Sortiment

Harpagophytum procumbens

Harpagofyt ležatý

Čertův spár, Ďáblův dráp, Čertovo kopyto
Kategorie:
Léčivé byliny
Původ:
Afrika
Popis rostliny Harpagofyt ležatý
Harpagofyt ležatý s kouzelným českým pojmenováním Čertův spár patří mezi sukulentní rostliny a řadí se do čeledi sezamovitých. Tato rostlina se však na našem území nevyskytuje a narazili byste na ni hlavně na okrajích pouště Kalahari v jižní Africe. Pěstuje se zejména v Namibii, Botswaně a Angole. Charakteristické jsou pro ni plazivé výhonky, po kterých získala svůj druhový název. Jednoduché listy jsou asi 4 cm široké, vstřícné a hluboce a mělce laločnaté. Zatímco Harpagofyt kvete na severní polokouli v létě, na jižní polokouli od listopadu do dubna. A jak vypadají samotné květy? Na pohled jsou světle fialové nebo tmavě růžové, vzácně také bílé. Poznáte je podle trubkovitého tvaru a žlutého vnitřku. Dosahují délky 5 – 6 cm a v lednu se přeměňují na plody. Ty dorůstají délky až 15 cm a obsahují tmavě hnědá nebo černá semena. Plody připomínají tvarem právě ďáblův dráp, od něhož získal svůj český název. Harpagofyt má rozsáhlý kořenový systém, a právě kořeny a hlízy se používají k léčebným účinkům.
Složení Harpagofytu ležatého
Kořen Harpagofytu obsahuje látku se silným protizánětlivým účinkem, tzv. harpagozid. Tato látka nalezla své uplatnění v revmatologii. Z toho důvodu lze Harpagofyt doporučit sportovcům, kteří přetěžují sportovními aktivitami své klouby a celý pohybový aparát. Kromě harpagozidu je rostlina vyhledávána pro vysoký obsah antioxidantů – flavonoidů (např. kaemfperol a glykosid luteolin). Své zastoupení mají v rostlině také glykosidy, kyselina skořicová, chlorogenová, oleanolová a ursulová a fytosteroly, které snižují vstřebávání cholesterolu ve střevě. V neposlední řadě se v ní nalézají triterpeny s protizánětlivými, protinádorovými a antimikrobiálními účinky.
Jak Harpagofyt účinkuje
Harpagofyt působí na celou řadu vnitřních orgánů. Harmonizuje činnost ledvin, jater, žaludku a trávicí soustavy a zpevňuje cévy. Zamezuje proniknutí škodlivých radikálů do buněk, neboť je to silný antioxidant. Ulevuje při bolestech kloubů, navrací chuť k jídlu a pomáhá snížit horečku. Osvědčil se jako podpůrný prostředek při boji s revma. Podle nedávného výzkumu dokáže Harpagofyt zmírnit bolesti z artritidy za pouhých deset dní. Rovněž nalézá uplatnění při léčbě osteoartrózy, revmatoidní artritidy, dny, bursitidy a bolesti svalů. Těmto účinkům rostlina vděčí harpagozidu, který regeneruje poškozené klouby, zpomaluje degenerativní procesy, zklidňuje zánětlivá ložiska a tlumí bolest. Klinické studie prokázaly, že Harpagofyt je srovnatelný s moderními syntetickými protizánětlivými léky. Na rozdíl od jiných rostlin, Harpagofyt se považuje za oficiálně léčivou bylinu a v Německu je přítomen v registrovaném léku pro léčbu degenerativních kloubních onemocnění. Jihoafrické kmeny používaly Harpagofyt při zánětech žlučníku a ke snížení cholesterolu v krvi. Uplatnění u domorodých obyvatel našla rostlina také při zánětu ledvin a močových cest. Ve formě masti se nanášela na drobná poranění a popáleniny.
Nežádoucí účinky Harpagofytu
Harpagofyt se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám. Rovněž není vhodný pro diabetiky, neboť snižuje hladinu cukru v krvi. Vyhnout by se mu měli také diabetici a osoby, které se léčí s kardiovaskulárním systémem. Při jakýchkoliv zdravotních problémech zkonzultujte užívání Harpagofytu se svým ošetřujícím lékařem.
Dávkování
Drcený kořen
Prášek z drceného kořene Harpagofytu můžete užívat každý den, a to v množství 3 až 5 gramu. Doporučenou denní dávku nepřekračujte! Pokud s touto bylinou teprve začínáte, užívejte nižší dávku a postupně ji navyšujte na doporučené denní množství.
Užívání
Drcený kořen
Prášek z drceného kořene můžete užívat několika způsoby. Nejjednodušší je rozmíchat ho ve sklenici vody a vypít. Přidat ho můžete rovněž do jídla nebo si z něho uvařit odvar: přelijte prášek horkou vodou, nechte 15 minut louhovat a přeceďte. Odvar popíjejte v průběhu celého dne, nejlépe s 5 – 6 hodinovými rozestupy.
Autor článku
Radka Kelichová
Copywriterka