum k uklidnění nervového systému po náhlém šoku nebo při hysterii. Působí antioxidačně, antibakteriálně a protizánětlivě. Užívání Mulungu může pozitivně ovlivnit krevní tlak a posiluje srdce. Bylina je vhodný lék na hemeroidy, průjem, infekce, oční podráždění a při menopauze. Ve Spojených státech amerických se užívá při kojení. Studie prokázaly, že látka obsažená v bylině – erysodine by mohla být využívána v léčbě závislosti na nikotinu. V roce 2002 byla vědecky prokázána účinnost Mulungy proti úzkosti, depresím a stresu. Při testech bylo potvrzeno, že extrakt z rostliny vykazuje stejné účinné látky jako předepisované antidepresivum Diazepam. Další výzkum potvrdil, že bylina pomáhá při epilepsii, infekci močových cest a při bolestech v krku.
 
Dávkování
Na našem trhu je Mulunga k dostání ve formě kůry. Doporučená dávka je jeden šálek na den. Kůra se nařeže a přibližně dvě čajové lžičky se zalijí 250 ml vroucí vody. Odvar se nechá vylouhovat 20 minut, scedí a může se konzumovat.
 
 
Jelikož je Erythrina velice účinné sedativum může způsobit ospalost, proto by se neměl užívat před dlouhou cestou nebo v práci. Lidé s nízkým krevním tlakem by měly užívat Mulungu s velkou opatrností a sledovat svůj stav.
 
Dávkování
1 - 2 čajové lžičky na šálek vody