Mitragyna speciosa

Kratom

Kratom, Ithang, Kakuam, Thom, Mitragyna speciosa
Kategorie:
Stimulant, Relaxant
Původ:
Indonésie
Vhodné kombinace:
Combretum quadrangulare, Sceletium tuortosum
 
Tradičně se užíval v Thajsku, kde také vyrůstá a je považován za domovinu. Jedna legenda dokonce praví, že otec by raději provdal svou dceru muži, který užívá kratom, než tomu co kouří marihuanu, jelikož ti, co požívají kratom těžce pracují, ale ti co kouří marihuanu jsou líní. Kratom hojně užívali především dělníci, farmáři či sedláci, aby jim pomohl překonat dlouhé a horké pracovní dny a zároveň je nabudil k větším pracovním výkonům.
 
Na začátku srpna roku 1943 se v Thajsku stal Kratom nelegální drogou a byl klasifikován do stejné kategorie jako tvrdé drogy o jejich škodlivosti lidskému zdraví nikdo nepochybuje. Pravým důvodem však bylo zvýšit výdělek z opia, který byl na rozdíl od kratomu zdaněn. Většina chudých lidí si nemohla takto drahou drogu dovolit. I přes tvrdé tresty se chudí dělníci a rolníci nechtěli kratomu vzdát a nezabránilo tomu ani obrovské mýcení těchto stromů, které navíc jsou součástí místní flóry a fauny. Jejich likvidace narušovala místní ekosystém. Za užívání kratom se v té době chodilo do vězení až na 4 roky. V roce 2010 proto byla navržena jeho dekriminalizace. Pro tento krok se místní úřady rozhodli z důvodu, že se jedná o součást thajské kultury. Další důvody byly také ty, že se nejedná o rostlinu která by poškozovala zdraví nebo společnost. Rok 2013 byl tedy vítězným pro všechny uživatele této rostliny v Thajsku, přesně 2. listopadu 2013 byl vyjmut se seznamu zakázaných látek, nicméně na žádost thajského ministerstva zdravotnictví je stále regulován. Kratom je také regulován státem v Malajsii.
 
Kratom má při nižších dávkách stimulující až euforické účinky, záleží ale na odrůdě. Člověk je více mluvný, družný, přátelský a jednodušeji se zapojuje do společnosti. Zlepšuje se myšlení, potlačuje únava a monotónní fyzická práce se dělá mnohem jednodušeji a rychleji. Tyto účinky se dostaví skoro ihned, po 5 – 10 minutách od požití a trvá podle síly dané odrůdy. Nežádoucím účinkem je podrážděnost, nervozita či nevrlost. V dnešní době většina uživatelů popisuje účinky kratomu jako stimulující a euforické, na některé zase působí relaxačně či analgeticky. Lidé, kteří měli pocit euforie potvrzují, že mohli i nadále normálně fungovat.
 
Kratom se dá nazvat jako univerzální prostředek má léčivé, uklidňující i povzbuzující účinky. V jihovýchodní Asii se využíval při problémech s průjmem a při různých bolestech znesnadňující práci. Mitragyne obsažený v rostlině má analgetické účinky, které jsou o trochu slabší než známý morfin, ale nezpůsobuje tak závislost, což z něj dělá potenciálního nástupce morfinu v lékařství. Dále byl také užíván ke zmírnění nebo úplné odstranění závislosti na opiu, za což je také velmi ceněn.
 
Kratom působí také jako mírné afrodiziakum, které může prodloužit sexuální akt na mnohem delší dobu. Kratom snižuje citlivost pohlavních orgánů, což vyžaduje více času k dosažení orgasmu. Může ovšem působit opačným efektem a způsobit erektilní disfunkci.
 
Při vyšších dávkách se dostavují spíše uklidňující až uspávací stavy, které jsou doprovázeny sníženou citlivostí na fyzickou a psychickou bolest. Uživatelé doporučují si při tomto stavu lehnout do postele, zavřít oči a poslouchat klidnou hudbu, při které se mohou dostavit živé sny. Člověk se po požití cítí klidný a má pocit nevysvětlitelného potěšení. Tento stav byl velmi ceněn romantickými básníky v 19. století. Při požití zvýšené dávky se mohou dostavit nežádoucí účinky v podobě nevolnosti a mírných závratí, které po chvilce vyprchají a dostaví se opět příjemné pocity.
 
