Mozek pracuje, i když spíme a zaslouží si dovolenou. Využijte 30% slevu na BrainUP

Hippophae rhamnoides

Rakytník řešetlákový

Popis rostliny Rakytník řešetlákový
Rakytník řešetlákový s latinským názvem Hippophae rhamnoides je ceněn pro své plody. Tuto rostlinu si můžete představit jako hustě olistěný trnitý keř, který je ve zralém věku stálozelený, v mladém věku stříbřitý. Dorůstá výšky 2 až 10 metrů a charakteristické jsou pro něj malé červenooranžové plody kulovitého, peckovitého tvaru. Tyto plody o velikosti několika milimetrů chutnají sladkokysele a zrají od srpna do září. Staly se nedílnou součástí lidového léčitelství Tibetu, Mongolska a Sibiře. Listy jsou úzké, stříbřitě zelené a na větvičce střídavé. Rakytník kvete od března do května. Označuje se jako citroník severu a jeho plody obsahují 10x více vitaminu C než pomeranč. V současné době na něj narazíte po celé Evropě a Asii a můžete si ho zkusit vypěstovat i na své zahrádce. Jeho léčivé vlastnosti znali již staří Tibeťané, kteří se o něm zmiňují v historickém díle z roku 773 našeho letopočtu. Plody Rakytníku dokonce užívali i ruští kosmonauti ve vesmíru, neboť jsou významným zdrojem energie a vitaminů. Slouží nejen k léčebným účelům, ale své uplatnění nalezly také v potravinářství, kosmetice a zemědělství.
Složení Rakytníku řešetlákového
Typickou barvu plodů Rakytníku způsobují karotenoidy. Za výslednou chutí stojí sacharidy, které ovlivňují jejich sladkost nebo trpkost. Záleží na tom, v jakém množství jsou v plodech zastoupeny. Kromě již zmiňovaného vitaminu C obsahují plody i další vitaminy: vitamin B1, B2, B3, B6, a B9 a vitamin D, E a K. Dále se v nich nacházejí organické kyseliny, minerály, třísloviny a silice. Nedílnou součástí plodů Rakytníku jsou také aminokyseliny, které se účastní na tvorbě enzymů, hormonů a jiných prospěšných látek v těle. Zároveň zamezují rozkladu vitaminu C, díky čemuž je tento vitamin uchován v plodech i při sušení a tepelném zpracování. V neposlední řadě nalezneme v plodech kumariny.
Jak Rakytník řešetlákový účinkuje?
Poodhalme si, jak plody Rakytníku účinkují. Posilují centrální nervovou soustavu a aktivují imunitní systém, čímž se organismus stává odolnější proti vnějším vlivům, například virům a bakteriím. Dále jsou vhodným podpůrným prostředkem při nachlazení a chřipce. Podporují růst a vývoj kostí a působí antioxidačně. Tím dochází k pomalejšímu stárnutí organismu a k prevenci vzniku rakoviny a nádorového bujení. Rovněž předchází kardiovaskulárním poruchám a pomáhají při onemocnění plic, jater a kloubů. Harmonizují trávení, ulevují při žaludečních a dvanáctníkových vředech a regulují krevní oběh. Plody celkově regenerují organismus a působí detoxikačně, tzn., že zamezují tvorbě volných radikálů v těle a odbourávají škodliviny. Vyzkoušet je můžete i při nedostatku energie po psychickém či fyzickém vyčerpání. Plody jsou vhodné i na různé kožní problémy, jako je akné nebo ekzémy. Poradí si s popáleninami, proleženinami a bércovými vředy. Celkově čistí organismus, rozpouští hleny a ulevují při hemoroidech.
Nežádoucí účinky Rakytníku řešetlákového
Užívání plodů Rakytníku je bezpečné, ale pro jistotu by se jim měly vyhnout těhotné a kojící ženy a malé děti. Vyšší dávky mohou způsobit určité zdravotní potíže. Dodržujte proto doporučené denní dávkování a při jakýchkoliv zdravotních potížích zkonzultujte užívání Rakytníku se svým ošetřujícím lékařem.
Formy Rakytníku
Možností, jak užívat plody Rakytníku, je několik. Můžete si z plodů připravit odvar nebo můžete užívat extrakt plodů v kapslích. Rakytník bývá součástí různých čajových směsí a vyrábí se z něj olej, sprchové oleje, krémy a masti.
Autor článku
Radka Kelichová
Copywriterka
Produkty obsahující Hippophae rhamnoides (Rakytník řešetlákový)