Mozek pracuje, i když spíme a zaslouží si dovolenou. Využijte 30% slevu na BrainUP

Moringa oleifera

Moringa olejodárná

Ben Oil Tree, Benzoil Tree, Coatli, Drumstick Tree, Horseradish Tree, Moringo, West Indian Ben, Spinasieboom, Al-ban, Nebadaye, 辣木, Behen, Ceyloninmoringa, Ben aile, Nebedayo, Meerrettichbaum, מורינגה מכונפת, soanjna, muringa, Nebedayo, Moringueiro, Guilgandeni, shobhanjana, Nebaday, murungà, mirongo, maranga, Pepparrotsträd, Morunga, Boom
Původ:
Asie
Vhodné kombinace:
Popis rostliny Moringa
Stromová rostlina Moringa olejodárná se skrývá pod latinským názvem Moringa oleifera. Domorodými léčiteli je označována jako Strom elixíru života a zdraví a vysloužila si celosvětovou přezdívku Zelený diamant. První zmínka o rostlině pochází z doby před 5 tisíci lety a vyskytla se ve starověkých spisech Hindů. V minulosti Moringa rostla pouze na jižním úpatí Himalájí, ale postupně se rozšířila do Indie, Arábie a Afriky. V současné době se jí mimořádně daří ve všech subtropických a tropických oblastech, v suchých i vlhkých úrodných půdách. Samotná rostlina má hnědý kmen o síle 30 cm a dosahuje výšky 12 metrů. Pro snazší sklizeň plodů a listů se strom seřezává na výšku 1 metru. V suchém období slouží hlízy na počátcích kořenů jako zásobárny vody. Strom má neuspořádanou korunu a visící větve se střídavými listy bez palistů o délce až 60 cm. Květy se zbarvují do krémově bílé až nažloutlé barvy a mají medovou vůni. Strom kvete hlavně od února do dubna a v září. Plody se vyvíjejí v průměru tři měsíce a připomínají trubice, které se prodlužují do délky 20 cm. O Morinze se hovoří jako o víceúčelové plodině, z níž se zužitkovávají kořeny, listy a plody.
Složení Moringy
Nahlédněme společně do složení Moringy, které je plné aktivních látek. Nalezneme v ní 10 vitaminů: vitamin A (beta-karoten), B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B6 (pyridoxine), B7 (biotin), C (kyselina askorbová), D (cholekalciferol), E (tokoferol) a K. Z minerálů obsahuje železo, zinek, hořčík, draslík, fosfor, vápník, měď a mangan a všechny tyto minerály podporují správnou funkci buněk, orgánů a tkání. Moringa má nezanedbatelný podíl nenasycených mastných kyselin Omega 3, 6 a 9, které snižují výskyt kardiovaskulárních onemocnění. Za zmínku stojí také stopové prvky, fytoživiny, 28 % proteinu, 36 protizánětlivých látek a 46 silných antioxidantů. A v neposlední řadě nezapomeňme ani na 18 esenciálních a neesenciálních aminokyselin.
Jak Moringa účinkuje
Není pochyb o tom, že Moringa výraznou měrou prospívá lidskému zdraví. Jakým způsobem? Listy Moringy pomáhají odbourávat nahromaděný stres a celkově zklidnit psychiku člověka. Vysoký podíl antioxidantů pomáhá v boji proti volným radikálům a napravuje škody v organismu způsobené znečištěným životním prostředím a vnějšími vlivy. Moringa dokáže posílit imunitní systém a chránit ho proti virům a bakteriím. Podporuje správnou funkci očí namáhaných prací u počítače. Moringa obsahuje rostlinný hormon zeatin, který vyrovnává hormonální hladinu, což ocení ženy v období menopauzy. Tato rostlina dopravuje do kostí a zubů vápník a předchází rozvoji osteoporózy. Působí také blahodárně na trávicí ústrojí a odstraňuje nepříjemné nadýmání. Zlepšuje krevní hodnoty a transport kyslíku v těle, čímž posiluje mozkové funkce a celkový výkon mozku. Moringa dodává organismu energii, podporuje metabolismus svalů a má protizánětlivé účinky. Některé zdroje uvádějí, že jsou listy Moringy skvělou prevencí rakoviny.
Nežádoucí účinky Moringy
Podle několika výzkumů a studií má Moringa jen nepatrné množství nežádoucích účinků na lidský organismus. Tuto rostlinu mohou užívat i těhotné ženy, ale s dávkováním by se měly poradit se svým ošetřujícím lékařem, neboť nadbytek vitaminu A není vhodný pro vývoj plodu. Pokud však trpíte jakýmikoliv zdravotními problémy nebo kojíte, pro jistotu zkonzultujte užívání Moringy s ošetřujícím lékařem.
Vhodné dávkování
V Botanicu pro Vás máme v nabídce prášek z listů Moringy. Jednou až dvakrát denně užívejte 2 – 3 gramy prášku, abyste dodali organismu potřebný podíl výživných látek.
Jak užívat
Prášek z Moringy se užívá vnitřně. Rozmíchejte ho ve sklenici vody a vypijte nebo ho přidejte do kašovitých pokrmů či Smoothie.
Autor článku
Radka Kelichová
Copywriterka
Produkty obsahující Moringa oleifera (Moringa olejodárná)