Geranium dielsianum

Kakost skvrnitý

Geranium maculatum, kakost skvrnitý, alum root, kamencový kořen, cranesbill, Wild geranium, Dovefoot, Tortmentil, Storksbill, Wild cranesbill, Old Maid, Shameface, čokoládová květina, Chocolate flower, divoká pelargonie
Kategorie:
Stimulant
Původ:
Afrika
Vhodné kombinace:
Gotu Kola, Withania Somnifera, Ginkgo Biloba
 
Účinky
Obsažené třísloviny mají silně stahující účinek na kůži kolem rány, také se rána sama za chvíli zacelí. Dále se bylina užívala k regeneraci slinivky a k regulaci hladiny cukru v krvi. V poslední době si získala značnou oblibu i v západním světě, kdy jí užívají diabetici. Pasuhaca se právě díky svým příznivým účinkům na cukrovku stává jednou z nejpopulárnějších rostlin. Není to lék, ale i přes to je velice efektivní. Působí jako podpora a posiluje stav nemocného. Má velký vliv na stabilizaci hladiny cukru v krvi, zvyšuje absorpci glukózy v těle, usnadňuje vstřebávání glukózy ve svalové tkáni. Kakost podporuje činnost slinivky a současně chrání její buňky. Doporučuje se lidem, kteří denně užívají inzulín, ale nenahrazuje jej v případě jeho nedostatku. Dále má antioxidační, protiplísňové, bakteriostatické a antivirové účinky. Dále se užívá při žaludečních potížích, při chronických onemocnění slinivky břišní, při průjmech a proti vředům v dutině ústní. Geranium je dále vhodné při kvasinkových onemocnění, úplavici, choleře, malárii. Zabraňuje vnitřnímu krvácení a zeslabuje menstruačního krvácení. Pomáhá pročistit krev a posiluje imunitní systém. Odvar se také může použít k potírání popálenin, špatně se hojících ran, vředů, bradavic a oteklých prstů na rukou. Jako kloktadlo zase působí proti bolestem zubů, zánětům dásní a zmírňuje bolest hrdla a krku.
 
Dávkování
Z drceného kořene se připravuje silný odvar. 5-10 gramů drti (podle závažnosti stavu) vařte po dobu 10 až 15 minut ve 2 šálcích vody. Užívejte 3 šálky denně. Celková doba užívání by neměla přesáhnout 5 týdnů. Jako kloktadlo lze odvar používat 3-4x denně a k potírání postižené kůže až 6x za den.
 
Dávkování
Odvar 5-10 gramů drti (podle závažnosti stavu) vařte po dobu 10 až 15 minut ve 2 šálcích vody. Užívejte 3 šálky denně. Jako kloktadlo lze odvar používat 3-4x denně a k potírání postižené kůže až 6x za den.