Mozek pracuje, i když spíme a zaslouží si dovolenou. Využijte 30% slevu na BrainUP

Matricaria chamomilla

Heřmánek pravý

Chamomilla officinalis
Kategorie:
Léčivé byliny
Původ:
Afrika
Vhodné kombinace:
Máta peprná
Popis rostliny
Heřmánek pravý (lékařský) byste v odborné literatuře nalezli pod latinským názvem Matricaria hamomilla nebo pod alternativním názvem Chamomilla officinalis. Tato jednoletá bylina patří do čeledi hvězdnicovitých a mimořádně si ji cení výrobci kosmetiky, lidoví léčitelé a homeopatici. Dalo by se říct, že Heřmánek má univerzální účinek. Dorůstá 15 až 20 cm a vydává typické aroma. Střídavě přisedlé listy jsou dlouhé 3 – 7 cm. Květy jsou drobné, uspořádány do úborů. Kolem kuželovitě vyklenutého květního lůžka se sdružují žluté a bílé okvětní lístky. Heřmánek kvete od května / června do srpna / září. Vyskytuje se nejen v Evropě, ale i Severní a Jižní Americe, na severu Afriky, v Austrálii a Asii. Cíleně se pěstuje jako léčivá rostlina. Ve volné přírodě bychom na Heřmánek narazili na polních cestách, v obilných polích nebo na úhorech. Tuto bylinu znali již lidé v období antiky, kdy si ze sušených květů připravovali čaj na bolesti hlavy, nepravidelnou menstruaci a nemoci ledvin a jater.
Složení
V květech Heřmánku jsou zastoupeny éterické oleje s bisabolem a slizové látky, které zlepšují funkci střev. Tím dochází ke snadnějšímu vyprazdňování. Dále obsahují složky s protizánětlivými a dezinfekčními účinky. Za specifickou vůní heřmánku stojí aromatická látka kumarin. Jmenujme si ale i další látky v květech. Nechybí v nich modrá silice, hořčiny, flavonoidy, rutin, cholin, azulen, matricin nebo chamazulen. V neposlední řadě bychom v Heřmánku našli spiroétery, farnesen, polyacetylenové sloučeniny, apigenin, natricin, hyperosid, glykosidy, kyselinu askorbovou, niacin a thiamin. Jak vidíte, výčet účinných látek je opravdu dlouhý.
Jak účinkuje?
Heřmánek pravý si poradí s mnoha zdravotními problémy. Právě teď Vás o tom přesvědčíme. Osvědčil se při nachlazení, horečce, kašli, rýmě a celkovém oslabení organismu. Velkým pomocníkem je při špatném trávení a žaludečních vředech. Pomáhá při křečovém a zánětlivém onemocnění trávicího ústrojí a působí proti nadýmání i hemoroidům. Ženám se doporučuje při různých gynekologických potížích. Účinkuje nejen protizánětlivě, ale i antibakteriálně a močopudně. Heřmánek Vám navrátí ztracenou energii při vyčerpanosti, neboť stimuluje celou nervovou soustavu. Odvar z květů Heřmánku můžete užívat i na různé výplachy dutiny ústní, bolesti zubů, kožní infekce, poranění, popáleniny a vředy. Ulevuje při menstruačních křečích a zánětech močového měchýře. Výborně po něm usnete a prohloubíte spánek. V neposlední řadě dodává vlasům zdravý lesk a zbavuje pleť nečistot, jako jsou černé tečky a akné.
Nežádoucí účinky
Heřmánek pravý nemá žádné prokázané vedlejší účinky. Pozor by si však měli dát lidé, kteří jsou alergičtí na hvězdnicovité rostliny. U nich může nastat alergická reakce. Těhotné a kojící ženy by se měly poradit o užívání Heřmánku se svým ošetřujícím lékařem.
Dávkování
Na odvar použijte celé sušené květy. Přelijte je 300 ml vařící vody a nechte je 15 minut odstát. Pozor – nesmí se vařit! Po uplynutí potřebného času k vyluhování odvar přeceďte přes sítko a vypijte.
Autor článku
Radka Kelichová
Copywriterka
Produkty obsahující Matricaria chamomilla (Heřmánek pravý)