Sortiment

Ophiocordyceps sinensis

Cordyceps

Housnice čínská
Kategorie:
Adaptogeny
Popis rostliny Cordyceps
Cordyceps s alternativním pojmenováním Housnice čínská se vyskytuje v nadmořských výškách nad 3 000 metrů a narazili byste na ni v Tibetu, Nepálu a Bhútánu na slunečních stranách horských svahů. Jedná se o houbu, která vydrží i extrémní podmínky. Parazituje na larvách hmyzu a vysloužila si od místních obyvatel přezdívku „Jarca sünbu“. Neobyčejný je její životní cyklus. Tato houba pronikne svými spory do těl hmyzu, nejčastěji do larev motýlů rodu Lepidoptera, a čerpá z nich živiny. Postupně prorůstá celým jejich tělem. Housenky se zahrabávají v zimě do země a houba má tak příznivé podmínky pro svůj růst. Buňky hmyzu jsou nahrazovány buňkami houby. Koncem léta vyroste z jejich těla plodnice houby. Ne nadarmo je Cordyceps považován napůl za houbu a napůl za živočicha. Tato houba dosahuje délky 4 až 10 cm a poznáte ji podle tmavě hnědé až oranžové plodnice. Cordyceps je nedílnou součástí tradiční čínské medicíny. Podle čínských lékařů zpomaluje stárnutí a posiluje organismus. Jelikož se houba vyskytuje v přírodě vzácně, pěstuje se ve sklenících na speciálním substrátu.
Složení Cordycepsu
Cordyceps je ceněný pro vysoký obsah glukanů, jako je cordycepsin a cordycepin. Dále se v něm nachází pro tělo důležité aminokyseliny, enzymy, vitaminy B1, B2, B12, E a K a minerální látky, například zinek, železo, selen, vápník, bor, jod a draslík. To ale není všechno, co tato houba obsahuje. Cordyceps je také významným zdrojem kyseliny cordycepsové, olejové a linolenové, bílkovin, sterolů, polysacharidů a vlákniny.
Jak Cordyceps účinkuje?
Pojďme se podívat na fascinující účinky této nenápadné houby. Cordyceps pomáhá předcházet rakovině, nádorům a antidepresivním stavům regenerací nervového systému. Přispívá ke zlepšení imunitního systému a ke snížení krevního cukru a cholesterolu. Působí blahodárně na vnitřní orgány a zpomaluje stárnutí organismu obsaženými antioxidanty. Chrání mozek a zamezuje poškození paměti. Pomáhá zničit patogenní látky nepříznivé pro naše tělo a bojuje proti zánětům. Vyzkoušejte ho na různé civilizační choroby, při alergiích nebo autoimunitních onemocnění. Toto přírodní antibiotiku detoxikuje a příznivě ovlivňuje kardiovaskulární systém. Podporuje regeneraci organismu a zlepšuje fyzickou a psychickou kondici. Zvyšuje libido a je skvělým pomocníkem při únavě a stresu. Z toho důvodu je houba vhodná při chronické únavě a hodí se pro sportovce, seniory a manuálně pracující osoby. V neposlední řadě zlepšuje stav po radioterapii a chemoterapii a poradí si s ekzémy, infekcemi horních cest dýchacích a s nádorovými onemocněními.
Nežádoucí účinky Cordycepsu
Cordyceps nemá při dodržení doporučeného dávkování nežádoucí účinky. Můžete ho užívat i dlouhodobě. Pokud jste však těhotnou nebo kojící ženou, popřípadě osobou se zdravotními problémy, poraďte se o užívání Cordycepsu se svým ošetřujícím lékařem.
Formy Cordycepsu
Z plodnic houby Cordycepsu se vyrábí extrakt, který se dále plní do kapslí. Díky tomu bez problémů užijete doporučenou denní dávku, aniž byste museli cokoliv odvažovat.
Autor článku
Radka Kelichová
Copywriterka