Sortiment
Muira puama (Voňatec vejčitý)

Muira Puama

Voňatec vejčitý

Ptychopetalum olacoides, Ptychopetalum uncinatum, Ptychopetali lignum, potency wood, potenzholz, murapuama, marapama
Kategorie:
Stimulant
Původ:
Brazílie
Vhodné kombinace:
Damiána, Erythroxylum catuaba
 
Jižní Amerika je plná léčicých rostlinek. Jednou z nich je i tak zvaná Muira puama, nebo také česky - Voňatec vejčitý. Jedná se o středně vysoký strom dorůstající se kolem 5 metrů. Se svým původem v Brazílii a čeledí olaxovitých, je Muira velmi oblíbeným zástupcem exotických léčivých rostlin s afrodiziakálními vlastnostmi. Ale o tom až za chvilku.
 
Muira má malé lístky velké cca 2x3 centimetry. Květy mají štiplavé aroma, nemálo podobající se jasmínu. Kvítky jsou bílé a drobné. Nejůčinější částí rostliny je kořen. Tuhý, vláknitý s tenkou kůrou nemá sice žádné aroma, zato je plný aktivních látek.
 
Kořen rostliny byl využíván jihoamerickými kmeny již před stovkami let. Jak jsme již zmínili, jedná se o afrodiziakum. Muži z těchto kmenů žvýkali kořeny Muiry, aby jim doplnily jejich mužskou sílu. Dnešní medicína se snaží pohlížet na rostlinu trochu z jiného úhlu. Zjistilo se, že látky u Muiře dokáží snižovat rozklad acetylcholinu na nervových zakončeních. Díky tomu se často užívá při léčbě Alzheimerovi choroby. Pojďme si nyní povědět, jaké látky jsou zodpovědné za tyto účinky.
 
Obsažené látky v Muira puama
Základním stavebním prvem jsou alkaloidy, především muirapuamin. Dále jsou to esenciální oleje, lupeol, flobafen, rostlinné steroly nenasycené mastné kyseliny a další.
 
Jaké má Muira účinky?
Zmínili jsme si již afrodiziakální působení. Díky tomu se muira užívá na zvýšení libida, boji proti frigiditě a impotenci. Rostlina však působí i jako tonikum. Dokáže povzbudit tělo při celkovém vyčerpání, jak fyzickém, tak i psychickém. Užívá se pro zmírnění průběhu menstruace, léčbě revmatizmu a slavolé paralýzy.
 
Muira puama a názory lékařů
Tato rostlinka je pro farmakologický svět velkou neznámou. Proto se v posledních letech stává cílem nejrůznějších studií a odborných článků. V dnešní době probíhají studie prozkoumávající účinkování při Alzheimerově chorobě, ale i rakovině.
 
Muira Puama a krevní tlak
Ůčinné látky dokáží do jisté míry snížit krevní tlak. Proto je potřeba obezřetnost, pokud na nízký krevní tlak trpíte.
 
Dávkování
Drcená dřevinae
1 - 2 polévkové lžíce, 1x denně. Povaříme 10 - 15 minut ve vodě, poté vypijeme.
 
Prášek ze dřeviny
2-3 odměrky 0,5g, 1x denně. Zalijeme horkou vodou a necháme odstát
 
Extrakt z dřeviny 4:1 v prášku
1 odměrka 0,5g zalijeme horkou vodou a necháme odstát.
 
 
Je však nutné vyzkoušet v jaké optimální dávce, jelikož citlivost na obsažené alkaloidy může být u každého člověka jiná. Malá dávka nemusí mít žádný znatelný efekt.
 
Vhodné kombinace
Damiána Zvyšuje působení na libido a celkovou chuť na sex
Catuaba Stejně jako u Damiány - zvyšují se účinky na libido
 
Pozor na nežádoucí účinky
Muira puama může způsobit zvýšení krevního tlaku a částečně ovlivnit srdeční činnost (velmi ojediněle). Její steroly působí na pohlavní hormony, což můža zapříčinit hyperaktivitu, nadměrnou chuť k jídlu a další projevy. Lidem se změnami hormonů a slabým kardiovaskulárním systémem doporučujeme konzultaci s lékařem. Stejně tak je rostlina nevhodná pro těhotné a kojící ženy.
 
 
Autor článku
Lukáš Rojek
Copywriter, Specialista na bylinky a zdravou výživu, Velkoobchodní manažer