Mitragyna speciosa se vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, konkrétně v Malajsii, na ostrově Borneo nebo v Thajsku. Podle místa sběru je dále dělen na odrůdy, které mají své typické vlastnosti, tyto vlastnosti jsou proměnlivé na základě klimatických podmínek. Dělení na odrůdy dle místa určení je zavádějící a každá šarže se bude mít trochu jiné účinky bez ohledu na to jestli je z Bal, Thajska nebo jiné země, proto u každé odrůdy níže popisujeme její charakteristické vlastnosti. Nelze tedy tvrdit, že indonesie je vždy energizující. Klasické rozdělení odrůd kratomu na red vein, green vein, white vein závisí ve většině případů na stáří stromu,ze kterého se sklízí. Vlastnosti,které těmto odrůdám náleží,bývají typické: green (zelená)-energizující,white (bíla) -stimulující,red (červená) -sedativní. Nicméně velice také záleží na zvolené dávce. Dále se často odrůdy označují de veined a de stemmed, což označuje, že z listů byly odstraněný žilky a stonky. Žilky obsahují přibližně 1/3 účinné látky, ale nejsou vyloženě špatné jejích účinek má trochu jiný průběh. Nicméně někteří prodejci toho využívají a přidávají tento méně hodnotný materiál do produktu - to ovšem není náš připad.
 
Maeng Da
je geneticky upravená odrůda kratomu. Ten náš je z thajska a je pro něj typické nezaměnitelné aroma a chuť ,velmi energizující a to i ve vyšších dákách.
 
Bali
může být pro zkušené uživatele překvapením, má zcela specifické aroma. Tato odrůda má vynikající účinky, obsahuje široké spektrum alkaloidů,takže je současně stimulující i sedativní.Jeho charakteristicky silný.
 
Thajsko
je největší vývozce kratomu v kombinaci s nejvíce uživateli, zde opravdu vědí jak o rostlinu pečovat. Silné aroma a silné stimulující účinky, jedná se o zelenou odrůdu - green vein.
 
Indonésie
patří do odrůdy red (červená), díky tomu je spíše relaxační. Překvapil nás nadprůměrný účinek při tlumení bolesti. Jeho působení neprovází typická euforie i tak má, ale spoustu zákazníků oceňující jeho specifické vlastnosti.
 
Dávkování
je pro každého člověka individuální. Přesto jsou účinky spojeny s mírou dávkování. 2 – 6 gramů denně vzbuzují mírné účinky, které bývají spíše povzbudivé a mírně euforické. 7 – 15 gramů vzbuzují středně silné účinky, které působí analgeticky, sedativně a v některých případech euforicky. Při konzumaci 16 – 25 gramů se dostavují se silně relaxační a uspávající stavy. Při konzumaci větších množství hrozí předávkování. Dostavují se sedativní a silně uspávající stavy. Toto dávkování se vztahuje na listy. Lidé se liší v citlivosti na jednotlivé dávky a i kratom se liší ve své síle, takže tyto odhady jsou pouze orientační. Pokud jste úplný začátečník nebo pokud experimentujete s novou odrůdou, začněte s co nejmenší dávkou. Je možné dávku poté zvyšovat, dokud nedosáhnete kýženého efektu. Neužívejte napoprvé silné dávky nad 25 gramů. Citlivé osoby mohou trpět nevolností, proto se doporučuje užít kratom na lačný žaludek (minimálně 3 hodiny před jídlem). Někteří lidé mohou být přecitlivělý.
 
Existuje mnoho způsobů jak kratom užívat a je na každém uživateli jakou vhodnou metodu si vybere pro ten nejlepší prožitek. Určitě nedoporučuejme kratom užívat na lačný žaludek. Sušené listy kratomu se žvýkají, ale protože jsou těžké, rozdrtí se na prášek, aby mohly být jednoduše spolknuty. Práškový kratom se lze smíchat s ovocnou nebo jablečnou šťávou, která částečně maskuje chuť a umožňuje rychlejší spolknutí. Často se kratomové listy užívají ve formě čaje, což je nejoblíbenější metoda v západní části světa. Někteří uživatelé kombinují čaj z kratomu s běžným černým čajem nebo s různými bylinnými čaji, aby byl mok chutnější. Pro zlepšení je možné jej osladit cukrem nebo medem. Vzhledem k hořké chuti doporučujeme kratom dochutit medem a dále je vhodný i citron, protože vitamin C v něm obsažený zlepšuje účinky. K dochucení můžete použít také mátu nebo jinou přísadu, která zamaskuje extrémně hořkou chuť.
 
Jak udělat správný odvar
Pro tento účel jsou ideální drcené listy, které jemně rozmělníme mezi prsty a vhodime do vroucí vody. Listy povaříme ve vroucí vodě po dobu 15-20 minut. Poté scedíme, necháme odvar vychladnou a přidáme kvalitní med a pár kapek citrónové šťávy, případně jiné přísady.
 
Konzumace extraktu
je vcelku jednoduchá, množstv 0,5-1,5 gramu rozmícháme v libovolné tekutině a vypijeme, výhodu je v tom, že dojde ke zkonzumování celého rostliného materiálu ne pouze výluhu.
 
