Mozek pracuje, i když spíme a zaslouží si dovolenou. Využijte 30% slevu na BrainUP

Harpagophytum procumbens

Harpagofyt ležatý

Čertův spár, Ďáblův dráp, Čertovo kopyto
Kategorie:
Léčivé byliny
Původ:
Afrika
Popis rostliny Harpagofyt ležatý
Harpagofyt ležatý s kouzelným českým pojmenováním Čertův spár patří mezi sukulentní rostliny a řadí se do čeledi sezamovitých. Tato rostlina se však na našem území nevyskytuje a narazili byste na ni hlavně na okrajích pouště Kalahari v jižní Africe. Pěstuje se zejména v Namibii, Botswaně a Angole. Charakteristické jsou pro ni plazivé výhonky, po kterých získala svůj druhový název. Jednoduché listy jsou asi 4 cm široké, vstřícné a hluboce a mělce laločnaté. Zatímco Harpagofyt kvete na severní polokouli v létě, na jižní polokouli od listopadu do dubna. A jak vypadají samotné květy? Na pohled jsou světle fialové nebo tmavě růžové, vzácně také bílé. Poznáte je podle trubkovitého tvaru a žlutého vnitřku. Dosahují délky 5 – 6 cm a v lednu se přeměňují na plody. Ty dorůstají délky až 15 cm a obsahují tmavě hnědá nebo černá semena. Plody připomínají tvarem právě ďáblův dráp, od něhož získal svůj český název. Harpagofyt má rozsáhlý kořenový systém.
Nežádoucí účinky Harpagofytu
Harpagofyt se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám. Rovněž není vhodný pro diabetiky, neboť snižuje hladinu cukru v krvi. Vyhnout by se mu měli také diabetici a osoby, které se léčí s kardiovaskulárním systémem. Při jakýchkoliv zdravotních problémech zkonzultujte užívání Harpagofytu se svým ošetřujícím lékařem.
Dávkování
Drcený kořen
Prášek z drceného kořene Harpagofytu můžete užívat každý den, a to v množství 3 až 5 gramu. Doporučenou denní dávku nepřekračujte! Pokud s touto bylinou teprve začínáte, užívejte nižší dávku a postupně ji navyšujte na doporučené denní množství.
Užívání
Drcený kořen
Prášek z drceného kořene můžete užívat několika způsoby. Nejjednodušší je rozmíchat ho ve sklenici vody a vypít. Přidat ho můžete rovněž do jídla nebo si z něho uvařit odvar: přelijte prášek horkou vodou, nechte 15 minut louhovat a přeceďte. Odvar popíjejte v průběhu celého dne, nejlépe s 5 – 6 hodinovými rozestupy.
Autor článku
Radka Kelichová
Copywriterka
Produkty obsahující Harpagophytum procumbens (Harpagofyt ležatý)