Mozek pracuje, i když spíme a zaslouží si dovolenou. Využijte 30% slevu na BrainUP

Inonotus obliquus

Chaga

Rezavec šikmý, Čaga, Sibiřská čaga, Houba věčného života
Původ:
Čína
Vhodné kombinace:
Reishi
Popis rostliny Chaga
Chaga, známá také pod lidovým ruským názvem Čaga, si vysloužila české pojmenování Rezavec šikmý a latinský název Inonotus obliquus. Tato cizopasná houba parazituje na kmenech stromů a živí se jejich mízou. Jak houba prorůstá kmenem, tak strom odumírá. Dřevokaznou houbu Chagu nalezneme hlavně na břízách, jeřabinách, jilmech a jasanech. Rezavec patří do čeledi kožovkovitých a poznáte ji podle černě zbarveného povrchu. Po rozříznutí má hnědavou barvu. Plodnice dorůstají 30 – 50 cm a váží až neuvěřitelné 3 kg. Trvá až 10 let, než dorostou do této velikosti a váhy. Chaga se sbírá zejména na jaře a na podzim, jelikož obsahuje největší koncentraci účinných látek. Zajímavostí je to, že na rozdíl od jiných hub se nedá pěstovat uměle. Vyskytuje na severní polokouli, hlavně v oblastech východní Evropy, na Sibiři nebo na severu Polska. Houba je nedílnou součástí nejen lidové ruské medicíny, ale i tradiční čínské medicíny. V dávných dobách znali její účinky již Mezopotámci, původní obyvatelé Japonska, Egypťané nebo indiáni v Severní Americe. Nálev z houby se využíval k léčení a prášek z houby k náboženským účelům. Chagu si nenechal ujít například Rasputin nebo car Vladimír Monomach. Pro své účinky si vysloužila přezdívku „Královna rostlin“. Vědci odhalili ve 20. století složení houby a začali na vědecké úrovni zkoumat její účinky.
Složení Chagy
Tato houba má mimořádně silné antioxidanty, tzv. fenolické sloučeniny, melanin a chinony. Další významnou složkou jsou triterpeny, které mají protizánětlivé a antimikrobiální účinky. Rovněž v houbě najdeme stopové prvky, z minerálů křemík, vápník, železo, hořčík, zinek, sodík, měď, draslík a mangan a z vitaminů B1, B2, B5, B6, B9, D3 a K1. To ale zdaleka není konečný výčet přínosných látek: Chaga je ceněna pro polysacharidy, terpenové sloučeniny, steroidy, chromogeny, lignin, puriny, inodiol, betulin, bílkoviny, enzymy nebo 14 druhů aminokyselin, z nichž si některé organismus nedokáže vyrobit sám. Polysacharidy stimulují imunitní systém a snižují v těle působení oxidačního stresu.
Jak Chaga účinkuje
Chaga má vynikající výsledky při žaludečních potížích. Doporučuje se jako prevence proti rozvoji civilizačních onemocnění. Pomáhá stabilizovat krevní tlak, cholesterol a krevní cukr. Chaga může posilovat imunitní systém obsaženými betaglukany, betulinem a betulinickou kyselinou.  Výraznou měrou působí na centrální nervový systém a posiluje kognitivní funkce mozku, jako je paměť, soustředění a učení. Tradiční léčitelé ji předepisují při podpoře léčby ekzémů, lupénky a dalších kožních problémů
Nežádoucí účinky Chagy
Chaga nemá prokázané nežádoucí účinky. Přesto by měli být obezřetní při jejím užívání těhotné a kojící ženy a lidé se zdravotními problémy. Tyto skupiny osob by měly Chagu zkonzultovat se svým ošetřujícím lékařem.
Dávkování
Kapsle
Na Botanicu zakoupíte extrakt z plodnice Chagy v kapslích. Jaká dávka je ta správná? Denně užívejte 1 – 2 kapsle. Zpočátku začněte s jednou kapslí a vypozorujte, jaké má na Vás účinky. Podle potřeby navyšte počet kapslí až na dvě denně.
Užívání
Kapsle
Kapsle jsou nejoblíbenější formou, neboť se snadno užívají: vložte kapsli do úst a zapijte ji 200 – 300 ml čisté vody. Pokud se obáváte, že by se Vám mohla kapsle špatně polykat, oddělte její části od sebe a prášek vsypejte do vody či Smoothie a rozmíchejte. Dodržujte cyklické dávkování a po čtyřech týdnech si udělejte týdenní pauzu nebo po čtvrt roce měsíční pauzu.
Autor článku
Radka Kelichová
Copywriterka
Produkty obsahující Inonotus obliquus (Chaga)