Složení
V kratomu bylo izolováno na 25 alkaloidů, které jsou zodpovědné za účinky rostliny. Je prokázané, že mají agonistické a analgetické vlastnosti, proto se kratom využívá na tlumení bolesti. Výzkumy na potkanech ukázaly, že že 7-hydrohydroxymitragynine je, pokud jde o analgetické účinky, dokonce účinnější než morfin. Proto se o tuto rostlinu zajímají farmaceutické firmy. Hlavní alkaloid mytraginin potlačuje útlum způsobený opiáty, dále redukuje napětí hladkého svalstva a způsobuje pokles aktivity nervové soustavy. Dále obsahuje alkaloidy paynanthine, speciogynine, které jsou obsaženy pouze v kratomu.
 
Nežádoucí účinky
se dostavují pouze při velké spotřebě. V jižním Thajsku byl kratom součástí tradiční thajské kultury, lidé začínají se žvýkáním kratomu průměrně ve svých 25 letech a žvýkají je až do konce života. Průměrný počet spotřebovaných listů je mezi 10 až 60 listy denně, ale je možné, že jich je ještě více. V Thajsku žvýká listy více jak 70% mužské populace. Dnes popularita kratomu rychle roste. Při užívání ve velkém množství, se mohou objevit pigmentové skvrny nebo nechutenství vedoucí k radikální redukci váhy. Tyto příznaky jsou nepravděpodobné při příležitostném užití rostliny. Stejně jako u všech drog a léků, má každý člověk specifické reakce a proto není vyloučená alergická či jiná neobvyklá reakce. Při předávkování se mohou dostavit nežádoucí účinky v podobě nevolnosti, zácpy, poruchy spánku, nechutenství a po požití může mít sucho v ústech. Pokud byl kratom užit, vyhněte se obsluze strojů, řízení automobilu, nepoužívejte elektrické či jiné nebezpečné nástroje.
 
Skoro na všech látkách se dá utvořit závislost a ani kratom není výjimkou. Ale opravdu malé množství lidí se stalo závislými a to především v Thajsku, kde je užívání kratomu stejně oblíbené jako pro nás pití kávy. Pokud se používá příležitostně, je riziko malé přesto ale pravidelné užívání vysokých dávek nedoporučujem. Při užívání kratomu je také potřeba brát v potaz, že vzniká tolerance na klasice medikamenty ulevující od bolesti.
 
Kombinace s jinými léky se raději vyhněte, obecně se nedoporučuje Kratom kombinovat s léky či jinými rostlinami vhledem k možnosti nadměrné stimulace nervové soustavy či nadměrném zvýšení tlaku. Rozhodně není dobré kombinovat kratom s velkým množstvím alkoholu nebo s léky ovlivňující nervovou soustavu. Smícháním těchto složek by mohlo způsobit nadměrné deprese, respirační obtíže či sedaci. S bylinek je to Peganum harmala, Banisteriopsis caapi či další MAO inhibitory. Dále nedoporučujeme kombinaci s kofeinem, ženšenem nebo yohimbinem.
 
Dávkování
Extrakt 30:1
0,5 - 1,5g rozmíchat ve vodě
 
Bali prášek, drť
2 – 6 gramů denně vzbuzují mírné účinky, které bývají spíše povzbudivé a mírně euforické. 7 – 15 gramů vzbuzují středně silné účinky, které působí analgeticky, sedativně a v některých případech euforicky. 16 – 25 gramů se dostavují se silně relaxační a uspávající stavy. Při konzumaci větších množství hrozí předávkování. Dostavují se sedativní a silně uspávající stavy.
 
Indonésie prášek, drť
2 – 6 gramů denně vzbuzují mírné účinky, které bývají spíše povzbudivé a mírně euforické. 7 – 15 gramů vzbuzují středně silné účinky, které působí analgeticky, sedativně a v některých případech euforicky. 16 – 25 gramů se dostavují se silně relaxační a uspávající stavy. Při konzumaci větších množství hrozí předávkování. Dostavují se sedativní a silně uspávající stavy.
 
Maeng Da prášek, drť
2 – 6 gramů denně vzbuzují mírné účinky, které bývají spíše povzbudivé a mírně euforické. 7 – 15 gramů vzbuzují středně silné účinky, které působí analgeticky, sedativně a v některých případech euforicky. 16 – 25 gramů se dostavují se silně relaxační a uspávající stavy. Při konzumaci větších množství hrozí předávkování. Dostavují se sedativní a silně uspávající stavy.
 
Thajsko prášek, drť
2 – 6 gramů denně vzbuzují mírné účinky, které bývají spíše povzbudivé a mírně euforické. 7 – 15 gramů vzbuzují středně silné účinky, které působí analgeticky, sedativně a v některých případech euforicky. 16 – 25 gramů se dostavují se silně relaxační a uspávající stavy. Při konzumaci větších množství hrozí předávkování. Dostavují se sedativní a silně uspávající stavy.
 
Thajsko extrakt 10:1
0,5 - 1,5g rozmíchat ve vodě