Mozek pracuje, i když spíme a zaslouží si dovolenou. Využijte 30% slevu na BrainUP

Hericium erinaceus

Korálovec ježatý

Kategorie:
Houby
Vhodné kombinace:
Reishi, Shiitake
Popis
Korálovec ježatý je mimořádnou houbou, která připomíná při prvotním pohledu mořský korál. Tato houba s latinským názvem Hericium erinaceus je relativně vzácná a ve volné přírodě se příliš nevyskytuje. Daří se jí na severní polokouli, tedy v Evropě, Asii a Severní Americe. V Čechách byla nalezena například v Beskydech nebo na Žďárských vrších. Poznáte ji podle plodnice kulovitého až vejčitého tvaru a ne nadarmo si vysloužila přízvisko „Hříva lva“ nebo „Hlava opice“. Roste jako parazitická houba na poškozených kmenech dubů a buků nebo na pařezech. Korálovec má bílou až hnědožlutou barvu s plodnicemi v průměru až 25 cm. Ty jsou členěné v několika kompaktních lalocích. Dužina houby je na dotek měkká a může být buď plná, nebo s několika dutinami. Korálovec se pěstuje pro komerční účely. Využívá se v asijské kuchyni nebo jako léčivá houba v Japonsku a Číně. Tuto houbu znali již domorodí indiáni Severní Ameriky. Houbu usušili, namleli na prášek a nosili ho neustále při sobě, kdyby potřebovali ošetřit otevřené rány a zastavit krvácení. Z vědeckého hlediska se o houbu zajímali až v 18. století dva mykologové.
Složení
Jaké složky činí tuto houbu tak výjimečnou? Sušina obsahuje vysoký podíl bílkovin a nízký podíl sodíku. Nechybí v ní zastoupeny aminokyseliny, které jsou základními látkami v organismu a mnohdy si je tělo neumí vyrobit samo. Korálovec zásobuje Vaše tělo různými minerály, jako je draslík, fosfor, zinek, železo, selen nebo germanium. V houbě jsou dále zastoupeny polypeptidy a ve vysoké míře polysacharidy, ze kterých organismus získává dlouhotrvající energii..
Jak účinkuje
Korálovec ježatý nalezl široké uplatnění v lidovém léčitelství. V současné době mu důvěřuje stále více lidí, kteří ho využívají na posílení nervového systému. A kdo v dnešní době nemá tzv. pocuchané nervy? Pomáhá i v té fázi, kdy se stres negativně podepisuje na Vašem zdraví a dochází k somatickým projevům. Těmi mohou být tlaky kolem žaludku, podrážděnost, premenstruační syndrom či knedlík v krku. Korálovec podporuje imunitní systém, čímž pomáhá předcházet civilizačním onemocněním včetně vzniku nádorů a rakoviny. Doporučuje se při žaludečních a střevních problémech, jako je gastrointestinální zánět. Vyzkoušejte ho také při celkovém vnitřním neklidu a poruchách spánku nebo při depresivních náladách. Korálovec udržuje Vaše cévy pružné a průchodné a pozitivně ovlivňuje močové ústrojí. Tato houba se dá používat i zevně na různá kožní onemocnění včetně akné, pro regeneraci tkání nebo na bolesti kloubů. Zamezuje vypadávání vlasů a zachovává pružnost a vitalitu pokožky. Korálovec je rovněž přínosný pro Váš mozek. Přispívá k regeneraci mozkového tkaniva, čehož se může využít u nemocných lidí trpících Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Pravidelným užíváním této houby navíc zlepšujete paměť a schopnost soustředění.
Nežádoucí účinky
Korálovec ježatý je jedlou houbou a nemá ani při větším množství žádné toxické účinky. Přesto se tato houba nedoporučuje těhotným a kojícím ženám a dětem. Pokud Vás trápí jakékoliv zdravotní problémy, poraďte se o houbě se svým ošetřujícím lékařem.
Dávkování
Kapsle
Z Korálovce se vyrábí tolik oblíbený extrakt, který se vkládá do kapslí. Denně užívejte maximálně 1 – 2 kapsle. Korálovec můžete zkombinovat s ostatními houbami, jako je Reishi, Shiitake nebo Cordyceps.
Užívání
Kapsle
Kapsle nevyžadují žádnou přípravu. Jednoduše je vložte do úst a zapijte 300 ml vody, a to nejlépe 20 minut před jídlem. Někomu se ale mohou kapsle špatně polykat. V takovém případě oddělte části kapslí od sebe a prášek rozmíchejte ve vodě nebo ho přidejte do pokrmu.
Autor článku
Radka Kelichová
Copywriterka
Produkty obsahující Hericium erinaceus (Korálovec ježatý)