Sortiment

Griffonia simplicifolia

Griffonia

Kategorie:
Relaxanty
Popis rostliny Griffonia simplicifolia
Griffonia simplicifolia je relativně neznámá rostlina. Představit si ji můžete jako dřevnatou, hustě větvenou liánu dosahující výšky až 3 metrů, která patří do čeledi bobovité. Nejvíce účinných látek naleznete v jejích okrouhlých semenech, jež se skrývají v nafouklém lusku. Ten obsahuje jedno nebo dvě semena. Charakteristické pro rostlinu jsou střídavé, řapíkaté listy a pětičetné květy uspořádané do bohatých hroznů. Tato liána se vyskytuje v tropických oblastech Afriky, v zemích okolo Guinejského zálivu. V této oblasti se jedná o běžnou rostlinu, které se daří na pobřežních a vyprahlých pláních a v tropickém deštném lese. Liána je významná pro farmakologii a extrakt ze semen se vyskytuje v různých komerčních preparátech s účinky proti lehkým až středně těžkým depresím a dalších onemocnění. Semena jsou také nedílnou součástí tradiční africké medicíny. Domorodí obyvatelé s nimi léčili nejen sebe, ale i hospodářská zvířata.
Složení Griffonia simplicifolia
Ze semen rostliny se extrahuje aminokyselina zvaná 5-hydroxytryptofan (5-HTP), která se využívá k léčení onemocnění nervového původu. Tato látka se proměňuje na serotonin, o němž je známo, že přenáší nervový signál mezi mozkovými buňkami. Zvýšená hladina tohoto neurotransmiteru v mozku způsobuje, že se cítíme psychicky lépe. Pokud ho v těle máme nedostatek, dochází k poklesu nálady a špatnému spánku. Dále v rostlině najdeme malé množství serotoninu, kumariny, silice a lektiny.
Jak Griffonia simplicifolia účinkuje?
Liána Griffonia simplicifolia má univerzální použití. Jak jsme se již zmínili, pozitivně ovlivňuje centrální nervovou soustavu a přispívá k lepší náladě. Zároveň snižuje chuť k jídlu a pocit hladu. Z toho důvodu se přidává do doplňků stravy regulující tělesnou hmotnost a ordinuje se k potlačení chuti k jídlu. Tato rostlina funguje jako přírodní antidepresivum, k léčbě nespavosti a k poruchám nálad, jako jsou stavy úzkosti nebo deprese. Serotonin vznikající přeměnou aminokyseliny 5-HTP dokáže utišit bolesti různého původu včetně chronických bolestí a umí utlumit migrénu. V tradiční medicíně se dále užívá při dýchacích obtížích nebo jako podpůrný sexuální prostředek. Zvyšuje libido, bojuje proti kožním infekcím a zmírňuje kašel.
Nežádoucí účinky Griffonia simplicifolia
Griffonia simplicifolia může mít vedlejší účinky. U někoho se může vzácně vyskytnout pocit nevolnosti, pocit sucha v ústech nebo větší žíznivost. V případě, že trpíte jakýmikoliv zdravotními problémy, poraďte se o užívání této rostliny se svým ošetřujícím lékařem. Bylina je nevhodná pro těhotné a kojící ženy.
Formy Griffonia simplicifolia
Nejčastěji se z této rostliny vyrábí extrakt, který je rozdělen do kapslí, aby se dobře odměřovala doporučená denní dávka.
Autor článku
Radka Kelichová
Copywriterka