Ilex paraguayensis

Maté

Yerba maté, Ilex sorbilis, Maté, Erva mate, Paraguayský čaj, Brazilský čaj, jezuitské thé, zelené zlato indiánů, South American holly, Ka'a, congonha, erveira, Paraguay cayi, matéteestrauch, erva-verdadeira, St. Bartholomew’s tea, caminú, Cesmína paraguayská
Kategorie:
Stimulant
Vhodné kombinace:
Gotu Kola, Withania Somnifera, Ginkgo Biloba
 
Účinky
Yerba maté se užívá na posílení imunity, zbavuje únavy a působí stimulačně. Podporuje trávení, snižuje chuť k jídlu a odbourává zásoby tuků v těle. Výtažek z Yerby je součástí mnoha přípravků na hubnutí. Reguluje funkci ledvin, zlepšuje pleť a detoxikuje celé tělo. Pomáhá snižovat alergické reakce a zabraňuje výskytu senné rýmy. Působí močopudně a podporuje dobré trávení. Jelikož je Maté antioxidant působí proti volným radikálům a má velmi důležitou roli v pročišťování krve, v zrychlení myšlenkových pochodů nebo při zlepšování paměti. Zvyšuje aktivitu a lepší výkon. Je to účinný lék na nespavost a užívá se jako tonikum a diuretikum. Stimuluje nervový i svalový systém a užívá se při zažívacích potížích. Je vědecky dokázáno, že pravidelné popíjení Ilexu působí blahodárně na celé tělo a dokonce zapříčiňuje omlazení. Efektivně zvyšuje odolnost organismu, tělo je pak zvyklé na extrémní podmínky.
 
 
Yerba maté dlouho historii v užívání po celém světě. V Evropě se tradičně využívá ke snížení hmotnosti. Při fyzické a psychické únavě, nervových depresích, při revmatické bolesti a při únavě spojené s bolestí hlavy. V Německu je to populární přípravek na úbytek hmotnosti a je zařazen v několika hubnoucích programech. Ve Velké Británii se hojně využívá na hemeroidy, obezitu, stres, únavu, zácpu a alergii. Tradičně se Yerba Maté pije z kalabasy, což je původně vydlabaná tykev, dnes klidně i dřevěná nebo hliníková. Z ní se tekutina usrkává bombillou - brčkem se sýtkem.
 
Užití
Yerba maté je v prodeji ve dvou formách - jako drcené nebo pražené listy. Pražené listy jsou o trochu silnější a chuťově trošku hořčí. Optimální dávka jak u drcených tak i pražených listů jsou 2 - 3 polévkové lžíce, což odpovídá 6 - 9 gramům, které se zalijí půl litrem horké vody. Čaj si pak můžete dochutit podle sebe cukrem nebo medem. Doporučuje se i ochutit karamelem. Extrakt z listů by se měl dávkovat po 1,5 gramu a zalít horkou vodou.
 
Dávkování
6 - 9 gramů zalijte půl litrem horké vody
 
Extrakt
1,5 gramů zalijte horkou vodou