Lobelia inflata

Lobelka nadmutá

Tabacco del diablo, Lobelka nadmutá, Lobelia inflata, Indian Tobacco, Vomitroot, Pukeweed, Lobelia, Gagroot, Emetic Herb, Bladderpod, Asthma Weed
Kategorie:
Etnobotanika
Vhodné kombinace:
Gotu Kola, Withania Somnifera, Ginkgo Biloba
 
Účinky
Z kvetoucí nati se připravují léčivé nápoje, které jsou výborným lékem na srdeční choroby, astma, kašel a vykašlávání. Užívá se i jako uklidňující prostředek při dlouhodobém stresu. Američtí indiáni Lobelii kouřili, a to především v oblastech, kde tabák vůbec nerostl. Je to účinný lék na bronchitidu. Má protikřečové a protizánětlivé účinky. Dokonce se doporučuje jako podpůrný lék při epilepsii, tetanu a záškrtu. Lobelia má i omamné vlastnosti, jelikož uvolňuje tělo (např. při křečích). Je to účinný pomocník, pokud chcete přestat kouřit. Alkaloid Lobelin se užívá jako náhražka nikotinu. Při zevním použití se dá použít na výrony, modřiny, kožní onemocnění. Při nadměrném užívání se mohou dostavit deprese, nevolnost nebo pocení. Proto nepřekračujte doporučovanou denní dávku.
 
Užití
Z drcených listů se nejčastěji vaří odvar, který se pije jednou denně. Čtvrtina nebo polovina čajové lžičky, přibližně 0,5 gramu se zalije vroucí vody a nechá se vylouhovat po dobu 10 – 15 minut.
 
Dávkování
0,5g, 1x denně, zalít horkou vodou a vypít