Mozek pracuje, i když spíme a zaslouží si dovolenou. Využijte 30% slevu na BrainUP

Myrciaria dubia

Camu Camu

Camu-camu, camu-camu Negro, Camo Camo, Camocamo, Araca d´agua, Araza de Ague, Psidium dubium, Myrciaria dubia, Myrciaria paraensis, Guapuro Blanco, Rumberry, Cacari, shanhuito
Kategorie:
Léčivé byliny
Vhodné kombinace:
Popis rostliny Camu Camu
Strom Camu Camu s latinským názvem Myrciaria dubia dorůstá výšky 3 – 6 metrů a svým vzhledem připomíná spíše keř. Vyskytuje se v západní části Amazonky, zejména v Peru, Mexiku, Bolívii a Argentině, ve vlhkých tropických oblastech v blízkosti řek. Strom kvete bílými květy s nasládlou vůní a plodí drobné ovoce o velikosti do 3 cm. Plody rostou ve shlucích jako třešně a zbarvují se do žlutě až zelené nebo oranžově až purpurově červené barvy. Pro ovoce je specifické výrazné aroma a šťavnatá, zato hodně kyselá dužina. Kyselost způsobuje vysoký obsah vitaminu C. Stromy Camu Camu rostou v záplavových oblastech a povodním dokážou odolávat až 4 měsíce. V současné době se tyto stromy pěstují také na plantážích. Zajímavá je sklizeň divoce rostoucích plodů, které sbírají domorodci ze svých kánoí. Plody jsou následně vypeckovány a usušeny za velmi nízkých teplot, aby si zachovaly všechny živiny.
Složení Camu Camu
Plody Camu Camu obsahují vysoký podíl vitaminu C – 3x více než v Acerole, 5x více než v Acai berry, 6x více než v Šípku, 10x více než v Rakytníku, 50x více než v pomerančích a 60x více než v citronech. Dále jsou významným zdrojem vitaminu skupiny B, rostlinných bílkovin, aminokyselin (serin, valin a leucin), vápníku, draslíku, železa, fosforu a flavonoidů (antioxidantů). Flavonoidy zlepšují vstřebávání vitaminu C a jeho využití v lidském organismu. Zároveň působí antioxidačně a chrání nás před civilizačními chorobami. V neposlední řadě plody obsahují rutin, který pečuje o celý cévní systém a posiluje žilní stěny.
Jak Camu Camu účinkuje
Plody Camu Camu působí v lidském organismu proti virům a předchází skleróze. Ovoce je jedním z nejsilnějších protizánětlivých prostředků a je tudíž účinné při revmatických potížích, artróze a zánětech kloubů. Extrakt z plodů se vyplatí užívat také v zimním období s vyšším výskytem chřipek, infekcí horních cest dýchacích a zánětů průdušek. Camu Camu je účinnou ochranou proti poškození oční sítnice a očních nervů a chrání dokonce před Parkinsonovou chorobou a dalšími neurodegenerativními chorobami. Posiluje srdce, cévy a krevní oběh, stimuluje koncentraci a paměť, snižuje vysoký krevní tlak a stabilizuje hladinu krevního cukru. Zvyšuje odolnost proti stresu, potlačuje příznaky deprese a odstraňuje nervozitu. Podílí se na celkovém zlepšení nálady, vitality a fyzické výkonnosti organismu. Muži ocení její vliv na tvorbu spermatu a ženy na gynekologické infekce. Rovněž podporuje zavápnění kostí a urychluje hojení ran. V neposlední řadě zpomaluje stárnutí buněk, orgánů a pokožky.
Nežádoucí účinky Camu Camu
Při užívání doporučeného denního množství nebyly prokázány žádné vedlejší účinky Camu Camu. Vzhledem k tomu, že obsahuje vysoké množství vitaminu C, mohly by se u někoho při nadměrném užívání objevit průjem nebo zažívací problémy kvůli zvýšení množství žaludečních kyselin. Pokud trpíte nějakými zdravotními problémy nebo jste těhotnou či kojící ženou, poraďte se pro jistotu o užívání Camu Camu se svým lékařem.
Vhodné dávkování
  • Extraktu z plodů v kapslích Camu Camu se užívá denně 1 kapsle.
  • Extraktu z plodů v prášku Camu Camu se užívá denně 0,5 gramů.
Jak užívat
  • Kapsle nevyžadují žádnou přípravu. Jednoduše je zapijete sklenicí vody nebo čaje, popřípadě můžete části kapslí oddělit od sebe a vmíchat je do tekutiny, pokrmu, jogurtu či Shakeru.
  • Prášek v přesně odváženém množství rovněž rozmíchejte ve sklenici tekutiny nebo ho přidejte do Smoothie, jogurtu, vločkové kaše nebo jiného pokrmu.
Autor článku
Radka Kelichová
Copywriterka
Produkty obsahující Myrciaria dubia (Camu Camu)