Mozek pracuje, i když spíme a zaslouží si dovolenou. Využijte 30% slevu na BrainUP

Erythrina mulungu (Mulungu)

Erythrina mulungu

Mulungu

Mulungu, Coral Flower, Mulungu, Corticeira, Murungu, Muchocho, Murungo, Totocero, Flor-de-coral, Amerikadeigo, Ceibo, Chilichi, Chopo
Původ:
Brazílie
Vhodné kombinace:
Gotu Kola, Withania Somnifera, Ginkgo Biloba
 
Mulungu s latinským názvem Erythrina mulungu, někdy lidově nazýván Zarděnicí je původem z Brazílie, odkud se rozšířila do Peru a dalších tropických částí Latinské Ameriky, kde jsou stromy kulturní záležitostí. Řadí se do čeledi bobovitých a podčeledi motýlokvětých keřů až stromovitých dřevin. Strom a v některých případech keř je trnitý a roste do výšky 10 -14 metrů.Strom se často lidově nazývá jako "Korálová květina", protože svou totožnou barvou okvětení připomíná oranžové korály. V roce 1829 byl oficiálně zaznamenaný a hned dostal dva známé botanické názvy Erythrina Mulungu a Verna.
 
V předkolumbovských civilizacích byl odvar z kůry tohoto stromu používán pro překonání strachu z boje a válečných útrap. Kůra je dodnes využívána v oblasti í Amazonie domorodými národy, nejen jako lék, ale i jako insekticid na hubení parazitů a jed na ryby. Pro farmaceutické účely se dodnes užívá v Brazílii, při poruchách nálady.
 
Co Mulungu obsahuje?
Mulungu obsahuje až 80 složenin, které vykazují blahodárné účinky na náš organismus. Moderní medicína v mulungu objevila řadu biologicky účinných látek - isoflavonoidy, phaseollin, daidzein a alkaloidy. Při experimentech na zvířatech byl prokázán silný anxiolytický a antikonvulzivní účinek této byliny, za níž jsou odpovědné právě erythrinové alkaloidy, zejména erytravin a erysotrin.
 
Jaké jsou účinky Mulungu?
Pomáhá ke zklidnění nervového systému s tím související srovnání srdeční arytmie, při depresích, hysterii, stresu, poruchách spánku, jako sedativum, při poruchách jater a snižování krevního tlaku.
 
Nežádoucí účinky
Nemá vedlejší účinky. Pouze při předávkování se může dostavit bolest břicha, lapání po dechu nebo snížení srdečního tepu.
 
Dávkování
Drcená kůra
2-4 gramy (2-4 odměrky 1g) na 300 mililitrů vody
 
 
Dávkování
Drcená kůra
Dané množství zalijeme zhruba 80°C horkou vodou
 
 
 
Autor článku
Lukáš Rojek
Copywriter, Specialista na bylinky a zdravou výživu, Velkoobchodní manažer
Produkty obsahující Erythrina mulungu (Mulungu)