Muira puama

Voňatec vejčitý

Voňatec vejčitý, Ptychopetalum olacoides, Ptychopetalum uncinatum, Ptychopetali lignum, potency wood, potenzholz, murapuama, marapama
Kategorie:
Afrodiziakum
Vhodné kombinace:
Damiána, Erythroxylum catuaba
 
Účinky
V minulosti se všechny části využívaly v lékařství. Je to již dlouhá staletí používaná rostlina, která sloužila jako tonikum na léčení neuromuskulárních problémů, kořen se přidával do koupelí a masáží při léčbě ochrnutí a bylinný odvar z Muiry se používal na sexuální slabosti, revmatismus, chřipku a srdeční slabosti. Je oceňován jako podpůrný přípravek při vypadávání vlasů. V brazilské medicíně je Muira puama stále vysoce ceněný sexuální stimulant, kterého předchází pověst mocného afrodiziaka. V brazilském lékopisu je zapsána již od roku 1950.
 
 
Muira puama je dnes doporučována po celém světě. V Evropě se nyní doporučuje při léčbě impotence, neplodnosti, bolesti nervů, při menstruačních poruchách a úplavici. V Německu je bylina doporučována jako uklidňující prostředek na centrální nervovou soustavu a při menstruačních bolestech. Ve Spojených státech amerických je stále více populární mezi bylinkáři i lékaři, kteří jej používají na léčení impotence, deprese, menstruační křeče a při poruchách centrální nervové soustavy.
 
 
Muira puama se užívá při menopauze, frigiditě, zlepšuje funkci vaječníků a plodnost. U mužů odstraňuje poruchy erekce, impotenci a zvětšuje libido. Zatímco většina afrodiziak přichází a poté se vytratí Muira puama se zde drží již po staletí. Může poskytnout jednu z nejvíce účinných přírodních léků na erektilní funkce a na zvětšení libida. Než však začnete rostlinu užívat, je dobré se poradit se svým lékařem.
 
 
Muira puama nebyla mnohokrát zkoumaná. Jeden z prvních výzkumů však dokázal, že je účinná při léčbě nervové soustavy a sexuální impotence. Bylina byla studována na dvou lidech, kde se ukázalo, že je účinná při zvětšování libida a léčbě erektilní dysfunkce. Nejnovější výzkumy prokázaly, že rostlina má adaptogenní, protiúnavové, antistresové a blahodárné účinky na centrální nervový systém. Kůra mimo jiné prokázala mírný, krátkodobý hypnotický účinek. Američtí vědci zjistili, že snižuje procento tělesného tuku, zvyšuje svalovou hmotu a snižuje cholesterol u lidí, kteří Muiru užívají dlouhodobě. Poslední výzkum prokázal, že Muira puama by mohla být jednou velice prospěšným lékem na Alzheimerovu chorobu a jako podpůrný lék při mrtvici.
 
Užití
Tento věhlasný lék můžete koupit ve formě prášku, drti nebo extraktu. Kořen je svou tvrdostí nevhodný ke žvýkání, jelikož se rád zapichuje do mezizubních prostor. Chutná příjemně po muškátu. Pro přípravu čaje vezměte 5 gramů kořene a 15 minut povařte. Pro výrobu likéru je zapotřebí 30 gramů, které se na dva týdny naloží do lahve tvrdého alkoholu. Jestliže snad tušíte, že vaše sexuální slabosti neodstraní ani věhlasná murapuama, uvařte nápoj společně s damiánou a catuabou. Obchod nenese zodpovědnost za škody způsobené touto přemrštěnou kombinací. 4x extrakt je připraven laboratorně a je čtyřikrát silnější než sušená rostlina. Z drti muiry se připravuje odvar - používejte 3-5g na 1l vody, kde se nechá 10 minut povařit. Na rozdíl od kořenu muiry se z extraktu nedoporučuje připravovat muirový likér.
 
Dávkování
3 - 5g, denně
 
1- 1,5g, denně
 
Extrakt 4:1
0,2 - 0,5g - rozmíchat ve 200 ml vody