Nepeta cataria

Šanta kočičí

Nepeta cataria, Šanta kočičí, Catnip, Catswort, Catmint, Catnep, Cataria vulgaris, Glechoma cataria
Kategorie:
Relaxant
Původ:
Asie
Vhodné kombinace:
Damiána, Alpinia officinarum
 
Účinky
Šanta kočičí má účinek nejen na kočky ale i na lidi. Pro léčebné účinky se užívají listy i květy. Známé jsou uklidňující, protistresové a antidepresivní účinky. Používá se při léčbě nachlazení i chřipky, nýbrž může způsobit snižení horečky Napomáhá při léčení psychické slabosti v podobě hysterií, neurastenií a pomáhá lidem neprůbojným či bázlivým. Bylinu ocení jedinci psychicky labilní, kteří jinak obvykle sahají po tabáku. Může dosáhnout odstranění bolesti hlavy a trávicích potíží přivozené nadměrným stresem. Pomáhá zklidnit podrážděnou pokožku. Nať po požití vykazuje lehké psychotropní účinky.
 
 
Této rostlině se někdy přezdívá kočičí kokain, jelikož má přibližně na polovinu z nich ještě silnější psychotropní účinky než na člověka. Tyto šelmy se v porostu šanty proto rádi válejí, okusují lístky a nasávají výpary, což u nich vyvolává několikaminutovou euforii a poté útlum. Podle některých má i toto svůj přirozený důvod, jelikož kočky pak v kožichu často přenesou semeno byliny jinam. Jelikož „kočičí narkomanie” nemá žádné negativní důsledky, provozuje se nezřídka cíleně v chovatelství.
 
 
Nejčastěji se z rostliny vaří čaj. Odvar se připraví z 20 - 30 gramů, které zalijeme horkou vodou a necháme odstát. Pro dochucení můžeme přidat med nebo cukr.
 
Dávkování
20 - 30g ,1-2x denně
 
20 - 30g ,1-2x denně