Mozek pracuje, i když spíme a zaslouží si dovolenou. Využijte 30% slevu na BrainUP

Ocimum tenuiflorum

Bazalka posvátná

Tulsi, Tulsí, Tulasí, Ocimum sanctum, Holy basil
Původ:
Indie
Popis rostliny Bazalka posvátná
Tropická rostlina Bazalka posvátná s latinským pojmenováním Ocimum tenuiflorum patří do čeledi hluchavkovitých a je nedílnou součástí ajurvédské medicíny. V Indii se pěstuje již po 3 tisíce let a má zásadní náboženský i medicínský význam. Bazalka posvátná má také dlouhodobou tradici v přímořském státu v Jižní Americe – v Surinamu, kde je nazývána jako Tulsi. V této zemi je považována za svatou bylinu a pěstuje se na posvátných místech. I když tato rostlina pochází z jižní Asie, můžete na ni dále narazit v západní Asii, Austrálii a Africe. Používá se nejen jako léčivo, ale i jako koření do zeleninových a ovocných salátů, pečiva, omáček, polévek a masitých jídel. V Thajsku se přidává hlavně do ostrých kořeněných jídel z ryb, kuřat a hovězího kari. Esenciální olej z Bazalky se rovněž používá v parfémech a v kosmetice obecně. Kdybychom si k Bazalce přivoněli, ucítili bychom hřebíčkovo-skořicové aroma. V zemích s hinduistickým náboženstvím je Bazalka posvátná zasvěcena bohu Krišnovi a symbolizuje čistou lásku a posiluje víru. Tato nenápadná, avšak výjimečná rostlina dorůstá výšky až 1 metru a léčivé látky se nacházejí v její nati. Velmi se podobá nám známé Bazalce pravé, kterou pěstujeme na svých zahrádkách. Rostlina vytváří vzpřímené, rozvětvené a dřevnatějící keříky a její listy jsou eliptické, chlupaté a na okrajích pilovité. Listy o délce asi 3 cm vydávají sladkou, aromatickou vůni a mají moučnou chuť. Jejich barva přechází od zelené po načervenalou. Drobné květy se zbarvují do běla, ale můžeme narazit také na rostliny s načervenale nachovými květy. Plody dozrávají v zimním období.
Složení Bazalky posvátné
Bazalka posvátná obsahuje velké množství silic, z nichž si jmenujme eugenol, methyleugenol, karyofillen, nerol, citral nebo chavibetol. Nedílnou součástí rostliny jsou pentacyklické triterpenické saponiny (kyselina ursolová a oleanolová), flavonoidy (apigenin, luteolin, vicenin, apigenin-7-O-glukoronid, luteolin-7-O-glukuronid, orientin a molludistin), fenolické kyseliny (kyselina rozmarýnová), taniny, glykosidy, alkaloidy, steroidní látky (stigmasterol, kampesterol, cholesterol a sitosterol), mastné kyseliny, ocimarin a ocimumosidy A a B. Rovněž je významným zdrojem fosforu, železa, vitaminu C, vitaminu K, beta karotenu a antioxidantů isotymusin a isotymonin.
Jak Bazalka posvátná účinkuje
Bazalka posvátná působí jako adaptogen, který zmírňuje negativní vlivy stresu a nemocí na lidský organismus. Výraznou měrou zvyšuje vlastní obranyschopnost těla, má protizánětlivé účinky a usnadňuje vykašlávání. Posiluje vnitřní orgány, podporuje vylučování toxinů z těla a zamezuje ukládání tuků v těle. Bazalka je rovněž přírodním lékem na úzkost a stabilizuje krevní tlak a hladinu cukru v krvi, čímž chrání organismus před rozvojem diabetu. Zamezuje destrukci organismu vlivem znečišťujících látek a těžkých kovů a působí preventivně proti vzniku rakoviny. Osvědčila se při výskytu akné, bolestech hlavy a infekcích v dutině ústní. Udržuje oči v perfektní kondici a urychluje hubnutí. Považuje se za pomyslný všelék, který rovněž tlumí astma, snižuje horečky a ulevuje při bolestech kloubů a zad. Užívá se při průjmech, špatném trávení nebo zvracení. Bazalka posvátná je doporučována při hmyzím kousnutí, malárii nebo potížích s parazity. Vyzkoušet ji mohou alergici nebo lidé s vysokým cholesterolem, vředy a křečemi. Podle ajurvédských léčitelů zostřuje smysly, posiluje nervovou tkáň, zlepšuje paměť, chrání před jakýmkoliv typem záření a zpomaluje stárnutí pleti. Ne nadarmo je Bazalka posvátná považována za rostlinu s antivirovými, antirevmatickými, protirakovinnými, antimykotickými, hlístopudnými, antibakteriálními a antiseptickými účinky.
Nežádoucí účinky Bazalky posvátné
Tato rostlina se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám a malým dětem. Její užívání by měli zkonzultovat se svým lékařem zdravotně indisponovaní lidé.
Dávkování
Prášek
Doporučená denní dávka byla stanovena na 1 – 3 gramy drti z Bazalky posvátné. Tato rostlina je dobrým sluhou, pokud tuto denní dávku dodržujete a svévolně neměníte. Na začátku užívání vyzkoušejte nižší množství a postupně ho navyšte podle potřeby až na 3 gramy.
Užívání
Prášek
Drť z Bazalky posvátné nasypejte do hrnku nebo konvičky, zalijte ji horkou vodou a nechejte 5 minut louhovat. Poté nápoj přeceďte a popíjejte po doušcích.
Autor článku
Radka Kelichová
Copywriterka
Produkty obsahující Ocimum tenuiflorum (Bazalka posvátná)