Mozek pracuje, i když spíme a zaslouží si dovolenou. Využijte 30% slevu na BrainUP

Morinda officinalis (Morinda lékařská)

Morinda officinalis

Morinda lékařská

Indian mulberry, nunaakai, dog dumpling, Mengkudu, Beach mulberry, Cheese fruit, Noni
Kategorie:
Afrodiziaka
Původ:
Indie
Vhodné kombinace:
 
Morinda citrifolia původem z Malajsie a Austrálie. Nejvíce se však rozšířila do východní Asie, přesněji Čína, Indie. I dnes je nejvíce pěstována v Číně v provniciích Guangdong, Fujian a Guangxi. Morinda je V Pacifiku a na Filipínách považována za opěrný bod místní léčby. Vzrůstově malý, liánovitý keřík nebo strom. Kořeny, které se sbírají na jaře, někdy i na podzim, jsou tlusté, velké, nepravidelné a velmi šťavnaté. Stonek je mírně vertikálně nakloněný a u mladé rostlinky hojně chlupatý. Lístky dlouhé od 5 do 15 cm a široké do 5 cm jsou oválné a zašpičatělé. Květy jsou ve shlucích v počtu od 2 do 10 kvítků. Bílou barvu nesou lístky okvětní. Plod morindy je mírně kulovitá, nepravidelná peckovice o velikosti 5-15 mm s 3-6 komůrkami. V době zrání červená.
 
Účinky
Dle tradiční čínské medicíny kořen morindy působí na meridiány ledvin a jater. V ledvinách posiluje sílu Yin, která má vliv na reprodukční funkce a ulevuje od otoků dolních končetin. Yang v ledvinách, nedostatek yangu se projevuje erektilní dysfunkcí, menstruačními problémy, ztrátou plodnosti a bolesti dolních končetin. Celkově kořen působí při špatném trávení, snížené funkci imunitního systému, dýchacích potížích, vysokému krevnímu tlaku. To vše vychází z poškozené harmonie meridiánu ledvin. Obsahuje velké množství vitaminu C, čímž podporuje imunitní reakce v boji s infekcemi. Díky podpoře funkce ledvin zvyšuje vylučování krevní plasmy a čištění krve. Dokáže snížit citlivost nervového přenosu a působí jako analgetikum, či slabé antirevmatikum.
 
Tradiční dávkování
Tradiční čínská medicína zastává dávku 5g - 10g denně. Kořen se může díky své chuti konzumovat i samostatně.
 
Způsob užití
Tradiční čínská medicína zastává dávku 5g - 10g denně omytého a ve 3-4 hrnkách vody se vaří, dokud z něj nezbude přibližně polovina původní dávky vody. Odvar se může pít 1x denně, nebo se dávka rozdělí na dvě denně.
 
Dávkování
Celý kořen
Tradiční čínská medicína zastává dávku 5g - 10g denně.
 
 
 
Autor článku
Lukáš Rojek
Copywriter, Specialista na bylinky a zdravou výživu, Velkoobchodní manažer
Produkty obsahující Morinda officinalis (Morinda lékařská)