Melissa officinalis

Meduňka lékařská

Meduňka lékařská, Melissa officinalis, Melisa, medunice, dubravník, mateřník, medun, medlinka, včelník, rojovník, marule, matkovník
Kategorie:
Léčivá Bylina
Původ:
Evropa
Vhodné kombinace:
Gotu Kola, Withania Somnifera, Ginkgo Biloba
 
Užívání a účinky
Meduňka se velmi často přidává jako příchuť do bylinných čajů jak do horkých nebo ledových. Také se často přidává do ovocných pokrmů nebo bonbonů. Rozdrcené listy, při styku s kůží působí jako repelent. Meduňka se nejčastěji užívá ve formě čaje, který má antibakteriální a antivirové účinky. Je to jedna z nejspolehlivějších a nejpopulárnějších bylin na uklidnění a užívá se i pro své mírné sedativní účinky. Bylo zjištěno, že je to efektivní lék při snižování stresu, dále bylo prokázáno, že Meduňka dokáže zlepšit náladu a zvýšit duševní výkonost. Pozitivní výsledky byly dosaženy v klinické studii zahrnující Alzheimerovu chorobu. Pacienti se středními a mírně pokročilými příznaky její působení hodnotili kladně. Má antibakteriální a antioxidační vlastnosti. Meduňkový čaj z listů navozuje klid, příjemný spánek a dobré zažívání. Nově se uznávají protivirové účinky, zvláště u herpesvirů (opary). Z listů se rovněž připravuje meduňkový likér. Nať se používá v lidovém lékařství jako hypnotikum a sedativum. Používá se také jako koření. V kuchyni se pro svou citrusovou vůni za čerstva přidává do míchaných nápojů a ovocných salátů. Sbírá se list nebo celá nať - zásadně před květem. Je třeba sušit ji rychle, ne však na slunci, vhodné jsou nízké teploty. Tradičně se používá vnitřně výluh samostatně nebo ve směsi, hlavně s kozlíkem a chmelovými šišticemi.
 
Složení
Meduňka obsahuje eugenol, který ničí bakterie také obsahuje třísloviny, které přispívají k antivirovým účinkům, jakož i terpeny, které přispívají na uklidňujících účincích.
 
Dávkování
Čaj z Meduňky se uvaří tak, že 1 polévkovou lžíci, což odpovídá 3,5 gramu nasypeme do šálku a zalijeme vařící vodou. Pijeme 3 šálky denně.
 
Dávkování
3,5g ( 1 polévková lžíce) , 3x denně vypít