Erythroxylum catuaba

Catuaba

Erythroxylum catuaba, catuaba, tatuaba, cataguá, chuchuhuasha, pau de reposta, caramuru, piratancara, angelim-rosa, červená kůra
Kategorie:
Afrodiziakum
Původ:
Brazílie
Vhodné kombinace:
Muira puama, Rhodiola, Rosea
 
Účinky
Catuaba má dlouhou historii v tradiční medicíně jako afrodiziakum. Indiáni si Catuabu předávaly z generace na generaci a je považována za nejslavnější afrodiziakum. V brazilském státě Minas existuje rčení: „Dítě, které muž počne do svých šedesáti let, je jeho dítětem, ale dítě, které počne po svých šedesátinách, je dítětem catuaby!“ Catuaba stimuluje sexuální apetit a pomáhá nalézt ztracenou chuť k sexu. Zvyšuje libido u mužů i u žen. Lidem, kteří Catuabu užívají dlouho, se dokonce mohou zdát erotické sny. U mužů zvyšuje hladinu testosteronu, pomáhá při impotenci a dokáže navodit dobře ovladatelnou a stálou erekci. Ženy zbavuje frigidity a nechuti k sexu. Známý britský autor a výzkumník léčivých rostlin Michael van Straten tvrdí, že Catuaba je prospěšná pro muže i ženy jako afrodiziakum a v oblasti mužské impotence je to jeden z nejspolehlivějších léků. Dosud nebyly objeveny žádné vedlejší ani nežádoucí účinky ani po dlouhodobém užívání. Nápoj vyvolává smyslné reakce a krátce po požití většina lidí cítí brnění podél páteře a smyslný pocit po celém těle. Kůže a genitálie budou mnohem citlivější. Pro dosažení toho pravého účinku je lepší pít odvar několik dní.
 
 
Catuaba není pouze rostlinou lásky. Stimuluje centrální nervový systém, užívá se při nervozitě, při slabostech, zapomnětlivosti nebo špatné paměti. Zlepšuje celkový psychický stav, ochraňuje před emočním stresem a před úzkostmi. Doporučuje se užívat i při Alzheimerově chorobě. Má antibakteriální, analgetické a antivirové účinky. Ve státech Jižní Ameriky se Catuaba užívá při onemocnění syfilisem nebo rakovinou kůže. Zabraňuje celkovému vyčerpání a osvobozuje od bolestí. Japonští vědci testovali catuabu na myších a potvrdili významné antibakteriální a antivirové působení. Zjistili, že ničí bakterie eboly a stafylokoka. Před podáním pacientům jsou však potřeba další četné výzkumy. Američtí vědci oproti tomu zjistili, že catuaba má významné látky, které tiší bolest.
 
Dávkování
V posledních několika letech popularita Catuaby rapidně vzrostla a afrodiziakum z pralesa se dostalo i na naše pulty. V Severní Americe je Catuaba přidávaná do různých výrobků a je k dostání ve všech obchodech se zdravou výživou. U nás je catuaba k dostání ve formě drcené kůry nebo prášku ze které se nejčastěji vaří odvar. Jedna polévková lžíce, což odpovídá 4,5 gramům se pět minut vaří v litru vody, poté se nechá 15 minut vyluhovat. Při pravidelné konzumaci se dostavují první účinky již u třetího vypitého šálku nápoje z Catuaby. Erythroxylum catuaba plně nahradí ranní kávu nebo čaj. Catuaba ve formě extraktu 10:1 se dávkuje denně. 0,3 - 0,8 gramu se zalije horkou vodou a zamíchá. Nepřekračujte denní množství. Dlouhodobé užívání může mít negativní vliv na střevní mikroflóru. Úplně vyhnout by se jí měli těhotné ženy! Přesto nemusíte mít strach „zneužívat” catuabu pravidelně, stejně jak to činili původní domorodí obyvatelé po několik století.
 
Dávkování
4,5g povařit 5 minut v 1 litru vody
 
4g - 8 odměrek povařit v 1 litru vody
 
Extrakt
0,2-0,3g - 0,5 odměrky, 1 denně, které se rozmíchají ve vodě