Mucuna pruriens

Sametové fazole

Kapikacchú, Akushi, Kiwach, Chiikan, Wich Yuk, Ojo de Vaca, Ojo de Venado, Velvet bean, Itchweed, Juckbohne, Afrikanische Juckbojne, Juckfasel, Kuchkrätze
Kategorie:
Afrodiziakum
Původ:
Afrika
Vhodné kombinace:
Gotu Kola, Withania Somnifera, Ginkgo Biloba
 
Účinky
V Brazílii se Mucuna používá k léčbě Parkinsonovy choroby, otoků, impotenci a střevních potíží. V tradiční ajurvédské medicíně se užívá při úplavici, průjmu, uštknutí hadem a impotenci. Dále ji využívali na kašel, sexuální slabost, tuberkulózu, revmatické potíže, bolesti svalů, rakovinu a cukrovku. V Indii je považována za účinné afrodiziakum a využívají ji jako nervové tonikum, děložní stimulant a jako čistič krve. Nyní se tato rostlina využívá zejména ve sportovním průmyslu. Díky podloženému faktu, že dokáže zvýšit hladinu testosteronu a stimulaci růstového hormonu, se stává stále více populární. Je součástí mnoha přípravků na posilování a hubnutí. Pomáhá při tvorbě mozkových buněk, snižuje krevní tlak a uklidňuje při nervozitě. Může být využita jako podpůrný lék při astmatu, cholery a zánětu pohrudnice. Mucunu by neměly užívat těhotné a kojící ženy.
 
 
Mucuna je jeden z možných léků na Parkinsonovu chorobu. V jednom případě byla rostlina podána pacientu s touto chorobou a jeho příznaky se rapidně zlepšily. Kořen, plody, listy a semena ukázali významné protizánětlivé účinky. Zároveň dokáží snížit horečku a oprostit člověka od bolestí. Semena se tradičně užívala domorodými kmeny na uštknutí hadem. Nedávné výzkumy potvrdily toto tradiční použití. Rostlina má dlouhou historii v tradičním použití jako afrodiziakum a indičtí vědci potvrdili, že tyto účinky v sobě opravdu skrývá. V jedné studii se semena podala 56 mužům, kterým se po 4 týdnech zlepšila erekce, sexuální fantazie, plodnost (dokáže zvýšit počet spermií a jejich pohyblivost) a délka soulože.
 
Složení
Hlavní rostlinné chemikálie nalezené v Mucuně obsahují: alkaloidy, alkylaminy, arachidové, kyselina behenová, betacarboline, beta-sitosterol, bufotenin, cystin, dopamin, mastné kyseliny, flavony, galaktóza d, kyselina gallová, genistein, kyselina glutamová, glutathion, glycin, histidin, hydroxygenistein, 5-hydroxytryptamin, isoleucin, L-dopa, kyselina linolová, linolenová kyselina, lysin, manosa d, methionin, 6-methoxyharman, mucunadine, mucunain, mucunine, kyselina myristová, niacin, nikotin, kyselina olejová, kyselina palmitová kyselina, palmitolejová kyselina, fenylalanin, prurienidine, prurienine, riboflavin, saponiny, serin, serotonin, kyselina stearová, stizolamine, threonin, trypsin, tryptamin, tyrosin, valin, a vernolic kyselina
 
Dávkování
Mucuna pruriens je k dostání ve formě fazolí nebo prášku. Nejčastěji se z rostliny vaří čaj. Rostlina se zalije horkou vodou a nechá chvíli odstát. V případě fazolí je dávkování nejvíce 4 gramy denně u prášku se doporučují 4 čajové lžičky na den. Aby se dostavil ten správný efekt, měl by se čaj pít 2x denně. Mucunu by neměly užívat těhotné ani kojící ženy. Nepřekračujte povolenou dávku!
 
Dávkování
Celé fazole
1-2g , zalít horkou vodou, 1-2x denně
 
1-1,5g , 2x denně - rozmíchat ve vodě a vypít