Evodia rutecarpa

Wu Zu Yu

Wu Zu Yu, Fructus Evodiae Rutaecarpae, Evodia rutaecarpa,Sheng Wu Zhu Yu, Sheng Wu Yu
Kategorie:
Léčivá bylina
Původ:
Čína
Vhodné kombinace:
Guarana, Cha de burge
 
Účinky
Plody Evodie jsou nedílnou součástí tradiční čínské medicíny a využívají se již nejméně 2000 let. Evodia se užívá při trávicích problémech, úplavici, nevolnosti, zvracení, bolesti břicha, nechutenství a na žaludeční vředy. Užívá se i při obezitě, bolesti hlavy a na vysoký krevní tlak. Ženy užívají Evodii, aby zabránily těhotenství a pak po porodu, aby zmírnily krvácení. Pozitivní vliv má její užívání u Alzheimerovy choroby a rakoviny. Alkaloidy nalezené v Evodii mají prokazatelně protizánětlivé účinky. Evodia je i dobrým pomocníkem u hubnutí. Látka synefrin, která je v ni obsažená je často přidávaná do přípravků na hubnutí. Evodiamin zvýšenou termogenezí může pomoci snižovat obsah podkožního tuku, ale přitom zvyšovat chuť k jídlu, což je, i když se to nezdá, naprosto nejideálnější kombinace k hubnutí, jelikož jediným zdravím a trvalým způsobem jak zhubnout je pravidelná strava, nikoliv hladovění. Evodiamin se tak stal součástí populárních spalovačů. Mimo toho může pomoci stimulovat centrální nervovou soustavu. Studie na laboratorních zvířatech dokázaly, že plody podporují trávení, napomáhají zneškodnit zažívací problémy a mají pozitivní vliv na sliznici.
 
 
Evodii by neměli užívat lidé, kteří užívají ACE inhibitory, nesmí se kombinovat s MAO inhibitory, lidé užívající srdeční léky by měly plody užívat opatrně. Evodia se nesmí kombinovat s warfarinem a aspirinem. Těhotné a kojící ženy by se měly Evodii vyhnout.
 
Užívání
Plody se vyznačují hořkou až palčivou chutí. Pokud chcete vyzkoušet možné účinky této byliny, konzumujte denně dvakrát až třikrát jednu čajovou lžičku, což odpovídá 2 gramům v rozumných časových intervalech, nejlépe před jídlem. Maximálního možného efektu pak dosáhnete kombinací s guaranou a cha de burge.
 
Dávkování
2g - 2-3denně, před jídlem