Hypericum perforatum

Třezalka tečkovaná

Hypericum perforatum, Třezalka tečkovaná
Kategorie:
Léčivá bylina
Původ:
Evropa
Vhodné kombinace:
Gotu Kola, Withania Somnifera, Ginkgo Biloba
 
Účinky
Byla používána při magických obřadech, dokázala prý ochránit proti blesku. Vzbuzovala pozornost tím, že hromadně začíná kvést po nejdelším dni v roce – proto se jí také říkávalo „bylina svatého Jana“. Využívala se i jako rostlina barvířská (získávala se z ní barva žlutá a oranžová). Třezalka se nejčastěji užívá na pozvednutí nálady, při depresích a na zahánění chmurných myšlenek. Pročišťuje pokožku a pozitivně působí na žaludek. Z listů se také vyrábí olej, který se používá na modřiny, rány, pohmožděniny, ekzémy, otoky nebo na spálenou kůži od slunce. Je vhodný lék na revma, různá poštípání či pokousání od hmyzu a pomáhá při zánětech nervů. Má antibiotické a protizánětlivé účinky. Působí sedativně a využívá se při dlouhodobém psychickém vyčerpání. Tlumí vnitřní krvácení a může se užívat jako podpůrný lék při roztroušené skleróze. Je účinný lék na obtíže s hemeroidy a menstruačním cyklem.
 
Dávkování
Třezalku by neměly užívat jedinci trpící alergií na pyl a lidé s cukrovkou. Nedoporučuje se těhotným ani kojícím ženám. Po dlouhodobém užívání se může dostavit přecitlivělost na UV záření. Pokud chcete Třezalku užívat, poraďte se nejdříve se svým lékařem, protože může znehodnocovat účinky některých léků.
 
 
Doporučená dávka je 1 -2 čajové lžičky, což odpovídá 2,5 - 3 gramům zalít šálkem vroucí vody a nechat vylouhovat 10 – 15 minut. Tento odvar by se měl pít 3x denne. Nepřekračujte doporučené množství!
 
Dávkování
2,5 - 3g, 3x denně