Mozek pracuje, i když spíme a zaslouží si dovolenou. Využijte 30% slevu na BrainUP

Muira puama (Voňatec vejčitý)

Muira Puama

Voňatec vejčitý

Ptychopetalum olacoides, Ptychopetalum uncinatum, Ptychopetali lignum, potency wood, potenzholz, murapuama, marapama
Kategorie:
Stimulant
Původ:
Brazílie
Vhodné kombinace:
Damiána, Erythroxylum catuaba
 
Jižní Amerika je plná rostlinek. Jednou z nich je i tak zvaná Muira puama, nebo také česky - Voňatec vejčitý. Jedná se o středně vysoký strom dorůstající se kolem 5 metrů. Se svým původem v Brazílii a čeledí olaxovitých, je Muira velmi oblíbeným zástupcem exotických léčivých rostlin s afrodiziakálními vlastnostmi. Ale o tom až za chvilku.
 
Muira má malé lístky velké cca 2x3 centimetry. Květy mají štiplavé aroma, nemálo podobající se jasmínu. Kvítky jsou bílé a drobné. Nejúčinnější částí rostliny je kořen. Tuhý, vláknitý s tenkou kůrou nemá sice žádné aroma, zato je plný aktivních látek.
 
Kořen rostliny byl využíván jihoamerickými kmeny již před stovkami let. Muži z těchto kmenů žvýkali kořeny Muiry, aby jim doplnily jejich mužskou sílu. Dnešní medicína se snaží pohlížet na rostlinu trochu z jiného úhlu. Zjistilo se, že látky u Muiře dokáží snižovat rozklad acetylcholinu na nervových zakončeních. Díky tomu se často užívá při léčbě Alzheimerovi choroby. Pojďme si nyní povědět, jaké látky jsou zodpovědné za tyto účinky.
 
Obsažené látky v Muira puama
Základním stavebním prvem jsou alkaloidy, především muirapuamin. Dále jsou to esenciální oleje, lupeol, flobafen, rostlinné steroly nenasycené mastné kyseliny a další.
 
Jaké má Muira účinky?
Zmínili jsme si již afrodiziakální působení. Rostlina však může působit i jako tonikum. Dokáže povzbudit tělo při celkovém vyčerpání, jak fyzickém, tak i psychickém. Užívá se pro zmírnění průběhu menstruace, při léčbě revmatizmu a svalolé paralýzy.
 
Muira puama a názory lékařů
Tato rostlinka je pro farmakologický svět velkou neznámou. Proto se v posledních letech stává cílem nejrůznějších studií a odborných článků.
 
Dávkování
Drcená dřevinae
1 - 2 polévkové lžíce, 1x denně. Povaříme 10 - 15 minut ve vodě, poté vypijeme.
 
Prášek ze dřeviny
2-3 odměrky 0,5g, 1x denně. Zalijeme horkou vodou a necháme odstát
 
Extrakt z dřeviny 4:1 v prášku
1 odměrka 0,5g zalijeme horkou vodou a necháme odstát.
 
 
Je však nutné vyzkoušet v jaké optimální dávce, jelikož citlivost na obsažené alkaloidy může být u každého člověka jiná. Malá dávka nemusí mít žádný znatelný efekt.
 
Pozor na nežádoucí účinky
Muira puama může způsobit zvýšení krevního tlaku a částečně ovlivnit srdeční činnost (velmi ojediněle). Její steroly působí na pohlavní hormony, což může zapříčinit hyperaktivitu, nadměrnou chuť k jídlu a další projevy. Lidem se změnami hormonů a slabým kardiovaskulárním systémem doporučujeme konzultaci s lékařem. Stejně tak je rostlina nevhodná pro těhotné a kojící ženy.
 
 
Autor článku
Lukáš Rojek
Copywriter, Specialista na bylinky a zdravou výživu, Velkoobchodní manažer
Produkty obsahující Muira puama (Voňatec vejčitý)